Zavřít reklamu

Apple A9Podle serveru Chipworks obsahují nejnovější smartphony od Applu, iPhone 6s a 6s Plus, dva různé typy procesorů A9. Tato informace není velkým překvapení, jelikož ještě před oficiálním představením obou telefonů se v průběhu roku objevilo několik úniků, mezi kterými nechyběla ani zpráva o tom, že nové procesory pro Apple budou vyrábět dvě společnosti – TSMC a Samsung.

Poněkud zvláštnější je ale zjištění, že i když se ve finále jedná vždy o stejný procesor, tak od každé ze zmíněných společností je jinak velký. Procesor A9 od společnosti Samsung nesoucí produktové označení APL0898 zabírá plochu o velikosti 96mm čtverečních, zatímco verze s označením AAPL1022 od společnosti TSMC se chlubí plochou 104.5 mm čtverečních, tudíž je o 10% větší, než jeho bratříček od Samsungu, který by měl být úplně stejný. To by mohlo znamenat, že verze od Samsungu je možná o něco energeticky účinnější, než verze od TSMC a navíc bude pravděpodobně vyráběna 14nm technologií a verze od TSMC 16nm technologií, o čemž se spekulovalo už na začátku tohoto roku.

Chipworks ještě dodal, že pokračuje na podrobnějším zkoumání obou procesorů A9 a zjišťuje, zda-li je mezi nimi nějaký rozdíl a zda například verze od Samsungu není o něco rychlejší. O případných zjištěních vás budeme samozřejmě ještě informovat.

Apple by se měl v budoucnu podobným odlišnostem vyvarovat, jelikož už v minulosti byl problém s SSD disky pro MacBooky, které Applu opět dodával Samsung a ještě Toshiba. Později se však zjistilo, že disk od Samsungu je častěji výkonnější, tedy především rychlejší, než SSD od Toshiby. Podobně na tom byly i rozdíly mezi displeji od Samsungu a LG, kdy si uživatelé všimly mnohdy jistého rozdílu.

procesor A9 in iPhone 6s Samsung TSMC

Apple A9

*zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější