Zavřít reklamu

flux iconKaždého programátora, copywritera, redaktora nebo jednoduše člověka, který sedí u počítače do noci trápí modré světlo, které vyzařují všechny displeje s LED podsvícením. Modré světlo se vyskytuje i v přírodě, ale pouze přes den. Když člověk ulehá ke spánku, modré světlo by již jeho oči vidět neměly a počítače, smartphony, televize a jiná zařízení s obrazovkami tento biorytmus narušují. Lidé pak mají problémy s usínáním a musí spát déle, aby byli svěží. Tento problém řeší aplikace F.lux dostupná jak pro OS X, tak i pro Windows a Linux, která upraví zobrazení monitoru na teplejší barvy.

Po prvním spuštění se vás aplikace zeptá na vaše umístění. Podle toho určí, kdy je u vás noc a kdy den. Tomu se budou přizpůsobovat i barvy na monitoru – přes den budou studené a v noci teplé. Přepínání se přitom děje automaticky a plynule tak, že změnu téměř nepocítíte. Kromě jednotlivých režimů, které se střídají automaticky (Daytime, Sunrise, Bedtime neboli Den, Svítání a Noc), lze zapnout některé speciální režimy. Mezi ně patří třeba Darkroom, tedy Temná komora (dříve sloužila pro vyvolávání fotografií). Při aktivaci tohoto režimu displej vydává minimum světla a přitom zvýrazní důležité prvky – text je tak velice dobře čitelný, ale pro oči nenáročný. Při použití tohoto režimu displej počítače prakticky splývá s okolím a vy si všímáte akorát nepříjemně výrazného konektoru MagSafe či podsvícené klávesnice.

flux-settings

Co se týče samotného nastavování teploty barev v jednotlivou denní dobu, na Macu tak lze činit po stovkách Kelvinů a to pro každou denní dobu zvlášť. Aplikace také sama určí, kdy jdete do postele, ovšem pouze podle průměrné doby spánku – 8 hodin. Můžete si tak nastavit čas, kdy chcete vstávat a F.lux v tu nejlepší dobu displej „zahřeje“.

IMG_0005IMG_0006IMG_0007

Bedtime – Sunrise – Daytime

Kromě výše zmíněných režimů je také možné z menu aplikace aktivovat Dark mode a Filmový režim. Ten se snaží o co nejvěrnější podání barev v kombinaci s co největším šetřením očí. Automaticky se také deaktivuje po nastaveném čase, tedy většinou po skončení filmu. V tmavých scénách je filmový režim funkční, v těch světlých buď pokulhává jas displeje a příliš nízká teplota barev nebo naopak zvýšená teplota barev a tím pádem jejich horší podání.

Nejen režimy, ale i funkce aplikaci přidávají hodnotu. Vyzdvihnout by si zasloužila deaktivace F.lux pouze pro určité aplikace. Opakující se změna teploty barev je pro oči sice nepříjemná, při programování a zároveň práci v grafickém editoru je ovšem deaktivace F.luxu pro grafický editor vítaná funkce. S aktivovaným F.luxem jsou totiž barvy nepřirozené a uživatelé bez F.luxu je neuvidí jako autor. Vypnout F.lux je možné taky na hodinu či do dalšího svítání. Počítá se také s užíváním mládeží a tak je možné přidat si hodinu spánku, místo osmi hodin tak bude aplikace počítat s 9 hodinami.

F.lux oceníte zejména při nočním užívání počítače a stáhnout ho můžete na oficiálních stránkách.

flux

Související články

Dnes nejčtenější

.