Zavřít reklamu

Philips Hue LuxSvet inteligentnej elektroniky zažíva rozkvet a dá sa počítať s tým, že na Letem světem Applem začnú postupom času pribúdať recenzie na inteligentné produkty, ktoré ovládate na diaľku s pomocou svojho iPhonu alebo dokonca pomocou Apple Watch. Hneď na úvod tu jeden z takých produktov máme a dá sa povedať, že máme skutočne ten prvý krok k inteligentnej domácnosti. A zároveň ten, ktorý najviac rozšíril povedomie o IoT. Hovorím o inteligentných žiarovkách Philips Hue Lux, ktoré patria medzi najznámejšie Internet-of-Things produkty na trhu.

Hneď na úvod musím poznamenať, že žiarovky v čase písania recenzie neboli kompatibilné s HomeKit, ale to by sa mohlo v budúcnosti zmeniť. Dnes to však znamená, že môžete zabudnúť na zapínanie či vypínanie žiarovky pomocou Siri alebo na prepojenie s Apple TV, ktorá v sebe ukrýva HomeKit podporu. Na to, aby ste mohli vstúpiť do sveta inteligentnej elektroniky, potrebujete sprevádzkovať centrálny bridge, ktorý sa nachádza priamo v balení žiaroviek. Jeho výhodou je, že k nemu môžete pripojiť až 50 žiaroviek, takže ak sa vám bude technológia páčiť, ušetríte aspoň na hube.

Inštalácia
Inštalácia tohto centrálneho hubu pre žiarovky je veľmi jednoduchá a nezaberie vám viac ako dve minúty. Vlastne jediné, čo musíte spraviť, je zapojiť ho do elektriny pomocou DC adaptéru a k svojmu WiFi routeru alebo rozširovaču, podľa toho čo máte bližšie. Odporúča sa pochopiteľne pripojiť ho tam, kde bude mať maximálny dosah. Kvôli estetike si ho tiež môžete primontovať na stenu. Keď ste už pripojili hub k elektrine a routeru a žiarovky namontovali na ich miesto, musíte si stiahnuť bezplatnú Philips Hue aplikáciu, ktorá vás bude sprevádzať počiatočnou konfiguráciou. Pri nej len raz stlačíte stredové tlačidlo a už ste pripravený na používanie.

Philips Hue

Aplikácia
Po dokončení inštalácie vám stačí len vziať do ruky iPhone, otvoriť v ňom aplikáciu a odtiaľto prispôsobiť svetlo svojim potrebám. Jednak si môžete manuálne upraviť jas pomocou posuvníkov a jednak si môžete vybrať niektorú z dostupných scén. Samotný Philips si ich pripravil päť, no zároveň si je plne vedomý toho, že tieto režimy nemusia niekomu vyhovovať a preto dal možnosť vytvoriť si vlastné scény. Medzi tými základnými nájdete pochopiteľne aj 100% jas alias Full Bright, kedy je svetlo najjasnejšie – podľa môjho názoru až príliš, takže odporúčam vyhýbať sa priamemu kontaktu. Samozrejmosťou je potom možnosť úplne vypnúť svetlo. Príjemným bonusom v aplikácii je nakoniec widget pre iOS 8, do ktorého si môžete pridať až štyri scény, ktoré môžete ovládať aj bez nutnosti zapnúť aplikáciu.

Funkcie
K žiarovkám Philips Hue Lux je treba dodať, že ide o najzákladnejšiu verziu, ktorá neobsahuje žiadne farby a slúži naozaj ako cenovo dostupný vstup do sveta inteligentnej elektroniky, ktorý môže rozhodnúť o tom, či sa vám v budúcnosti vyplatí investovať ďalších 200 000,- Kč do sprevádzkovania vlastného inteligentného domu. Neboli by to však inteligentné žiarovky, keby ste na nich mohli iba meniť jas. To je len jedna z troch funkcií, ktorými Hue Lux disponujú. Žiarovky môžete totiž používať aj ako budík, čo beriem ako veľkú výhodu. Určite totiž nie som jediný, kto nenávidí ten pocit, keď mu začne ráno pípať jeho mobil alebo budík na nočnom stolíku. Zvuk je nepríjemný a nemusí zobudiť len vás, ale aj ostatných členov rodiny, ktorí sa vám za skoré zobudenie môžu „milo“ poďakovať. Preto žiarovky ponúkajú celkom tichý spôsob zobúdzania – a vy už tušíte, aký.

