Zavřít reklamu

Apple WatchKdyž Apple představil iPhone, bylo mi 17 a poprvé jsem se o telefonu od Applu dozvěděl od kamaráda na tréninku. V té době jsem se viděl jako pravé křídlo kterému bude nahrávat Allen Iverson a ani ve snu by mě nenapadlo, že to budu právě já, který bude psát recenzi na další zcela nový produkt, který Apple uvede na nejčtenější web o Applu v ČR/SR, který mi bude říkat pane. Osud je však nevyzpytatelný a tak tu sedím s Apple Watch na zápěstí a přemýšlím nad každou další větou.

Abych pravdu řekl, celkem se následujících řádků bojím, přece jen je to jedna z nejdůležitějších recenzí, které jsem kdy psal, je to recenze nejen na nový produkt, ale na produkt, který má definovat zcela novou kategorii produktů. Ale co, párkrát se nadechnout a jdeme na to. A i když už teď je úvod sakra dlouhý dovolte mi ještě jednu malou vsuvku. Berte totiž prosím v potaz fakt, že recenzi na Apple Watch čtete od člověka, pro kterého jsou hodinky jediným mužským šperkem, od člověka který toho posledních pět let moc nenaspal, aby měl na zápěstí Omegy, Breitlingy a další legrace. O to víc vás možná překvapí závěr, který mám již nyní v hlavě, ale vy se k němu musíte překousat přes následující řádky

Pojďme tedy na vše pěkně od začátku a čím jiným začít než balením. Apple Watch se prodávají v různých variantách a těm odpovídají i různá balení. Osobně jsem chtěl hodinky vyzkoušet a nechat si je jen na bike, proto jsem sáhl po nejlevnější variantě z 42mm modelů, kterou představuje varianta Sport. Ta je balena v krabici, jenž je asi 4x těžší než krabice od iPhonu. Překvapivě se zde však nic moc nenachází a drtivou většinu tíhy představuje hmotnost samotné krabice. V ní najdete samotné hodinky které jsou okamžitě, po otevření víka, vystaveny na odiv v celé své kráse.

Pod nimi se pak ukrývá nabíječka, u které mile potěší zhruba 3x delší kabel, než který je dodáván k iPhonu. Apple počítá s tím, že hodinky budete nabíjet na nočním stolku více než u počítače a to je znát i na délce kabelu. Součástí balení je taktéž další, větší díl řemínku, pomocí kterého padnou hodinky skutečně každému, ať již má ruku jak chce širokou. Nechybí samozřejmě ani potřebná dokumentace a rychlý návod, naopak nálepky s jablíčky budete hledat v balení marně. Zde je potřeba říct, že ačkoli se Apple snaží prodávat Apple Watch spíše jako šperk nebo jako fashion produkt, balení odpovídá mnohem víc klasickému balení elektroniky než hodinkám nebo šperkům.

Apple WatchDesign
První, co vás příjemně překvapí, pokud jste zvyklí na sportovní hodinky s průměrem okolo 42mm jako jsou například některé modely od Breitling, Hublot nebo podobně, je výška samotných Apple Watch. Ta je totiž stejná ne-li nižší než u zmíněných modelů. Právě výška, která je stejná jako u klasických hodinek pak dělá z nějakého šíleného kusu elektroniky na vašem zápěstí opravdu fashion produkt, který příliš nevyčnívá.

Osobně nemám rád hranaté hodinky, i když jsou v současné době celkem moderní a pouští se do nich mnohé značky a například dámská kolekce Hermes sklízí v posledních měsících se svým hranatým stylem neobvyklé úspěchy. Ovšem u Apple Watch mi hranatý tvar nikterak nevadí, k displeji se mi hodí víc než kulatý tvar a jsem ochoten jej akceptovat i u hodinek v případě, že mají displej. Na rovinu však říkám, že bych měl raději na zápěstí kulaté hodinky, ale nevadí, přežiju i hranaté, když jsou to smartwatch.

Co se mi líbí jsou řemínky, ani ten nejobyčejnější pryžový totiž nepůsobí lacině a jejich výměnu považuji za balzám na nervy po minutách s potem na těle, kdy se vystěžejkovačem snažíte odepnout řemínek nebo tah s drahých hodinek bez toho aniž byste je poškrábali. Apple přišel se skutečnou inovací, kdy si například dámy mohou několikrát za den vyměnit řemínek během krátké chvíle a to zcela pohodlně, jednoduše a bez toho, aniž by hrozilo sebemenší poškození hodinek. Kéž by se inspirovaly i klasické značky, ulehčily by nám život a věřím, že by prodaly i mnohem více řemínků.

Apple Watch recenze

Spodní stranu Apple Watch zdobí senzor srdečního tepu, informace o konkrétním modelu, reproduktor a mikrofon. Z boční strany pak najdeme digitální korunku která zároveň slouží také jako tlačítko a druhé tlačítko pomocí kterého se dostanete například ke kontaktům. Hlavní částí je displej, ten může mít dvě velikosti, osobně jsem šel do 42mm velikosti a troufám si říct, že je to ideál a to jak pro muže tak i pro dámy. Vzhledem k velikosti displeje a jeho rozlišení si troufám říct, že je téměř v Retina kvalitě a pixely na něm rozhodně neuvidíte.

Osobně mi však vadí úroveň podsvícení, ta by mohla být jasnější, zkrátka bych si představoval u Apple Watch vyšší jas, ovšem zde je zřejmé, že Apple bere ohled na baterku. Další věc je vodotěsnost. Někdo tvrdí, že s Apple Watch chodí 3x týdně do bazénu plavat a fungují mu bez problému, někdo se s nimi sprchuje každý den a fungují taktéž bez problému. Přiznávám, že kromě mytí rukou a zmoknutí jsem nějaké testy vodotěsnosti nedělal a ani dělat nehodlám. Designu se také týkají rozdíly mezi jednotlivými verzemi. Pokud totiž pominu verzi Apple Watch Edition, které si kupují lidé, pro které je 15 000€ něco jako pro mě 15€, pak jsou ve hře Apple Watch a Apple Watch Sport.

Rozdíl je přitom mezi oběma modely znát na první pohled. Zpracování mají skvělé oba modely, ale na klasických Apple Watch okamžitě poznáte, že máte na ruce skutečný šperk, Apple Watch Sport jsou pocitově skutečně spíše sportovním doplňkem. Hodinky vypadají sice designově podobně, ale pocitově je rozdíl obrovský. Dobře si tedy rozmyslete, do které varianty půjdete. Cenový rozdíl není rozhodně zanedbatelný, ovšem pokud bych si Apple Watch kupoval jako hodinky, které si beru, když jdu do města, na jednání, na schůzky a tak dále, pak bych sáhl po klasice.

Apple-Watch-LsA
Ciferníky a komplikace
To, co dělá hodinky hodinkami je ciferník a jeho komplikace (komplikace je označení v hodinařině pro vše, co je oproti ukazateli času na ciferníku navíc). Samozřejmě ani Apple Watch nejsou výjimkou a pokud se stanou vašimi primárními nebo jedinými hodinkami, pak budete sledovat čas. K dispozici jsou desítky základních ciferníků, které nadále upravujete pomocí komplikací. Právě možnost přizpůsobit si ciferník k obrazu svému, je pro mě osobně tím nejzajímavějším, co v této oblasti smartwatch nabízí.

Osobně tak sleduji na ciferníku aktuální čas, stav baterie hodinek, aktuální datum, teplotu v místě kde se nacházím, spálené kalorie, a další splněné cíle z aplikace Activity a v neposlední řadě pak to, co mě fascinuje nejvíce – vývoj hodnoty mých akcií v procentech. Apple Watch totiž osobně nosím na sport a během procházek se psem a tak podobně, pokud je však chcete nosit na jednání nebo do práce, můžete si snadno přizpůsobit komplikace na ciferníku a sledovat blížící se schůzky, odpočet času do další schůzky nebo cokoli, co vás jen napadne. Již na možnosti upravit ciferník k obrazu svému jasně pochopíte, že Apple Watch si najdou využití u opravdu každého, k tomu se však ještě dostaneme.

Apple Watch
Jak to vlastně celé funguje?
Apple Watch jsou samostatně funkční jednotka, která obsahuje několik základních aplikací a funkcí. Je však důležité si uvědomit, že bez iPhonu nemají přístup prakticky k ničemu, nemají přístup k GSM signálu, k internetu a ani k GPS a právě tyto tři základní prvky jsou tím, co Apple Watch nutně potřebují k životu. Pokud tedy jdete třeba běhat a nevezmete si iPhone, zjistí Apple Watch kolik jste udělali kroků, ale kolik jste toho naběhali zjistí však už jen přibližně a na to, aby vám ukázaly kudy běžíte zapomeňte. iPhone a Apple Watch dokonce osobně považuji za téměř jeden neoddělitelný produkt a nelze říct, že bez telefonu jsou hodinky poloviční, jsou ani ne desetinové.

