Zavřít reklamu

TomTom BanditKdyž mi můj kamarád a majitel vždy.cz/vzdy.sk začal ukazovat TomTom Bandit, celkem jsme se děsil. Ne kamery, ale toho, co mi to zrovna on s jeho totálním antitalentem na techniku chce ukazovat. Po pár minutách jsem pochopil, že se TomTomu podařilo něco neuvěřitelného. Stano si hrál s Banditem asi pět minut, ukazoval mi vše co kamerka dokáže a najednou mi předvedl video, které vytvořil. Video za které byste se nemuseli stydět ani po hodině v iMovie, video, které zaujalo a během 60 vteřin ukázalo to nejlepší co během uplynulého víkendu zažil. TomTom tedy dokázal vytvořit kamerku, která nejen že skvěle natáčí, ale dává možnost i totálně technikou nepolíbeným lidem, udělat krátký klip během pár vteřin, navíc klip. na který se s chutí podíváte!

TomTom Bandit nakonec přistál na mém stole v malé krabičce, ve které se kromě kamery o váze 190gramů s rozměry 94x38x52mm nachází také dvojice TomTom úchytů, které jsou buď šroubovací nebo je můžete pomocí přiložené nálepky 3M nalepit například na skate. V balení najdete taktéž jeden GoPro držák s tím ,že kamera je kompatibilní se vším, s čím GoPro. Pokud vám to nestačí, pak je zde také rozšířené balené s o něco vyšší cenou, ve kterém najdete kromě dálkového ovládání také různé montážní části a úchyty tak, abyste měli možnost kameru přichytit skutečně kamkoli.

TomTom Bandit

Design ve stylu klasické kamery si mě získal!
Pokud se podíváte na akční kamery, naprosto drtivá většina z nich kopíruje stejný design. TomTom Bandit vychází ze vzhledu klasických kamer a právě proto má protáhlé úzké tělo, které se pohodlně drží, je do jisté míry aerodynamické. Co se mi líbí je naprosto jednoduché ovládání, kdy jedním tlačítkem spustíte nahrávání a druhým jej zastavíte. Samozřejmě můžete využít i 16Mpix fotoaparát pro pořizování fotek a to taktéž jendím tlačítkem ať už během nebo mimo nahrávání. Nastavení kamery pak provádíte na monochromatickém displeji, který znají všichni, jenž mají hodinky TomTom.

Ovladač i displej jsou totiž stejné jako u hodinek a po pár minutách používání vám menu připadá velmi intuitivní. Nastavit můžete vše co se týká paměti, kvality záznamu, režimu záznamu a tak dále. Baterie a otvor pro kartu, respektive i USB přes které se kamera nabíjí se nachází pod otočným mechanismem v zadní části, který je navíc jištěn proti nechtěnému povolené. Nechybí ani LED dioda indikující aktuální stav kamery. Na spodní straně kamery je pak k dispozici držák, kterým kameru připevníte k čemukoli vás napadne. Kameru máte navíc možnost okolo držáku otáčet o 180 stupňů a mít tak vždy rovný záběr i v momentě, kdy držák není vodorovně s horizontem.

TomTom bandit cam

4K, 1080p při 60fps nebo 720p při 120Fps
Co se kvality záznamu týká, dokáže kamera zaznamenávat 4K při 15fps, 2,7K při 30fps, 4K timelapse při 30 fps, slow motion při 1080p a pak samozřejmě klasické Full HD při 60fps a HD při 120fps. Není tedy nic co by nezvládala a dalo by se považovat za současný standard. Full HD videa vypadají při 60FPS skutečně nádherně a pokud vám nestačí, pak můžete natáčet při 30Fps 2,7K. Osobně jsem videa testoval na svém iMacu Retina a musím zodpovědně říct, že kvalita je vidět na první pohled i při takto velkém rozlišení. Na displeji iPhonu pak uchvátí zejména živé barvy a ostrost záznamu.

Záznamy se nahrávají na microSD kartu s tím, že maximální podporovaná velikost karty je 128GB a kamerka si dokáže kartu sama naformátovat. Jediné co do kamery strkáte je tedy karta. Pokud chcete připojit kameru k smartphonu s iOS nebo Andoridem, pak vše funguje přes Wi-fi a aplikaci TomTom bandit. V případě připojení k počítači je pak kamera vybavena USB 3.0, přes které přenesete záznamy z karty. Přes USB se taktéž nabíjí integrovaná baterie, která má kapacitu 1900mAh, což znamená, že při natáčení 1080p záznamu při 60 fps dokáže být kamera v provozu 2 hodiny a 15 minut nepřetržitého natáčení.

Bandit tomtom

Kamera jako taková, tak jak ji vybalíte z krabice je vodotěsná podle standardu IPX7, což znamená, že vydrží 30 minut v hloubce jeden metr. Pokud chcete šnorchlovat je to ideální, pokud chcete jít pod hladinu níž, pak stačí namontovat ochranu čočky, která se prodává zvlášť a můžete jít 50 metrů pod hladinu. Mezi další příslušenství ke kameře patří plovák, dálková spoušť, měřič tepu a různé popruhy a úchyty prakticky na cokoli. Co je super je fakt, že je kamera kompatibilní také s řešením od GoPro. Pokud tedy máte nějaké držáky a další věci od GoPro, pak je můžete využít. Pokud navíc máte například hodinky TomTom, pak můžete pomocí hodinek ovládat kameru nebo využít jejich hrudní pás k měření tepu. Vše je tedy propojeno a je zde i zpětná kompatibilita, což majitele TomTom produktů potěší.

