Zavřít reklamu

Switzerland
Keď Jony Ive povedal, že sú švajčiarski hodinári „v p*deli“, tvrdenie pobúrilo viacerých. Okrem toho to bolo zároveň prvé potvrdenie, že Apple pracuje na hodinkách, ktoré sa objavilo ešte pred ich oficiálnym oznámením. Každopádne, výrok vyznel celkom arogantne vzhľadom a skutočnosť, že sa Apple odmieta podeliť s médiami o oficiálne predajné čísla, naznačuje, že sa šéfdizajnér Applu so svojim výrokom prepočítal. Alebo má nebodaj pravdu?

Analytik firmy Kepler Cheuvreux sídliacej v Zürichu, Jon Cox, totiž povedal, že rok 2015 je rokom, kedy svet začal zabúdať na tradičných hodinárov ako sú napríklad Rolex, Breitling, Patek Philippe alebo Omega. Podľa slov analytika vraj minulý mesiac utrpel vývoz švajčiarských hodín do zahraničia pokles o 12%, ktorý je najväčším za posledných 6 rokov. Tržby z hodiniek pritom tvorili len 2 miliardy dolárov a najväčšiu ranu zasadil Hong Kong, najväčší trh s hodinkami na svete. Tam totiž predaje švajčiarskych hodiniek behom minulého mesiaca klesli o 39%, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo.

Podľa Bloombergu za tým stojí viacero faktorov, jedným z nich sú aj hodinky Apple Watch, ktoré majú vplyv predovšetkým na predaje lacných hodiniek ako sú napríklad Tissot alebo Swiss Military Hanowa. Čomu sa na jednu stranu ani nečudujeme, kedže drahé hodinky sú stále obľúbené u svojej cieľovej skupiny – medzi majetnejšími ľuďmi. Inteligentné hodinky však nemali vplyv len na predaje švajčiarských hodiniek – dotkli sa aj predajov amerických hodiniek. Akcie Fossil klesli o 37% potom, ako spoločnosť uviedla, že behom posledného štvrťroku čaká pokles predajov o 16%.

Swiss Watch industry sales
Apple Watch vs Swiss

*Zdroj: Cult of Mac

Související články

Dnes nejčtenější

.