Zavřít reklamu

MacBook Air - iconV čase, kedy už predaje iOS zariadení prekonávajú predaje počítačov, to majú výrobcovia ako Dell, HP alebo Lenovo, celkom ťažké. Vlastne keď sa pozrieme na to, ako sa im darilo v poslednom štvrťroku minulého roku, tak môžeme pokojne povedať, že nikto nemal veľmi dobré Vianoce. Až na Apple. Ten ako jediný veľký hráč na trhu s PC zaznamenal rast. Síce to nebol výrazný nárast (len 2,8% oproti minulému roku), ale stále je to lepšie, než situcáia ostatných výrobcov. Ďalší veľkí hráči totiž zaznamenali pokles v rozmedzí od 3,2% až do 11,2%, zatiaľ čo ostatní, menší výrobcovia, zaznamenali celkovo 16,3% pokles oproti roku 2014.

Je však treba dodať, že sa zatiaľ jedná len o odhad agentúry Gartner, na druhú stranu toto je jedna z najrenomovanejších agentúr na svete, o ktorej dáta sa opierajú mnohé veľké spoločnosti vrátane Applu. Ten sa vôbec poprvýkrát dostal do Top 5, v ktorej vystriedal Acer. Ten zaznamenal 11,2% pokles oproti roku 2014 a v minulom roku predal 4,3 milióna počítačov, zatiaľ čo v predošlom roku to bolo 4,9. Apple si medzitým polepšil, z 5,5 na 5,7 miliónov predaných Macov. Lenovo zaznamenalo 4,2% pokles a namiesto 16 miliónov počítačov predalo 15,4 miliónov. V USA však jeho podiel výrazne vzrástol, tam namiesto 1,8 miliónov predal 2,1 miliónov počítačov. Apple predal 2,2 miliónov počítačov, teda o zhruba 200 000 viac oproti poslednému štvrťroku 2014.

„Ostatní“ výrobcovia zaznamenali vo svete pokles z 23,6 milióna na 18,9 milióna počítačov. V USA na tom neboli o nič lepšie, pokles z 3,3 na 2,7 miliónov kusov. To predstavuje medziročný pokles o 17,3% pre Microsoft, Samsung a iných menších výrobcov počítačov, hybridných zariadení a notebookov. Prečo sa ale počítačom nedarilo ani počas vianočnej sezóny? V prvom rade za to môžu mobilné zariadenia a skutočnosť, že ľudia nezvyknú upgradovať svoje počítače tak často. V druhom rade je to fakt, že pod stromček si ľudia dopriali skôr nové wearable zariadenia ako sú napríklad Apple Watch alebo televízory.

Gartner 4Q15 Global Mac Sales
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
Global

Za celý rok 2015 potom Gartner odhaduje, že Apple predal 20,7 miliónov počítačov, čím sa z neho stal piaty najväčší výrobca počítačov na svete. Pre porovnanie, v roku 2014 spoločnosť predala 19,6 miliónov predaných Macov, čo je slušný postup, obzvlášť keď vezmeme do úvahy vyššiu cenu a skutočnosť, koľko kritiky sa znieslo na adresu niektorých nových Macov. Lídrom trhu bolo však Lenovo, ktoré predalo 57 miliónov počítačov a HP, ktoré predalo 52 miliónov počítačov. Za nimi nasleduje Dell s 39 a ASUS s 21 miliónmi počítačov.

Gartner 4Q15 US Mac Sales
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
USA

Podobné čísla uvádza aj agentúra IDC, čo môže znamenať, že ich správy teraz budú mať veľmi blízko k finančným výsledkom, ktoré Apple oznámi počas tohto mesiaca. IDC tiež tvrdí, že Apple predal 5,7 miliónov Macov celosvetovo, z toho 2,2 miliónov v USA.

Apple MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

*Zdroj: MacRumors

Související články

Dnes nejčtenější