Zavřít reklamu

Sad_iCloudApple již před více než rokem společně s představením OS X Yosemite prezentoval také iCloud Drive. Jedná se vlastně o nástupce již dávného iDisku a velmi podobnou službu, jako je například oblíbený DropBox, OneDrive nebo Google Drive. Apple iCloud Drive ale pro jablečné uživatele přináší tu výhodu, že je zavedený přímo do systému a není potřeba si instalovat další aplikaci. S příchodem iOS 9 je dokonce implementovaný v podobě aplikace přímo v mobilním systému a synchronizuje vaše soubory, fotografie videa a další mezi všemi vašimi počítači Mac, iPady, iPhony, iPody touch a počítači s Windows.

iCloud Drive je stále dost ořezaný a nenabízí příliš mnoho funkcí, které by uživateli usnadnily život. Nyní se ale dokonce zjistilo, že není vůbec spolehlivý. Bez vyzvání totiž smaže vaše soubory, které máte v cloudu na Apple serverech uložené a ani vás o tom neinformuje. Soubory prostě zmizí.

Pokud si totiž přeinstalujete Mac nebo si jednoduše koupíte nový, zapnete iCloud Drive, tak se vám okamžitě objeví všechny uložené soubory v cloudu od Applu také na vašem Macu ve Finderu. Vypadá to úžasně, soubory jsou tam ihned, jenže nejde vůbec o plnohodnotné soubory, jak by si někdo mohl myslet, ale jen o zástupce, které si na ně hrají. Mají neviditelnou koncovku .icloud a začnou se stahovat až déle nebo až v momentě, kdy je potřebujete.

iCloud drive delete

Jenže problém nastává v momentě, kdy tyto soubory chcete přesunout na svůj disk nebo třeba do Dropboxu, aby se nahrály někam jinam. Jednoduše totiž soubory chcete přesunout do jiné složky, ale v tom momentě na vás vyskočí okno, že se vaše soubory u iCloud Drive smažou. To by vám třeba ani tak nevadilo, pokud je budete mít na disku nebo v jiném cloudu, jenže jakmile je přesunete, tak se nepřesunou plnohodnotné soubory, ale jen jejich otisky o velikosti pár kB. Ty se okamžitě přesunou do zvolené složky a z iCloud Drive se smažou. Bohužel se ale nesmažou jen otisky, ale rovnou celé soubory, tudíž je ve výsledku nemáte ani na iCloud Drive, ani na místě, kam jste je přesunuli, protože tam jsou jen bezvýznamné otisky, které jsou vám absolutně k ničemu.

Apple podpora po vyžádání nedokázala soubory už obnovit, a tak jsou navždy ztraceny. Nedávno však Apple do iCloudu přidal nové nastavení, které funguje podobně jako koš v Google Drive nebo Dropboxu. Odtud totiž můžete smazané soubory obnovit. Není ale známo, jestli je zde nějaký limit a pokud máte na iCloudu velké soubory, je dost možné, že se vám je už obnovit nepodaří. Soubory tu vydrží jen 30 dní a poté se už nenávratně smažou.

iCloud.com web

*zdroj: txfx.net

Dnes nejčtenější

.