Zavřít reklamu

iOS 9Apple po boku hardvérových noviniek predstavil iOS 9 pre verejnosť. Vo svojej podstate zopakoval značnú časť informácií, ktoré už povedal na WWDC, ale teraz sa zameral skôr na novinky, ktoré využijú samotní užívatelia. Niektoré novinky sú nám samozrejme známe už dlhšiu dobu, konieckoncov Apple na ne upozorňuje aj na svojom webe, ale tentoraz sme sa dozvedeli aj niečo viac o novinkách, ktoré sa týkajú priamo vylepšení optimalizácie, plynulosti a tiež o tom, ako nový systém zvýši výdrž batérie nielen u najnovších zariadení, ale aj na starších prístrojoch. My si teraz zhrnieme všetky najdôležitejšie novinky (tzn. tie, ktoré sú skutočným prínosom, nie len zmeny ikoniek v nastaveniach), ktoré môžu užívatelia čakať v novom operačnom systéme iOS 9.

V prvom rade, systém sa dočkal obrovských zmien pod kapotou. Tie zahŕňajú vylepšenú optimalizáciu, vďaka ktorej je systém pomerne plynulý aj na tak starých zariadeniach ako je iPhone 4s. Optimalizácia sa dotkla aj zlepšenej výdrže batérie – po novom totiž iPhone vydrží až o 1 hodinu dlhšie a pokiaľ ani to nestačí, ľudia majú možnosť zapnúť si režim Low Power, ktorý funguje prakticky rovnako ako na niektorých mobiloch s Androidom – dôjde k obmedzeniu výkonu zariadenia a vypnutiu niektorých funkcií, takže sa predĺži výdrž batérie. Všetky aplikácie v iOS 9 teraz na novších zariadeniach naplno využívajú Metal, vďaka čomu je všetko plynulejšie – či už to sú základné systémové aplikácie alebo aplikácie z App Storu. Za zmienku tiež rozhodne stojí zvýšené zabezpečenie, kde je teraz aktívne dvojfázové overenie a bezpečnejší, 6-miestny kód na zamknutej obrazovke, vďaka čomu teraz existuje 1 000 000 rôznych kombinácií, ktorými si môže užívateľ zamknúť svoje zariadenie a ochrániť tak dáta pred odcudzením.

iOS 9 Multitasking
iOS 9 Low Power Mode

Nakoniec dôjde aj k šetreniu miesta. Jednak za to môže lepšie spravená aktualizácia, ktorá si vystačí len s 1,3GB voľným miestom (iOS 8 vyžadoval 4,53GB) a jednak vstavaný jazyk Swift, vďaka čomu už vývojári nemusia dávať tento jazyk do svojich aplikácií a zmenší sa tak ich veľkosť. A tu majú vývojári k dispozícii ďalšie vylepšenia. Napríklad hry, ktoré pozostávajú z levelov, môžu šetriť miesto na zariadení tak, že stiahnu len levely, ktoré potrebujú v danej chvíli, nie všetky. Rovnako tak sa šetrí miesto spôsobom, že App Store zistí, na aké zariadenie sa sťahuje daná aplikácia a stiahne len tie dáta, ktoré sú potrebné na danom zariadení (takže po stiahnutí na iPhone 5 tam nemáte grafiku pre iPad). Samozrejmosťou sú aj nejaké nové aplikácie a funkcie. Najväčšie novinky nájdete tu:

News
Úplne nová aplikácia na čítanie správ, ktorá je priamym nástupcom neúspešného Newsstandu. Ten debutoval už v iOS 5, ale s príchodom iOS 7 išiel do pozadia najmä vďaka redesignu Jonyho Iva, ktorý sa postaral o to, že aplikácia už nebola tak nápadná a ľahko ju človek odignoroval. Aplikácia News však už nepracuje s magazínmi, ktoré ste si mohli stiahnuť z App Storu. Namiesto toho je to RSS čítačka, v ktorej si zvolíte, aký obsah vás zaujíma a podľa toho sa vám v elegantnom prostredí zobrazuje relevantný a zaujímavý obsah.

News iOS 9 app
Poznámky
Apple konečne vypočul naše dlhoročné priania a konečne posunul Poznámky ďalej. Už to nie je len primitívny poznámkový blok, ale je to kvalitný editor, ktorý funguje veľmi podobne ako Evernote. Môžete si tu totiž vytvárať svoje checklisty, čiže zoznamy úloh na dokončenie, môžete sem jednoducho pridávať fotky alebo odkazy na webové stránky, prípadne sem môžete vložiť svoju polohu. Možností je veľa a všetko sa dá spraviť jednoducho vďaka novým nástrojom, ktoré sú rýchlo dostupné pomocou tlačidla (+) v spodnej časti obrazovky (mimochodom, strašne mi to pripomína ikonu z Androidu). Veľkou zmenou je aj možnosť kresliť, čo využijú hlavne majitelia iPadu Pro, ktorí ho chcú používať v kombinácii so stylusom Apple Pencil. Ale môžete ho používať aj na ďalších zariadeniach s tým, že si sami určíte nástroj, ktorý chcete používať a aj farbu, ktorou chcete kresliť. Kresby môžete následne zdieľať cez iMessage alebo uložiť do fotogalérie, čo isto oceníte vzhľadom k tomu, že kreslenie na dotykových displejoch začalo rásť na popularite.

