Zavřít reklamu

iPod touch 6th generationiPod touch sa po takmer troch rokoch dočkal významnej aktualizácie, pri ktorej došlo k veľkému posunu vpred, čo sa týka nielen výkonu, ale aj ďalších vlastností. Moje prvé dojmy som už zhrnul v samostatnom článku a teraz je čas pozrieť sa na nový iPod touch detailne. Hneď na úvod by som ešte poznamenal takú zaujímavosť, s ktorou sme sa mohli stretnúť pri novom iPode a ktorá spôsobila isté nedorozumenia. Napriek pôvodným tvrdeniam sa jedná o iPod touch 6. generácie, aj keď pôvodne viaceré médiá informovali o „preskočenej“ generácii alebo o 7. generácii iPodu. Jedným z vysvetlení, prečo to tak je, je, že sa Apple rozhodol počkať s updatom na tento rok a pôvodne pripravovaný model nakoniec nevydal. Ako to ale v skutočnosti je, to vie iba samotný Apple. Nechajme preto tieto dohady stranou a poďme sa rovno pozrieť na iPod touch, ktorý sa začína v týchto dňoch predávať aj na Slovensku.

Dizajn
iPod touch sa od minulej generácie veľmi nezmenil, pokiaľ ide o dizajn. Vlastne sa dá povedať, že jediná zmena spočíva vo farbách a v absencii pútka iPod touch loop, ktoré bolo dodávané ako súčasť balenia u predošlého modelu alebo ste si ho mohli dokúpiť samostatne za 10€. Pútko, ktoré malo symbolizovať „premenu“ hudobného prehrávaču na ultra-ľahký fotoaparát, sa nakoniec prestalo predávať, keďže predaje iPodov klesali naďalej a nový koncept tento trend nedokázal zvrátiť. Na druhú stranu pre užívateľov, ktorí používali iPod touch doteraz, majú dôvod na radosť, keďže to znamená, že iPod touch 6. generácie je plne kompatibilný s drvivou väčšinou príslušenstva vrátane obalov. Na zadnej strane nájdeme opäť vytŕčajúci fotoaparát (ku ktorému sa dostanem o chvíľu), LED blesk a plastový ovál, pod ktorým sú ukryté antény.

iPod touch 6th gen front

Vytŕčajúci fotoaparát je vec, ktorá bola kritizovaná u iPhone 6, ale Apple sa ju rozhodol zachovať naďalej, aspoň u najnovšieho iPodu. Takéto „obohatenie“ iPodu sme mohli vidieť už pri predošlej generácii a vedeli sme si ho vysvetliť jedine tak, že Jony Ive a jeho tím spravili príliš tenké zariadenie na to, aby sa doň zmestil fotoaparát a tak sa Apple rozhodol vyriešiť to po svojom. Na druhú stranu, ak by som si mal porovnať vytŕčajúce fotoaparáty u jednotlivých zariadení, tak na iPode sa mi páči oveľa menej ako na iPhone. U iPhone 6 si Apple dal záležať aspoň na detailoch a preto je kovový rámček skosený, zatiaľ čo tu ide o plochý kovový pliešok, do ktorého je zapustený objektív. Ďalší taký problém spočíva vo veľkosti. Na iPode je skrátka príliš veľký a kazí dojem z inak dokonalého dizajnu. Mimochodom, iPod touch a iPhone 5c sa na seba veľmi podobajú, rozdiel je len v hrúbke, použitých materiáloch a aj vo farbách.

iPod touch 6th gen camera

iPod touch je totiž hliníkový, aj keď špekulácie z minulého roku nasvedčovali, že Apple experimentuje s plastovým iPodom touch. Nakoniec ale Apple u najlacnejšieho iOS zariadenia použil prémiový materiál, ktorý navyše v kombinácii so súčasnými farbami vyzerá naozaj nádherne. Osobne som recenzoval tmavomodrý iPod, ktorého farba na mňa pôsobí elektrizujúco. Je to ten odtieň, v ktorom by som si pokojne vedel predstaviť ďalšie zariadenia a možno keby Apple vydal nový 4-palcový iPhone v tejto farbe, prešiel by som naň. Ďalšou farbou je ružová a nakoniec je k dispozícii „Applácka“ trojica – tmavá, biela, zlatá.

