Zavřít reklamu

iPhone 6s vs iPhone 6 iconLetošní iPhone 6s přináší spoustu lákavých novinek, kterými se nám Apple opět snaží dostat do hlavy a přesvědčit nás, abychom si jeho nejnovější smartphone s logem nakousnutého jablíčka pořídili. Jen ve zkratce připomenu, že letošní vlajková loď od Applu přichází s revolučním 3D Touch displejem, několikanásobně rychlejším procesorem A9, dvojnásobnou pamětí RAM, 12-megapixelovým fotoaparátem a 4K videem, 5-megapixelovým selfie fotoaparátem se speciálním bleskem, Live Photos, druhou generací Touch ID, teoreticky 2x rychlejším LTE, rychlejší Wi-Fi a nakonec variantou Rose Gold.

Jak už jsem zmínil v recenzi na iPhone 6s, tak se domnívám, že letošní jablečný telefon je sice skvělý a opět o nějaký ten krok napřed, ale pro majitele loňského modelu nemá zas až tak velký smysl utrácet dalších několik tisíc a běžet pro nejnovější kousek. Ovšem své tvrzení jsem raději nechtěl více rozvádět a rozsáhlejší porovnání jsem si chtěl nechat až po delším testování obou telefonů. Nějakou dobu jsem tedy porovnával jak iPhone 6s, tak loňský iPhone 6 a veškeré své poznatky jsem se snažil shrnout v následujícím článku. Nezapomněl jsem na fototest a speedtest a zaměřil jsem se i na některé oblasti, na které jste se nás vy, naši čtenáři, ptali v diskuzích pod články a na Facebooku.

iPhone 6s vs iPhone 6 FB

Hmotnost a design
Malou novinkou iPhonu 6s jsou lehce rozdílné rozměry a hmotnost. Telefon je o 0,2mm tlustší a narostl také o desetiny milimetru do šířky a výšky. Mohu rozhodně potvrdit, že rozdíly v rozměrech jen tak nepoznáte a jediné, co při pečlivém zkoumání obou telefonu v ruce vedle sebe možná zaregistrujete je právě o 0,2mm tlustší tělo. Možná se jednalo jen o vsugerovaný pocit, ale jakoby záda u iPhonu 6 byla o něco plošší, než u nejnovějšího iPhonu. Jedná se ale o rozdíl tak minimální, že pomalu ani nestojí za řeč

Čeho si ale rozhodně všimnete, je změna v hmotnosti. Hned v prvních vteřinách testování jsem zaznamenal, že iPhone 6 je rozhodně lehčí a přišel mi jak nějaký papír, který bych by mi mohl úplně snadno vyletět z ruky. Po prvním dni jsem si ale na menší hmotnost zvykl a nakonec bych si dovolil podotknout, že možná lehčí telefon je nakonec lepší. Samozřejmě se ale jedná jen o subjektivní pocit a někomu jinému může naopak na druhou stranu vyhovovat těžší telefon. Každopádně rozdíl v hmotnosti není rozhodně tak markantní, aby se stal podnětem k vyměnění jednoho telefonu za druhý.

Touch ID a Home Button
Velkou změnou u iPhonu 6s je druhá generace Touch ID. Apple opět posunul snímač otisku prstu na další level a Touch ID na novém iPhonu je o něco chytřejší a výrazně rychlejší. Po vlastním testování mohu opravdu potvrdit, že Touch ID je na iPhonu 6s znatelně rychlejší, než na loňském iPhonu. Rozdíl sice není tak velký jako oproti iPhonu 5s, ale i tak jej ihned zaregistrujete. Co však úplně nemohu potvrdit je lepší rozeznání otisku u vlhkých prstů. Kolikrát jsem se měl totiž jen trochu zpocené ruce a iPhone 6s nedokázal rozeznat můj otisk a musel jsem opakovaně přikládat prst ke snímači nebo dokonce někdy i zadávat předvolený kód. Vlhké prsty rozeznaná o něco lépe, ale zásadní krok vpřed nečekejte.