Gyroskop, akcelometr, GPS, Barometr v kaměře? V Banditu ano!
Hlavní výhodou je fakt, že do kamery TomTom doslova nacpal vše, co bylo po ruce. Najdete v ní tedy gyroskop, akcelometr, GPS, barometr a pokud používáte hrudní pás TomTom, tak kamera zachytí také váš tep. Všechny tyto senzory mají dvě zásadní výhody. První je fakt, že jak vidíte v našich videích, je možné snadno přidat do videa informaci o aktuálním přetížení, rychlostí nebo srdeční tepu, což extrémní sportovci určitě ocení a videa jsou hned o něco zajímavější! Druhou výhodou je fakt, že TomTom Bandit dokáže sám pomocí senzorů rozpoznat zajímavé okamžiky, tedy okamžiky kdy došlo k pádu, zrychlení, extrémnímu přetížení a tak dále a pomocí toho poté tyto okamžiky vyselektuje z videa a umí je jednoduše sestříhat tak, aby výsledek byl složen jen z akčních scén, kde se skutečně něco dělo!

Jednotlivé změny které senzory rozpoznají mají své vlastní značky a TomTom tak přímo do stopy videa zanese značky, které vám ukáží, co se zrovna v dané stopáži videa dělo. Nemusíte tak procházet celé video, ale podívat se jen na ty nejlepší záběry, tedy v tomto případě ty nejakčnější. To navíc souvisí se zpracováním videa, které probíhá pomocí neuvěřitelně jednoduché a šikovné aplikace TomTom Bandit. Pokud nechcete dělat vůbec, ale vůbec nic, tak vezmete aplikaci, přes Wi-Fi připojíte kameru a zatřesete telefonem. To je vše, tím to vše končí a máte akční video! Nevěříte? Podívejte se na videa níže, nijak jsem je needitoval, nic neměnil, nic neupravoval, jen jsem zatřepal telefon a algoritmus pomocí značek zachycených senzory automaticky poskládal minutové video jen z těch nejakčnějších scén.

TomTom
TomTom Bandit

Pokud chcete vybírat scény sami, samozřejmě můžete. Aplikace je neuvěřitelně jednoduchá a nabízí několik možností. Můžete něco málo nastavit, zjistit informace o kameře, vytvořit příběh, tedy krátký a akční film, procházet knihovnu nahrávek které jsou na kartě v kameře a zobrazit živý náhled. Ten je samozřejmě v trošku horším rozlišení, než v jakém je poté výsledné video, ale má tu výhodu, že náhled vidíte přímo na iPhonu a to i když je kamera třeba na surfu nebo na podvozku vašeho sporťáku.

Bandit otmtom
Bandit otmtom

V aplikaci máte možnost snadno vybrat jednotlivé klipy co jste natočili a to zase intuitivně pomocí tlačítka plus a po přidávat je všechny do filmu, který chcete vytvořit. Pomocí Superhero pak přidáte záznam tepu, rychlosti nebo přetížení a ten je poté „vypálen“ přímo do obrazu tak jak to vidíte v našich videích. V aplikaci pak můžete snadno mazat klipy a dělat další změny. Například i vybrat soundtrack pro váš film a tak dále.

TomTom Bandit iOS
TomTom Bandit speed

Neměl jsem v ruce všechny akční kamery které jsou dnes na trhu a nemohu tak důsledně porovnat výstup jednotlivých kamer, ovšem i kdybych mohl, přišlo by mi to trošku komické. Drtivá většina videí totiž stejně skončí po komprimaci na YouTube a lidé je přehrávají na iPhone nebo iPadech. Objektivně tedy mohu říct, že mě Bandit překvapil živými barvami a kvalitním záznamem i při snížených světelných podmínkách, tak jako to můžete vidět ve videu se psíky.

Pokud bych rozebíral jednotlivé frame na svém iMacu Retina asi bych nějaké ty chyby našel, ale nějak nevidím důvod proč to dělat. Speedy Devil a Superhero jsou navíc tak chytlavé vychytávky, které oživí videa, že nemáte moc nad čím váhat!

*Milujeme Greenpeace a proto vzkazujeme, že všichni psi na videu jsou profesionální mašerští psi ze závodů psích zpřežení, kteří jsou vítězové mnoha pohárů a byli během natáčení pod dohledem jejich majitele, zkušeného mašera!

Skvělá hračka pro velký kluky
Pokud chcete TomTom Bandit, chcete skvělou hračku, společníka kterého vezmete, něco natočíte, zatřepete telefonem a máte ny YouTube perfektní video. Hledáte společníka, který zachytí nejen obraz, ale také tep, rychlost a přetížení, což žádná jiná kamera na trhu pokud vím nenabízí. I když se vám tyto vychytávky mohou zdát jako blbosti, pak věřte, že váš záznam získá zcela jiný rozměr. Lidi totiž zajímá, jak rychle na tom kole jedete, jaké přetížení ste ve svém sporťáku absolvovali a jaký tep máte při base jumpingu. Pro mě osobně je kvalita vida z TomTom Bandit na velmi dobré úrovni a když k ni připočítám vychytávky, kterými kamera disponuje, pak není o čem.

Pokud tedy hledáte skvělou hračku a to v tom nejlepším slova smyslu, pak je TomTom Bandit něčím, co vám poskytne nejen kvalitní záznam videa, ale zejména pak neuvěřitelně intuitivní a jednoduché vytvoření videa, ať již se rozhodnete video vytvořit vlastnoručně nebo vše necháte na aplikaci ve svém telefonu. Za mě jakožto za člověka, který si nechce s videi hrát ve Final Cutu nebo v iMovie tedy Bandit jednoznačně ano a to díky kvalitnímu zpracování, klasickém designu a skvělé aplikaci se kterou vytvoří efektní film i vaše máma!

IMG_9687

Dnes nejčtenější

.