iPod touch 6th gen

Hardvér
Ako sa spomínalo, iPod touch prináša procesor Apple A8. Toto oznámenie prekvapilo nejedného užívateľa, keďže doterajší iPod obsahoval procesor o generáciu starší, než iPhone 5, ktorý bol predstavený v ten istý večer. Teraz je ale situácia zmenená a po štyroch rokoch nastal čas na najvýznamnejší upgrade hardvéru, aký kedy iPod touch zažil. Ale zas netreba to preháňať, benchmark nám potvrdil, že nový iTouch obsahuje podtaktovaný procesor A8, ktorý je na tom po výkonnostnej stránke veľmi podobne ako iPhone 5s s čipom A7. Na to však existuje pomerne jednoduché vysvetlenie – iPod touch je oveľa tenší než iPhone a obsahuje o 1/3 menšiu batériu. Bolo teda treba použiť procesor, ktorý je z technologického hľadiska vyspelý, no zároveň nesmel byť príliš výkonný, aby nemíňal batériu. Spojením týchto dvoch faktorov sme sa dopracovali k úspornejšiemu modelu procesoru Apple A8 v kombinácii s 1GB RAM. Procesor beží na frekvencii 1.1 GHz a obsahuje dve jadrá. Dôležitou vlastnosťou je však podpora 64-bit, čo sa postaralo o obrovský nárast výkonu v porovnaní s predošlým modelom. Oproti môjmu iPhone 5c je zároveň dvakrát taký výkonný a podporuje technológiu Metal, čo je vidieť aj v hrách. Novinka, ktorá poteší športovcov, je prítomnosť koprocesoru M8, vďaka čomu už iPod touch zapisuje kroky a robí vám štatistiku v aplikácii Health.

iPod touch 6th gen Modern Combat 5

Softvér
Po softvérovej stránke je na tom iPod touch veľmi podobne ako ostatné zariadenia, ale je tu niekoľko rozdielov. V prvom rade je to nemožnosť nahrávať 60fps videá, na čo som už upozornil v samostatnom článku. Druhým rozdielom je absencia Apple Watch aplikácie, čo ale u iPodu vôbec nevadí. Totiž, ani jedno zo zariadení neobsahuje SIM kartu, teda nemôže fungovať plne bez WiFi pripojenia. Spojiť dve WiFi-only zariadenia takýmto spôsobom by v oblastiach bez mobilného pripojenia strácalo zmysel, keďže ani na jednom zariadení by ste nemohli ovládať Siri, zisťovať počasie, prijímať upozornenia, no skrátka nič. Systém je tu inak veľmi plynulý a užívatelia tiež môžu očakávať zbierku nových wallpaperov, ktoré sú dostupné len pre iPod.

iPod touch 6th gen display
Fotoaparát – Čím viac trčí, tým viac Apple?
Fotoaparát je ďalšou kľúčovou vlastnosťou iPodu. Pre niekoho to môže byť dôvod, prečo si kúpiť iPod touch, pre iného to je zas funkcia, ktorú môže používať pri surfovaní na internete, hraní hier alebo pri počúvaní hudby. Ako som už spomínal vyššie, užívatelia môžu čakať rovnaký zadný fotoaparát, aký nájdete na iPhone 5c – to znamená, že môžete robiť fotky v rozlíšení 8 megapixelov, videá vo Full HD (30fps). Napokon máte k dispozícii aj možnosť točiť time-lapse videá a aj 120fps Slow-Motion, čo je novinka, ktorú prvýkrát Apple prezentoval u iPhone 5s. Fotoaparát vie samozrejme fotiť kvalitné fotky aj keď je pozadu o dve generácie. Záleží to ale aj od toho, ako dobre vie užívateľ fotiť, keďže pekné fotografie viete vytvoriť aj s pomocou iPhone 4. Na druhú stranu, pokiaľ si porovnáte fotografie vyfotené 6-kou a iPodom 6. generácie, rozdiel v kvalite tu je viditeľný.

iPod touch 6th gen camera sample
iPod touch 6th gen indoor camera sample
iPod touch 6th gen camera sample
iPod touch 6th gen camera sample
 
iPod touch 6th gen sample
 
iPod touch 6th gen sample

Okrem toho disponuje predným fotoaparátom, ktorý ponúka tradičné rozlíšenie 1,2 megapixelu a clonu f/2.2, ako aj automatické HDR. Nanešťastie, hlavný fotoaparát takúto vymoženosť nemá a keď chcete fotiť HDR fotky, musíte zapnúť funkciu pred samotným fotením.

iPod touch 6th gen

Pre koho je vlastne iPod touch určený?
Presne toto je otázka, ktorú som si sám položil ešte predtým, ako som iPod touch rozbalil. Je to vlastne otázka, ktorú sa pýta viacero užívateľov iOS zariadení, ale po chvíli vie človek nájsť rozumný argument, prečo a aká kategória ľudí si kúpi iPod touch. Dnešné deti majú radi elektroniku a pretože každé si chce zobrať nejaký svoj gadget na cestu, iPod touch je vhodným kandidátom. Vďačí za to svojim rozmerom, keďže sa zmestí do vrecka a netreba ho nosiť vedľa seba alebo v taške ako iPad. Zároveň ho môžu ľahko ovládať dvomi alebo dokonca jednou rukou, čo je u hier na iPade nemožné, zvlášť keď si vezmeme že staršie deti už nehrajú zrovna piškvorky ale radšej si tam stiahnu Asphalt, Subway Surfers, Modern Combat alebo čokoľvek, čo vyzerá a hrá sa dobre aj na malej obrazovke. Pre Apple je to navyše výhra, keďže iPod touch je vaše „prvé iOS zariadenie“. Je lacný a keď sa naučíte používať ho, nič vám nebráni v tom, aby ste po čase prešli na iPhone a svoj iPod ste dali napríklad deťom alebo predali niekomu, kto ho využije.

iPod touch 6th gen owned by iPhone 5c

Napríklad to môžu byť ľudia, ktorí už majú smartfón, ale radi by chceli nejaké iOS zariadenie, ktoré môžu mať neustále pri sebe a nebude mať problémy so skladovaním. Na to je touch ako stvorený, keďže ponúka všetky potrebné funkcie okrem možnosti telefonovať a posielať SMS-ky (berme to tak, že títo ľudia nemajú iPhone ale mobil s Androidom alebo WP). No a ďalej to môžu byť tí, ktorým stačí tlačítkový telefón, ktorý má osvedčenú niekoľkodňovú výdrž batérie, ale nemá toľko funkcií čo iOS. Pre nich sa iPod touch môže stať prenosným internetovým prehliadačom, hudobným prehrávačom alebo prístrojom na pozeranie videí. A samozrejme sa môže stať prístupovým bodom k Apple Music, keďže užívatelia na Androide nebudú mať k dispozícii 3-mesačnú trial verziu. Preto, ak si užívateľ kúpi svoje prvé iOS zariadenie a bude ním iPod touch, má možnosť počúvať Apple Music na tri mesiace zadarmo.

iPod touch Nokia 3310

Resumé
iPod touch je tu s nami už niekoľko rokov, no posledné roky to vyzeralo, že Apple s ním nadobro skoncuje. Ale ukázalo sa, že iPod touch má stále veľký význam. iPod touch je totiž zariadením, ktoré vás má zoznámiť so systémom iOS, so službou Apple Music a zároveň vám môže v praxi ukázať, čo dokáže iPhone. Je to prístroj, ktorý je určený pre špecifickú skupinu ľudí a do cieľového publika patria deti a dospelí, ktorí už majú iný telefón. Touch môže deťom poslúžiť namiesto iPadu ako prenosná konzola a hudobný prehrávač, ktorý nezavadzia a zmestí sa do vreciek. Dospelí ho pre zmenu môžu využívať na osobné účely ako napríklad na fotografovanie, na surfovanie po internete, pozeranie videí a tiež na počúvanie hudby v aplikácii Apple Music, kde noví užívatelia dostanú 3 mesiace služby zadarmo. iPod touch sa teda môže stať aj hudobným centrom v domácnosti, ktoré si pripojíte do dockovacej stanice a môžete ho tam mať neustále, keďže na iPod vám nebude nikto telefonovať. Za štartovnú cenu 6490 Kč alebo 239€ ide teda o štart, ktorému sa môžu v budúcnosti mnohí poďakovať.

  • iPod touch 6. generácie si môžete zakúpiť v m:zone od 239€.
iPod touch 6th gen

Dnes nejčtenější

.