Čeho jsem si ale nemohl nevšimnout je trochu jiný Home Button. Nemyslím tím zpracování po designové stránce, ale pravděpodobně právě kvůli druhé generaci Touch ID musel Apple přidat nějakou další miniaturní součástku nebo pozměnit styl připojení, o čemž se spekulovalo už před samotným představením. Při zmáčknutí Home Buttonu na iPhonu 6s totiž zaznamenáte jakýsi pocit, že je náchylnější na omačkání a máte trochu strach jej častěji používat, aby se vám rychle neopotřeboval. Možná mám jen v tomto směru trochu odlišný kus, který trpí jakýmsi rozdílem (neřekl bych úplně vadou), ale zaregistroval jsem jej ihned po zakoupení telefonu v Apple Storu oproti iPhonu 5 a nyní se mi oproti iPhonu 6 zdá ještě větší. Na iPhonu 6 lze Home Button stisknout o něco méně do „hloubky,“ což ve finále vyvolá lepší pocit a přijde vám méně náchylnější. Podotýkám, že oba testované telefony jsou úplně nové, tudíž jsou stejně opotřebované.

Wi-Fi a 4G
Jak už jsem zmínil v samotném úvodu, Apple u nejnovějšího iPhonu slibuje až dvojnásobně rychlejší 4G a Wi-Fi. Za prvé je ale důležité si uvědomit, že jde jen o teoretickou rychlost, která se od praktické liší a za druhé je nutno používat nejmodernější technologii, abyste těchto rychlostí dosáhli. I tak by ale mobilní internet a Wi-Fi měla být na iPhonu 6s o něco lepší, a tak se pojďme podívat, zda tomu tak doopravdy je.

Začneme s Wi-Fi. Musím říct, že iPhone 6 má opravdu mizernou Wi-Fi anténu, která často ukazuje slabý signál, což se samozřejmě výrazně podepíše na rychlosti při prohlížení stránek v Safari nebo například při načítání obsahu v některé aplikaci, kterou může být Facebook nebo Instagram. Často jsem testoval oba telefony na různých místech a vždy jsem je měl vedle sebe, kdy jsem na jednom měl Wi-Fi zapnutou a na druhém ne, aby se vzájemně nerušily. Testoval jsem jak na vytížených přístupových bodech, tak na takových, kde nikdo jiný připojený nebyl. Nakonec jsem dospěl k závěru, že iPhone 6s má skutečně lepší a o něco silnější anténu, díky čemuž dokáže využít větší část nebo plnou rychlost, kterou dané připojení nabízí.

Na jedno ze srovnání se můžete podívat níže. Telefony byly vedle sebe a každý z nich byl měřen zvlášť, kdy jsem na jednom Wi-Fi zapnul a na druhém vypnul. Nižší rychlost byla způsobena především slabším signálem, jelikož iPhone 6 ukazoval 1-2 čárky a iPhone 6s stále plné připojení.

iPhone 6 Wi-Fi test
iPhone 6s Wi-Fi test

Co se týče připojení na mobilním internetu, konkrétně na 4G, které s novějšími iPhony chytnete v České republice už téměř všude, by se dalo říct, že jsme se žádného zlepšení nedočkali. Nový iPhone 6s není na našich frekvencích rychlejší a rozdíly v rychlosti se liší jen v závislosti na tom, jak moc je právě konkrétní vysílač používaný. Lepších výsledků se možná dočkáte jen na opravdu vysockých frekvencích v USA nebo Kanadě. Testovací pokrytí o vysoké frekvenci najdete také v západní části Prahy, kde by možná mohl být rozdíl mezi telefony větší, ale nevěřím tomu, že by byl nějak markantní. Čím se ale iPhone 6s chlubí je univerzálnost, jelikož se podle slov Applu jedná o celosvětový telefon, který má nejvíce frekvencí a lze ho tak použít všude na světě.