iOS 9 Notes
iOS 9 Notes
Mapy 
Apple Maps sa dočkali dvoch zásadných vylepšení. Patrí sem v prvom rade dlho očakávaná funkcia Public Transit  Vo svojej podstate ide o zobrazovanie trás hromadnej dopravy vo veľkomestách. Pretože je to Apple a ide mu o kvalitu, tak je vidieť, že chce zo škaredého káčatka spraviť nádhernú labuť. Výsledkom je, že mapy jednotlivých staníc metra sú vysokokvalitné, detailné a hlavne zmapované, takže človek vie presne, kam má zabočiť, aby došiel ku správnej kolaji. Bohužiaľ, funkcia je teraz dostupná len vo vybraných mestách a mestá v ČR ani SR tu zatiaľ nenájdete. Inou novinkou je funkcia  Nearby  Tá vám zobrazuje všetky zaujímavé miesta vo vašej blízkosti, či už sú to POI (Body záujmu) alebo reštaurácie, bary a iné podniky, kde môžete stráviť svoj čas a uhasiť svoj smäd či nasýtiť sa. Ide o veľmi zaujímavú funkciu, ktorá je tiež úzko spojená s funkciou Proactive Assistant.

iOS 9 Maps

Wallet
Na domovskej obrazovke iPhonu so systémom iOS 9 už nenájdete aplikáciu Passbook. Bola nahradená, alebo lepšie povedané, premenovaná na Wallet, čo viac odpovedá jej súčasnému využitiu. S príchodom Apple Pay totiž ľudia získali možnosť vložiť si do svojho mobilu informácie o svojich platobných kartách, ktoré môžu následne využívať pri bezkontaktnom platení v obchodoch, ktoré podporujú službu Apple Pay. Okrem platobných kariet tu nájdete aj poukážky, vernostné kartičky od často navštevovaných podnikov a obchodov, kupóny s odmenami. Patria sem aj napríklad letenky, ktoré ste si kúpili pomocou aplikácie z App Storu.

iOS 9 Cards app
iCloud Drive
Jedna úplne nová aplikácia, ktorú si môžete dať na domovskú obrazovku (je totiž skrytá v nastaveniach iCloudu a tu si vyberiete, či ju chcete na ploche), je iCloud Drive. Podobne ako Dropbox, je to vlastne prístup k vášmu cloudovému úložisku s tým, že si ho môžete organizovať. Pristupovať však môžete len k tým dátam, ku ktorým máte k dispozícii príslušené aplikácie, prípadne ich podporuje iOS. Čo znamená, že ak máte v iCloud Drive uložené dáta z Pages, otvorí vám ich bez väčších problémov a to isté platí aj v prípade TextEdit. Neplatí to ale napríklad pri dátach aplikácie Automator. Výhodou iCloud Drive je aj to, že dáta sú tu organizované do priečinkov podľa aplikácií, ktré ich využívajú a tak v nich máte naozajstný poriadok – teda už žiadny organizovaný chaos.

iCloud Drive iOS 9
iPad
iPad sa dočkal veľkého množstva funkcií, ktoré boli navrhnuté hlavne kvôli čerstvo predstavenému iPadu Pro. Ale niektoré z funkcií sú dostupné aj na starších a menších zariadeniach, ako napríklad multitasking. Ten je snáď najväčšou a najžiadanejšou zmenou u iPadov a práve teraz Apple vyhovel ľuďom. Multitasking umožňuje ľuďom používať po boku hlavnej aplikácie vedľajšiu aplikáciu alebo náhľad inej aplikácie. Podľa toho sa volajú jednotlivé typy chovania druhotných aplikácií. V prvom rade je to Slide Over. Jedná sa práve o vyššie spomínané miniatúry ostatných aplikácií, ktoré prekryjú časť spustenej aplikácie a sú aktívne až do momentu, kým ich neotvoríte alebo neskryjete. Ak máte dostatočne výkonné zariadenie (iPad Air 2, iPad mini 4, iPad Pro), máte možnosť otvoriť aplikáciku v režime Split View, čím sa vám obrazovka rozdelí na dve polovice a vy viete pracovať s oboma aplikáciami naraz. Ďalšou veľmi príjemnou novinkou pre majiteľov iPadu je režim Picture in Picture, skrátene PIP. Vďaka nemu už nie ste nútení pozerať video cez celú obrazovku, čo oceníte najmä vtedy, ak vám niekto pošle video cez Messenger a následne keď ho pozeráte, dostanete kvadrilión ďalších správ, takže pravidelne počujete cinkanie miesto zvuku vo videu. Vďaka novinke môžete pozerať videá z internetu alebo môžete robiť FaceTime videohovor počas práce s dokumentami. (Výhoda je to aj pre redaktorov LsA, môžu pozerať keynote a písať o novinkách bez večného prepínania sa medzi appkami ?)