Jakmile je však připojíte k iPhonu přes Bluetooth, začíná ta pravá legrace. Apple Watch si totiž z iPhonu vezmou vše, co potřebují a najednou dokáží volat, připojit se k internetu a vědí kde jste, tedy celkově ožívají a stává se z nich dokonalý nástroj. Základní nastavení hodinek provádíte přes rozhraní aplikace Watch, která je součástí iOS, přes tu hodinky také připojíte a synchronizujete. Zde vyberete základní nastavení, ale i některé pokročilejší funkce. Aplikace které podporují Apple Watch automaticky do hodinek nainstalují taktéž své rozhraní pro Apple Watch. Tyto aplikace však fungují většinou tak, že na hodinkách sice spustíte rozhraní pro hodinky, ovšem na iPhonu se spustí samotná aplikace nebo slouží pouze jako vstupní nebo výstupní nástroj dat z iPhonu.

Příkladem za vše je vynikající aplikace Cyclemeter, kterou používám na bike. Aplikace samotná na hodinkách zobrazuje veškerá data o jízdě včetně mapy na které vidíte, kde se aktuálně nacházíte. Máte přehled skutečně o čemkoli, na co si jen vzpomenete, ovšem data se ukládají do iPhonu se kterým hodinky během celé jízdy komunikují. Zde se poté zaznamenávají data.

Aplikace, které nejsou defaultně se spouští okamžitě, aplikace, které otevírají aplikace na iPhonu se spouští o něco pomaleji, ovšem většinou platí že do 3 vteřin je spuštěno téměř cokoli. Právě sportovní aplikace dokáží skvěle využívat Force Touch technologii, kdy jednotlivé měření přerušíte silným stiskem a následným potvrzením dalším virtuálním tlačítkem. Nestane se vám tedy, že nechtěně během nějakých šílených sportovních aktivit omylem vypnete aplikaci nebo její měření. Stejně tak skvěle funguje haptická odezva, která vás upozorní jemným poklepáním na zápěstí v momentě, kdy dosáhnete nějakého milníku, například když ujedete 10km nebo spálíte určitý počet kalorií, vše si předem nastavíte. Navigace vás může jednou vibrací upozornit ať zatočíte doprava a dvěma ať zatočíte doleva atd.

Obě funkce, tedy jak Force Touch, tak i haptickou odezvu, dokázali vývojáři skutečně využít tak, aby nebyly jen na parádu, ale aby skutečně fungovaly a usnadňovaly vám život. Právě proto Apple Watch miluju na sport. Nemusíte sledovat hodinky každý kilometr co uběhnete, stačí že vám po každém kilometru vibrují na ruce.

Apple Watch recenze
I bez wow efektu si je zamilujete
Bude to znít možná trošku nelogicky, když jsem na předchozích řádcích Apple Watch chválil a teď vám řeknu, abyste od nich nečekali žádný wow efekt. Ovšem je to přesně tak! Apple Watch totiž nejsou o tom, že je vytáhnete z krabičky a budete žasnout, co vše umí a jak jsou dokonalé. Jsou o tom, že si po pár dnech uvědomíte k čemu vám vlastně jsou a jak je využíváte a pak už Apple Watch jen tak neodložíte.

Obrovskou výhodou Apple Watch je fakt, že je nezajímá kdo jste, každý si totiž najde svoje. Pokud jste manžer, který má deset schůzek za den, pak vám budou ukazovat upozornění na blížící se jednání, upozorní i na to, že je po cestě zácpa a tak musíte vyrazit dříve, než jste plánovali. Jste-li barbína, pak vás budou informovat o každé nové fotce vaší kámošky na Instagramu dřív, než vám zavolá, že ji tam nahrála. Sportovci? O těch nemusím ani mluvit, ti budou nadšeni a aplikace které jsou určeny pro ně se již dnes počítají na stovky, jak jsem řekl, osobně miluji například Cyclemeter a klasické aplikace Activity. Právě to mě na Apple Watch neskutečně baví, je totiž jedno kdo jste a co chcete dělat Apple Watch to umí a když ne ony, pak jedna z tisíců aplikací, které pro ně jsou již nyní dostupné.

Nemusíte se tedy rozhodně bát toho, že je nevyužijete. Upřímně se mi nechce věnovat celou sekci recenze baterce a myslím, že bude stačit jediný odstavec. Nestalo se mi, že mi Apple Watch přestaly během dne fungovat kvůli baterii. Každý den je sice nabíjet musíte, ale během dne vydrží. Samozřejmě si s nimi nemůžete 24 hodin v kuse hrát, ale při jakémkoli běžném používání není problém, aby baterka vydržela od rána do večera s tím, že přes noc hodinky nabijete.

