Zavřít reklamu

iOS 9V súvislosti s iniciatívou Proactive, ktorá má v budúcej verzii iOS kompletne nahradiť dnešný Spotlight, sme sa dozvedeli aj o ďalších novinkách, ktoré sú s týmto rozhraním úzko prepojené. Apple by mal do systému iOS 9 zakomponovať rozšírenú realitu, ktorá funguje na podobnom princípe ako LiveSight na telefónoch Lumia. Pretože v prípade Lumií a Windows Phonu bola technológia vyvinutá Nokiou, zrejme neprekvapí, že Apple sa v tomto prípade rozhodol bližšie spolupracovať s fínskou spoločnosťou, ako aj so službami Yelp a Foursquare, od ktorých získava hodnotenia lokalít, ktoré sú v rozšírenej realite ukázané.

Funkcia rozšírenej reality je vlastne vylepšením doterajšieho systému POI, Points of Interest, ktoré zobrazovali zaujímavé miesta vo vašom okolí a mohli ste sa tak dozvedieť, že reštaurácia, okolo ktorej sa práve pohybujete, je podľa ľudí jednou z najlepších v meste. Funkcia bude fungovať presne tak ako si predstavujete – po otvorení aplikácie Mapy vezmete do ruky iPhone ako keby ste chceli fotiť, namierite fotoaparát na podnik pred vami a aplikácia vám následne zobrazí menu alebo denné špeciality daného podniku. Pokiaľ namierite fotoaparát na väčší priestor, ako napríklad na celú ulicu, Maps vám zobrazia názvy jednotlivých obchodov v oblasti a pravdepodobne aj ich hodnotenia.

Ďalšia novinka nesie názov Browse Around Me, ktorá okamžite na základe vašej polohy zobrazí obchody, reštaurácie, kaviarne, bary a iné podniky vo vašej blízkosti. Funkcia je navyše prístupná jediným ťuknutím a prispôsobuje sa vašim predošlým vyhľadávaniam a preferenciám, takže, ak si radšej vychutnáte jedlo v reštaurácii, Maps rovno vynechajú informácie o McDonalde. Zdroje však varujú, že zatiaľ čo funkcia Browse Around Me bude súčasťou iOS 9, rozšírená realita môže byť odložená na neskôr. Nemalo tu chýbať ani prepojenie s Apple Pay, ktoré by umožnilo Applu premeniť službu Maps na nepriamy zdroj príjmov. Aplikácia mala totiž zvýrazňovať tie miesta, na ktorých je možné platiť s pomocou Apple Pay, lenže spoločnosť do tohto plánu nakoniec upustila.

augmentedreality-e1313674597217
Siri API

Je jasné, že funkcia Proactive nebude spolupracovať len so systémovými aplikáciami, keďže niektorí užívatelia môžu radšej používať alternatívy z App Store. Apple na toto myslí a pretože chce, aby bola služba Proactive prepojená aj s aplikáciami tretích strán, spoločnosť vydá API pre vývojárov. Tie zahŕňajú jednak API pre novú funkciu Proactive a jednak odľahčenú Siri. Apple chcel vývojárom ponúknuť plnohodnotnú Siri, ale má obavy z toho, že asistentka by nemusela vždy rozumieť tomu, čo hovoríte, mohla by zadávať informácie do nesprávnych aplikácií a mohla by tak u užívateľov vyvolať obavy kvôli súkromiu.

Rozhranie, ktoré bolo pomenované ako Breadcrumbs, bude prepojené jednak s vyhľadávaním Proactive a jednak s klasickou Siri, pričom obe dokážu indexovať obsah aplikácií na základe toho, ako veľmi ich využívate. To je vlastne podobná funkcia, akú Google oznámil pred pár hodinami pre iOS a už pred dvoma rokmi ju uviedol pre Android. Výhodou však je, že pokiaľ pravidelne čítate jednu konkrétnu knihu v iBooks alebo vás zaujímajú informácie o konkrétnom seriáli v TeeVee, pomocou Siri budete môcť otvoriť sekciu, ktorú používate pravidelne. Nakoniec, Siri v iOS 9 bude farebnejšia a bude sa viac podobať na tú z Apple Watch

Budú v iOS 9.0?

Otázkou nakoniec ostáva, či budú funkcie súčasťou iOS 9.0 alebo sa k nám dostanú neskôr. Pre Apple je v súčasnosti prioritou vyvinutie dokonale optimalizovaného systému a funkcie sú skôr druhoradou záležitosťou. To však neznamená, že by Apple do nového systému nepridal žiadne novinky. Pridá ich, no je otázne, či zrovna Siri API a Proactive je vec, ktorá bude sprístupnená verejnosti už vo verzii 9.0.

apple-watch-press-crown-siri

*Zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

.