Budík si nastavíte priamo v aplikácii na iPhone a pri jeho nastavovaní si môžete tak, ako pri klasickom budíku, nastaviť čas a opakovanie. Jednak sa dá nastaviť opakovanie v jednotlivé dni a jednak sa dá nastaviť, aby sa budík zopakoval v prípade, že pôvodný nezaberie a vy pokojne spíte ďalej, aj keď vám spálňa svieti ako jadrová elektráreň. Medzi špecifické funkcie tu potom patrí možnosť náhodného zobudenia v rozmedzí 30 minút pred a po stanovenom čase. Využitie si to nájde aj v detských izbách, kde deťom namontujete žiarovku do izby a môžete ich zobudiť celkom tichým spôsobom. Podmienkou však je, aby ste nechali zapnutý spínač od lampy.

Philips Hue Lux widget
Philips Hue Lux app

Zo subjektívneho hľadiska musím povedať, že vám to istú dobu môže robiť problém, pretože ste boli posledných 20 rokov zvyknutí vypínať lampu spínačom na stene. Pri inteligentných žiarovkách je skrátka treba mať stále aktívny prívod elektrického prúdu a to aj keď máte vypnuté svetlo. Ale nejde o nič dramatické, pri vypnutej žiarovke do nej putuje len minimálne množstvo energie, ktoré zabezpečuje spojenie žiarovky s WiFi sieťou a hubom. No aj keby sa náhodou stalo, že je prívod elektriny prerušený, dozviete sa to pomocou samotnej aplikácie, kde sa pri nedostupných žiarovkách objaví oranžový výkričník. Máte teda dostatok času na napravenie situácie predtým, než pôjdete spať vy.

Tretia kľúčová funkcia, ktorou disponujú žiarovky Philips Hue Lux, je geotagging, čiže prispôsobovanie sa podľa vzdialenosti užívateľa od domu. Vlastne to znamená, že po odchode z domu sa žiarovky same vypnú a po príchode domov sa zase zapnú. Na to si však už musíte vytvoriť konto na internetovej stránke, kam vás presmeruje samotná aplikácia. No aj tak sa môže stať, že pri zlom nakonfigurovaní funkcia nebude fungovať tak ako má a napríklad mne sa stalo, že žiarovky svietili naďalej, aj keď som bol od svojho domu vzdialený asi 1 kilometer. Navyše, ako som už vyššie spomínal, ešte stále som pociťoval navyknutie na zaužívaný spôsob, že žiarovky vypnete sami manuálne. O funkcii si preto myslím, že ide skôr o demonštračnú funkciu, prípadne že dostane využitie v určitých priestoroch ako napríklad na vonkajšej stene domu.

Posledné zaujímavé využitie, ktoré je skôr bonusom pre majiteľov televízií s technológiou AmbiLight, je možnosť prepojiť si žiarovky so svojou Smart TV, čím vám vznikne zaujímavá kulisa nielen na stene za televízorom, ale aj nad vašimi hlavami. Technológia je rozhodne zaujímavá a určite je to skvelé obohatenie filmového zážitku, ale zaujme aj pri hraní hier, keďže teraz sa zdá, že hry nie sú obmedzované len na 50-palcový displej, ale aj na jeho okolie. Navyše je tu všetko plynulé a synchronizované s obrazom.

Philips Hue Lux
Resumé
Ak si to teda zhrnieme, inteligentné žiarovky Philips Hue Lux sú prvým krokom k inteligentnej domácnosti. Za cenu, ktorá je skutočne nízka, totiž získate produkt, vďaka ktorému si môžete otestovať priamo vo vašej domácnosti, ako chutí rok 2015 a či sa s ním rozhodnete držať krok. Pomocou iPhonu si môžete meniť úroveň osvetlenia, nastaviť nie-tak-veľmi-agresívny budík alebo dokonca sa postarať o to, aby sa žiarovky zapínali a vypínali automaticky vtedy, keď prichádzate alebo odchádzate z domu. Na druhú stranu je možné, že ešte nejaký čas budete zápasiť so zvykom a po odchode z domu žiarovky radšej manuálne vypnete, aby ste mali 100% istotu že všetko bude fungovať tak ako má. Budík je však vec, ktorú využijete aj keď nie ste technologický fanúšik a ste skôr bežný človek, ktorý len chce skúsiť niečo nové. Ak máte doma televízor s technológiou AmbiLight, potom môžete počítať s príjemným bonusom v podobe synchronizácie žiaroviek s obrazom na televízii.


Hue Lux môžu mať aj žartovný účel, stačí ich dať do miestnosti, kde vaša sestra zrovna večeria a vy jej medzitým náhodne meníte svetlo, prípadne ho úplne vypnete.

  • svietivosť až 750 lúmenov
  • digitálne olvádateľná intenzita pomocou aplikácie
  • jednoduchá integrácia s ostatnými Philips Hue svetelnými systémami
  • 80-percentná úspora oproti bežným žiarovkám
  • typ závitu E27
  • možnosť upgradu systému bezdrôtovo
  • rozmery 110 x 62 mm
  • hmotnostť 130g/kus

Související články

Dnes nejčtenější

.