Nezměnil Apple filozofii?
Co mi vadí je fakt, že na to, o jak malé zařízení se jedná, je neskutečně komplikované, co se nastavení týče. Některé věci nastavujete v aplikaci Apple Watch v iPhonu, některé v Nastavení přímo v Apple Watch, jiné pro změnu nastavíte jen v jednotlivých aplikacích a například ciferníky měníte přímo stlačením ciferníku.

Nerozumím příliš tomu, proč nemohu nastavit vše na jednom místě, ale musím pátrat zda konkrétní věc nastavím v menu hodinek, v menu telefonu, v menu aplikace nebo nějak úplně jinak. Přesně tahle věc mi však nevadí jen u nastavení, ale nechápu takové detaily jako je fakt, že když chcete odepsat na zprávu, můžete odepsat pouze diktováním nebo přednastavenou možností, nemůžete poslat srdeční tep nebo obrázek. To totiž můžete jen v momentě, kdy zvolíte možnost vytvořit novou zprávu, pak můžete malovat na displej nebo poslat přímo srdeční tep. Takové detaily mi zkrátka vadí a přijde mi, že vypovídají o tom, že systém není tak vyladěný, jak by mohl.

Celkově se mi zdá, že jsou Apple Watch mnohem komplikovanější, než by musely být a upřímně, ovládání lunetou se mi zdá pohodlnější, než ovládání korunkou, ovšem chápu, že na obdélníkový design, se zkrátka luneta dostává dost těžko. Myslím si, že co se ovládání nejen hodinek jako takových, ale i jejich systému týká, je ještě stále na čem pracovat a v tomto směru mě Apple za poslední roky nemile překvapil.

IMG_9854
Apple Watch ano nebo ne?
Ta Beluga na stole už je pomalu na dně a já bych mohl v klidu skončit a dát vám pokoj, ale tentokrát fakt ne. Počkat jdu pro Diplomatico a pokračujme. Ok, takže proč má smysl ještě psát? Protože pokud se podíváte na hodinky do 15 000Kč, nemáte důvod si je kupovat a rozhodně se vám víc než nějaké Casia, G-Shocky, Swatch a podobné legrace vyplatí jít do Apple Watch. Je tu však jeden velký háček, který je skutečně podstatný.

Ano do 15 tisíc si určitě kupte raději smartwatch, než klasické hodinky, ale mají to být zrovna Apple Watch? Jasně, taky miluju Apple jako vy a taky mu ledacos odpouštím jen proto, protože to je Apple, ale tentokrát ne. Proč ostatní vyrábí kovové smartwatch z leštěné nerezy, se safírovým sklíčkem a kovovým tahem pod deset tisíc a Apple vám dá nejlevnější model bez safíru, z hliníku a na gumě za 11 000Kč? Čím jsou Apple Watch tolik výjimečné od ostatních hodinek v kategorii Smartwatch, že co se materiálů týká, musíte za ně platit s kovovým tahem přes 20 tisíc, když ostatní se spokojí s cenou do deseti tisíc?

Tentokrát mi přijde, že Apple skutečně přestřelil a pokud si vezmete zlato, které byste získali roztavením Apple Watch Edition, pak zjistíte, že cena tohoto modelu je skutečně nesmyslná. Asi si nekoupíte ke svému iPhonu, iPadu, iMacu a MacBooku Air hodinky od LG nebo Huawei a ani to po vás nechci, jen se zamyslete nad tím, zda to tentokrát Apple s cenou trošku nepřehnal, když ostatní dokáží použít stejné materiály jako Apple u prémiového modelu u základního a chtějí za něj méně než Apple za model Sport.

Abych to tedy celé shrnul, pokud chcete kupovat hodinky do 15 000Kč, pak bych v podstatě nepřemýšlel nad ničím jiným než nad Smart Watch, pokud chcete kupovat hodinky za 150 000Kč, pak si k nim Smart Watch kupte taky, uvidíte sami, že pro ně najdete využití. Osobně střídám v současné době zbrusu nové Omegy Aquaterra z limitované edice James Bond, Breitling Superocean a Apple Watch Sport. Upřímně si nedovedu představit nosit jen Apple Watch a nikdy si nevzít klasické hodinky, na druhou stranu si zase nedovedu představit vzít si na bajk, na procházku se psem do lesa nebo na cvičení jiné hodinky než Apple Watch…

Apple Watch vs Breitling vs Omega

Dnes nejčtenější

.