Zavřít reklamu

Apple Watch iconBehom uplynulých dvoch rokov som mal možnosť testovať viaceré inteligentné hodinky, no zatiaľ čo minuloročné pokusy by som osobne nazval len pokusmi, tento rok je situácia iná. Aj vďaka hodinkám Apple Watch. Môžete ich milovať a naopak, môžu to byť podľa vás tie najškaredšie inteligentné hodinky na trhu. Čo im ale nemôžete vziať je, ako dokázali ovplyvniť svet inteligentných hodiniek ako takých. Odštartovali totiž nový závod, ktorý sa mi osobne páči oveľa viac, než to neustále predbiehanie sa vo veľkosti telefónu a číslach na papieri. Apple Watch totiž odštartovali súboj o zákazníka, v ktorom sa technologické firmy snažia získať priazeň zákazníkov tým, že spravia všetko preto, aby vytvorili tie najkrajšie a najzaujímavejšie inteligentné hodinky na trhu.

Je to závod, v ktorom nie je možné určiť víťaza, pretože veľa hodiniek je kompatibilných ako s iPhonom, tak s Androidom a navyše, hodinky sú individuálnou záležitosťou. Poznám vo svojom okolí veľa fanúšikov Applu, ktorí by si na ruku kovový štvorec nedali, nech sa deje čokoľvek. Sú pripravení podstúpiť kompromisy, pretože prvoradý je design. A to je prvá vec, ktorú dokázali Apple Watch zmeniť vo svete inteligentných hodiniek. Pred rokom ste mohli nájsť na trhu pár hodiniek, ktoré boli z 90% plastové a ponúkali jeden či dva remienky. Keď ste ich rozbalili, videli ste v nich len ďalší kus elektroniky.

Teraz? Apple Watch Edition majú nabíjačku vstavanú priamo v mäkkom púzdre. Huawei Watch pre zmenu každý večer po nabití starostlivo uložíte do prémiovej krabičky a necháte ju otvorenú, pretože ten pohľad je nádherný. Prekvapí vás to hlavne ak si uvedomíte, že ten doplnok k mobilu vlastne pôsobí oveľa hodnotnejšie. Skrátka, je vidieť, že výrobcovia začali mať vplyvom Apple Watch akúsi úctu voči inteligentným hodinkám a berú ich skôr ako šperk, než ako ďalšiu vec, ktorú môžu predať. Navyše je to vidieť aj v Appli – ak vstúpite do Apple Storu s inteligentnými hodinkami od iného výrobcu, zamestnanci môžu vaše „cudzie“ hodinky pokojne pochváliť, jednoducho preto, že vyzerajú pekne.

Výrobcovia inteligentných hodiniek sa tým pádom predbiehajú aj v prémiovosti použitých materiálov. Niektoré základné modely ponúkajú sklo a hliník, ale iné hodinky už pre zmenu disponujú prémiovými materiálmi ako je nerezová oceľ, zafírové sklo, pravá koža alebo zlato/pozlátený povrch. Niekde sa potom cena odráža od značky, vďaka čomu sú niektoré hodinky naozaj drahé, ale majú svoje výhody. Iné sú potom lacnejšie, používajú rovnaké prémiové materiály ako tie drahšie, ale majú určité kompromisy, napríklad v oblasti podpory aplikácií. Ako príklad môžem spomenúť Apple Watch a Android Wear. Hodinky od Applu stoja v základnej verzii zo skla+hliníku za 350€/400€ (38mm/42mm), ale môžete si na ne nainštalovať dodatočný softvér. Huawei Watch stoja 350€, dostanete zafír a oceľ, ale kvôli politike App Storu si do nich inštalovať aplikácie a ešte musíte pár mesiacov čakať na to, až Google do svojho systému pridá podporu plnohodnotného telefonovania.

Huawei Watch LSA
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Čo vám ale nikto nevezme, je možnosť meniť si remienkok podľa svojho vkusu. Môžete si kupovať remienky, ktoré najviac pasujú k vášmu vkusu a dokonca ich môžete meniť. Niektoré môžete vymeniť kedykoľvek, u iných to potom vyžaduje hodinára – odborníka, ktorý vám na požiadanie vymení remienok za iný. Alebo si môžete kúpiť hodinky priamo s vašim vytúženým remienkom. Aj o to sa postarali Apple Watch, ktoré sa tak odlíšili od iných výrobcov. Do istej miery to platí aj o ciferníkoch, ktoré vyzerajú u dnešných inteligentných hodiniek veľmi kvalitne a každý si nájde ten, ktorý sa mu páči najviac. A hlavne to už nie sú ciferníky, ktoré ste mali na digitálkach zpred 20 rokov, ale naozaj ide o také ciferníky, s ktorými sa stretnete u analógových hodiniek.

Apple-Watch
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější