Zavřít reklamu

wd-my-cloud-ext-3000gb-3-5-quot-gigabit-ethernet-usb-3-0-defaultDo redakcie nám dorazil osobný cloud od firmy WD. Už nebudete musieť riešiť či máte zaplatenú dostatočnú kapacitu na vašom Dropboxe, Google Drive alebo inom cloude. WD vytvorilo produktovú radu WD My Cloud ktorou vám chce priniesť váš osobný cloud ktorý je naozaj len váš! Hlavná výhoda je, že disk si nainštalujete kam chcete vy a máte k nemu prístup len vy. Tým pádom sa nemusíte obávať fyzického prístupu k disku inou osobou, tedy prevádzkovateľom cloudu.

Zariadenie WD My Cloud je externý disk so sieťovým portom a USB na prípadne rozšírenie kapacity. Disk je v bielom lesklom prevedení a na prednej strane dominuje strieborný plastový štítok ktorý samozrejme nesie značku disku a jeho názov a obsahuje jednu stavovú LED diódu. Na zadnej strane nájdeme napájací port, gigabitový ethernet a USB 3.0 pre rozšírenie kapacity ďaľším rýchlym diskom a kensington lock. Nami testovaný disk My Cloud je vo variante s 3000GB kapacitou WD ale ponúka aj varianty s 2000GB, 4000GB a 6000GB. Po rozbalení nájdeme v krabici samotný disk, napájací adaptér, sieťový kábel a príručku rýchleho štartu.

ImgW

V podstate ide o klasiké NAS (network attached storage) s podporou cloudových služieb ktoré vám zabezpečia prístup ku dátam kdekoľvek na svete, samozrejme pokiaľ máte prístup na internet. Na pripojenie mobilných zaridení budete potrebovať aplikáciu WD My Cloud, iOS zariadenie na ktorom beží iOS 7.0 a vyšší alebo zaridenie s Androidom od verzie 4.0. Po úvodnom nastavení zariadenie cez počítač a aplikáciu WD My Cloud spárujete svoje mobilné zariadenie prostredníctvom unikátneho kódu a aplikáciu si už váš cloud vždy nájde. Máte možnosť prehliadať fotky, videá, hudbu alebo súbory uložené na vašom disku. Toto môže riešiť problém zariadení s malou kapacitou. Jednoducho hudbu, fotky, videá alebo dokumenty nemusíte skladovať na svojom mobilnom zariadení ale mate ich uložené v pohodlí domova na vašom cloude a jednoducho si ich prehráte odtiaľ. Tak isto viete svoje fotky aj zálohovať na váš disk a tým padom aj keď na dovolenke zistíte, že ste zaplnili kapacitu zariadenia a nemáte so sebou počítač, tak jednoducho prenesiete fotky na cloud a možete svoju pamäť uvoľniť. V priložených obrázkoch môžete vidieť webové rozhranie disku dostupné na adrese wdmycloud.local kde viete:

    • Doma: Dostupná kapacita, stav disku a aktuálnosť firmware

 

Screenshot 2015-06-13 23
    • Užívatelia: Kompletná správa užívateľských učtov

 

Screenshot 2015-06-13 23
    • Zdieľané zložky: Správa zdieľaných zložiek, udelovanie prístupových práv

 

  • Cloud: párovanie mobilných zariadení

 

 

  • Safepoint: tu viete konfigurovať zálohu vašeho disku My Cloud buď na iný disk My Cloud a tým mať svoje dáta na dvoch miestach

 

 

Screenshot 2015-06-13 23
    • Nastavenie: Kompletné nastavenia zariadenia ako názov, čas, cloud, média, mailové stavové oznámenia

 

Screenshot 2015-06-13 23
Screenshot 2015-06-13 23
MAC/PC
Na podobnom princípe funguje aj aplikácia pre počítač ktorá váš disk nájde nech ste kdekoľvek s prístupom na interneť a viete obojsmerne komunikovať so svojim diskom. Disk obsahuje dovjjadrový procesor na obsluhu vaších požiadaviek, podporuje DLNA a UPnP. To znamená, že ho viete použíť ako zdroj multimediálneho obsahu pre svoju SmartTV alebo prehrávač médií podporujúci zmienené štandardy. Pre užívateľov OS X je potešujúca správa, že disk podporuje aj TimeMachine a tak možete mať svoj mac stále zálohovaný lebo najvačší problém zálohovania je to, že ľudia zabúdajú pripájať svoje záložné disky. V tomto prípade nám tento problém odpadá.
mycloud
Testoval som prenos na disk po lokálnej sieti ktorý pri prenose 1GB súboru a smerom PC -> NAS bola 23MBps a v smere NAS -> PC 39MBps. Na jednodiskové NAS-ko to nie je zlé. My Cloud bol pripojený priamo na Apple Airport Extreme gigabitovým ethernetom a Macbook Pro 15″ Retina bol pripojený na Extreme cez WiFi v AC režime. Disk má veľmi dobrý pomer cena/výkon, nami testovaná verzia 3TB stojí 4299Kč  s DPH. Osobne by som volil verziu Mirror nakoľko obsahuje dva disky ktoré môžete nastaviť bud na RAID 1 (využíva sa kapacita jedného disku a na druhom je ich presná kópia ako záloha) alebo RAID 0 (dáta sa delia na dva disky, používa sa kapacita oboch, zápis aj čítanie su rýchlejšie ale ak odíde jeden disk tak ste prišli o dáta). Aj ked so službou Safepoint je to zaujímavé aj s jedným diskom, jeden máte doma a druhý napr. v práci. Ako disk určený hlavne na domáce použítie alebo do malinkej firmy hodnotím zariadenie veľmi kladne. Zvláda presne to, na čo bol stvorený a za ľudovú cenu. Možno pre niektorých mohol mať aspon dve USB a podporu tlačiarne ale ako sa hovorí, nič nie je dokonalé.

 

wd-my-cloud-big1000-21392215590

Dnes nejčtenější

.