Opět jsem provedl hned několik testů na několika místech o různých frekvencích. Výsledky byly ve většině případech stejné nebo hodně podobné. Rozdíly byly většinou v závislosti na tom, kolik lidí bylo na daný vysílač připojeno, což ve městě nelze ovlivnit. Každopádně oba telefony si vedly skvěle a 4G síť je neuvěřitelně rychlá na obou telefonech.

iPhone 6 4G LTE
iPhone 6s 4G LTE

Jediného rozdílu, kterého jsem si všiml a který byl i předpokládaný, je méně časté zahřívání telefonu při surfování na 4G. iPhone 6s totiž nabízí nový LTE čip, který se mnohem méně přehřívá a také má menší spotřebu. O té by se dalo polemizovat a je těžké jí otestovat, ale méně časté přehřívání mohu rozhodně potvrdit. Jen málokdy se vám stane, že by se iPhone 6s při surfování více zahřál a osobně jsem teplejší telefon zaznamenal jen po téměř třicetiminutovém hovoru přes FaceTime během cesty autobusem, který celou dobu probíhal přes 4G. Rozhodně se ale nejednalo o nikterak velké zahřátí. U iPhonu 6 je zahřívání určitě častější, což se může také podepsat na životnosti baterie, které velké teplo nesvědčí. Nicméně, ani u loňského modelu jsem se nesetkal s takovým rozpálením, jako u starého iPhonu 5, který se zahříval okamžitě a někdy jej nebylo dokonce možné bez obalu držet delší dobu v ruce, jak byl kov rozpálený.

Rychlost
iPhone 6s by měl svého loňského bratříčka, co se výkonu týče, strčit do kapsy. Je tomu doopravdy tak a vyplatí se kvůli rychlosti investovat do novinky? V benchmarcích tomu tak doopravdy je, jelikož nový procesor A9 o taktu 1,85 GHz společně s 2GB RAM jsou opravdu znát a iPhone 6s je přibližně o 50% výkonnější, než jeho předchůdce, který nabídne procesor A8 o taktu 1,40 GHz a 1GB RAM. VE skutečnosti při běžném používání poznáte rozdíly jen někde. Nejnovější smartphone z díly Applu je o něco málo svižnější, otevírá aplikace o zlomky vteřin rychleji, načítá rychleji všechen obsah, ale o nijak velké rozdíly se nejedná. Kde opravdu rychlejší procesor poznáte je v Safari při načítání stránek, v App Storu a nakonec v mapách a hrách. Větší 2GB RAM se pak postará o to, že otevřená okna v Safari se už nebudou znovu načítat při jejich opětovném otevření klidně i po pár dnech a stejně tak se znovu nenačítají některé stránky při vrácení zpět nebo obsah aplikací při přepínání v multitaskingu. Nikde jinde, kromě her a náročných aplikací, které mnozí z běžnách uživatelů stejně moc nepoužívají, rozdíly skoro nepoznáte. Výkonnější hardware tedy přináší několik výhod, které jsou příjemné, ale extrémní rozdíly nečekejte.

iPhone 6 benchmark
iPhone 6s benchmark

Baterie
Hádám, že tato kategorie bude zajímat asi většinu z vás. Apple totiž u iPhonu 6s zmenšil kvůli 3D Touch displeji respektive kvůli haptickému motorku baterii v telefonu, čímž se samozřejmě zmenšila i její kapacita, která je nyní 1715 mAh oproti 1810 mAh u loňského modelu, což je poměrně znatelný rozdíl. Apple ale na svých stránkách uvádí, že by se výdrž neměla v žádných oblastech měnit a iPhone 6s by měl vydržet úplně stejně jako iPhone 6. Dosažení stejné výdrže i přes menší baterii pomáhají iPhonu 6s uspornější procesor, LTE čip a nakonec vlastně i větší RAM, jelikož se nemusí tak často načítat obsah aplikací a webových stránek. Při testování jsem na baterii zaměřoval opravdu hodně a nakonec musím prohlásit, že i přes měnší kapacitu baterie vydrží iPhone 6s na jedno nabití znatelně déle, že iPhone 6. Jen podotýkám, že oba testované telefony měly stejnou verzi systému, byly používané stejně a hlavně byly oba jen pár týdnů staré, takže měly úplně stejné podmínky.