iOS 9 Multitasking

Keď som už spomínal to písanie, tak aj tu sa zmenili isté veci. iPad totiž dostal klávesnicu QuickType, ktorá je ešte vyspelejšia než na iPhone a okrem toho, že máte možnosť rýchlo vyberať predpovedané slová a tvoriť tak vety v priebehu pár sekúnd, tak tu môžete pracovať s textom. QuickType pre iPad totiž umožňuje rýchlo vystrihnúť, kopírovať a vkladať text, ako aj ho umožňuje rýchlejšie formátovať pomocou tlačidiel napravo od „prediktívneho“ poľa. Tu sa tiež nachádzajú tlačidlá pre vkladanie príloh do e-mailov a na rýchle odfotenie fotografie, ktorú by ste chceli zdieľať. Ale vlastne však toto tlačidlo poznáte už z iPhonu. S použitím dvoch prstov sa tiež klávesnica začne chovať ako touchpad a viete s ním veľmi dobre vyberať text. Taktiež sú k dispozícii klávesové skratky, ktoré využijete ale len v prípade, že máte k iPadu pripojenú externú klávesnicu. Na nej viete teraz používať skratky, ktoré môžete poznať z Macu. Mimo iného aj na prepínanie a vypínanie aplikácií, kde sa dočkáte úplne rovnakého prostredia „App Switcheru“.

iOS 9 Multitasking Keyboarda
Siri a Proactive Assistant
Títo dvaja si zaslúžia svoju vlastnú kapitolu, o tom niet pochýb. Doteraz ste mali na iPhone dva spôsoby vyhľadávania obsahu, Spotlight a Siri. Apple sa rozhodol, že v tom spraví tak trochu poriadok a vyvinul Proactive Assistant, ktorý spája obe funkcie do jedného celku, ktorý nájdete naľavo od domovskej obrazovky. Proactive Assistant je mimoriadne inteligentný, pretože sleduje vašu dennú rutinu a na základe toho vie v nasledujúce dni presne určiť, čo chcete určiť. Zobrazí vám teda tie aplikácie a telefónne čísla, ktoré zvyknete používať v danom čase. Taktiež vie zobraziť zaujímavé miesta vo vašej blízkosti, ale v Bratislave som s touto funkciou veľmi nepochodil a to používam iOS 9 Golden Master. Je teda možné, že funguje len vo vybraných krajinách a my sme zase 20 rokov za opicami. Taktiež vie zobrazovať zaujímavé novinky zo služby News, ktorú však u nás tiež nenájdete. Zaujímavou funkciou Proactive Assistant je aj to, že na základe najčastejšie používaných aplikácií vie vytušiť, komu patrí telefónne číslo, ktoré vám nikdy predtým nevolalo. Taktiež vám môže ukázať krajinu, z ktorej toto číslo pochádza.

iOS 9 Proactive Assistant
Siri Suggestion iOS 9

Ale aby sme len nekydali, je tu aj pár pozitív. Pokiaľ ovládate angličtinu dobre, tak so Siri nemáte žiadny problém a niektoré z funkcií vás zrejme potešia. Sem patrí možnosť nastaviť si pripomienku na navštívenie určitej webovej stránky buď po určitom čase alebo po príchode domov s tým, že adresu si nastavíte u svojej kontaktnej kartičky v mobile. Funguje to nielen u webových stránok, ktoré máte otvorené v Safari, ale aj u odkazov, ktoré vám niekto poslal napríklad cez iMessage. V podstate na to, aby to fungovalo, musíte mať na obrazovke odkaz na stránku alebo otvorené Safari. Medzi také ďalšie funkcie, ktoré vám uľahčia hľadanie fotiek, je možnosť vyhľadať konkrétnu kategóriu fotiek vo vašej fotoknižnici. Je to síce vec, bez ktorej sa človek zaobíde, ale je to ukážka toho, že Siri má stále možnosť získavať nové funkcie. Raz vám možno pripomenie, že ste ten řetízek dali do jinýho hrníčku.

iOS 9 Siri Photo Search
iOS 9 Siri Remind Me
Kompatibilita
Vydanie nového iOS 9 bolo naplánované na stredu 16.9.2015 s tým, že iOS je dostupný až pre 20 zariadení, čo je rekord. Môže za to predovšetkým skvelá optimalizácia, vďaka ktorej je systém dostupný aj pre užívateľov iPhone 4s a ďalších zariadení s procesorom Apple A5. Celý zoznam kompatibilných zariadení zahŕňa modely:

iPhone 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus
iPad 2, 3.gen., 4.gen., Air, Air 2, mini, mini 2, mini 3, mini 4
iPod touch 5. gen., 6. gen.          

iOS 9 iPhone iPad

Související články

Dnes nejčtenější

.