Při běžném používání po celodenním vytěžování telefonu brouzdáním na 4G, Wi-Fi, telefonováním, projížděním Facebooku a hlavně odpovídám na mnoho zpráv na Messengeru a iMessage si iPhone 6s vedle lépe, jelikož měl na konci dne vždy tak o 10-15% více baterie, než jeho loňský bratříček. Věřím, že na delší výdrží se podílí hlavně úspornější LTE čip, jelikož 4G využívám prakticky pořád a při všem, co na telefonu dělám, což se tedy podepíše i na výsledné výdrži baterie.

Ostatně znatelně lepší výsledky můžete vidět i na výsledcích benchmarků níže, kdy iPhone 6s dopadl o dost lépe. Oba telefony přitom byly nabity na 100% s tím, že byly připojeny ještě přibližně půl hodiny poté, co se dobily. Odpojeny od nabíječky byly ve stejnou dobu a benchmark byl také spuštěn najednou. Na obou telefonech byl aktivovaný letecký režim, jas byl na minimum a po celou dobu byl rozsvícený displej. Verze systému byla také úplně stejná a všechny aplikace na pozadí byly vypnuté. Jen ale podotýkám, že tento test nelze porovnávat s běžným využíváním telefonu, protože se snaží vybít zařízení co nejrychleji, a tak čas vybití není ekvivalentní k času vybití při normálním zacházení telefonu během dne.

iPhone 6 battery
iPhone 6s battery

Fotoaparát
Poslední opravdu zásadní novinkou je fotoaparát. Jak už jsem zmínil v úvodu, iPhone 6s si polepšil a dostal 12-megapixelový fotoaparát s možností natáčet videa ve 4K rozlišení, zatímco iPhone 6 má jen 8-megapixelový fotoaparát a možnost natáčet videa ve Full HD rozlišení. Clona zůstala stále stejných ƒ/2,2. Zadní fotoaparát má ještě zdokonalené místní mapování tónů, vylepšené potlačení šumu a zaostřování klepnutím pomocí technologie Foxus Pixels. Díky více megapixelům vám iPhone 6s pořídí i větší 63-megapixelové panorama fotografie, namísto 43-megapixelových u iPhonu 6s. To je ale vše, co se u zadního fotoaparátu v oblasti pořizování fotografií změnilo. Leckdo by očekával, že iPhone 6s díky více megapixelům bude fotit výrazně lépe, ale dovolím si tvrdit, že jsme se žádných velkých změn nedočkali. Tohoto názoru jsem se držel i v recenzi před několika týdny a nezměnil se ani při porovnání s iPhonem 6. Fotografie jsou skvělé jako vždy, ale velké změny nečekejte. Razantního rozdílu se dočkáte jen u přední Face-Time kamery, která si polepšila z 1,3 megapixelů hned na 5 megapixelů a navíc nabídne funkci zvanou Retina Flash, která mnohdy výrazně pomůže k ještě lepší kvalitě fotografií.

Pokusil jsem se vyfotit hned několik fotografií za různých světelných podmínek. Snažil jsem se fotit jak detaily se zaostřením na to nejdůležitější, tak i celé krajiny během kvalitního denního světla, šera nebo téměř úplné tmy. Sami pak můžete do komentářů vyjádřit, které fotografie se vám zdají lepší. Ve většině případů jsem vyfotil scénu hned několikrát a poté vybíral od každého modelu tu nejlepší fotografii. Pro zobrazení fotografií v plném rozlišení stačí vždy příslušný obrázek rozkliknout.

Dnes nejčtenější

.