Zavřít reklamu

Microsoft HoloLensMicrosoft pod novým vedením už nie je tou spoločnosťou, ktorá vždy niečo predstaví a nakoniec sa ukáže že ide o technologické demo. Rovnaké obavy platili aj v čase predstavenia jeho rozšírenej reality HoloLens, ktorá je zrejme najzaujímavejším VR zariadením súčasnosti. Spoločnosť však zahnala naše obavy a na konferencii GDC oznámila, že HoloLens vyjdú už koncom tohto roku za doposiaľ neuvedenú čiastku. Odhadujeme, že to bude do 1 000€, no cena produktu sa môže cez túto hranicu pokojne prehupnúť.

Dostávate totiž plnohodnotný počítač, na ktorom beží 3D užívateľské rozhranie Windows a vývojári preň môžu už teraz pripravovať aplikácie. Narozdiel od ostatných virtuálnych realít, neriešite tu žiadne rozlíšenie, keďže všetky objekty sa prispôsobujú 120° x 120° zornému poľu. O rozloženie virtuálnych objektov sa využíva špeciálny HPU čip, teda Holografický procesor, ktorý s pomocou kamery analyzuje prostredie a prispôsobí sa mu. Preto keď prídete do kuchyne, zobrazia sa vám odporúčané recepty Bing alebo po príchode do obývačky môžete spustiť hudbu ukázaním na rádio. Tomuto sa prispôsobia aj hry a napríklad Minecraft pre HoloLens bude jednou z hier, ktoré vám umožnia upravovať kockový svet priamo na stole a možno vám ho umožní preniesť do verzie pre Xbox One alebo PC.

HoloLens je totiž plnohodnotný počítač, v ktorom sa nachádza špičkový grafický čip a procesor, pričom sa vraví o použití procesoru Core i5 v kombinácii s 8 alebo 16 GB RAM. Otázkou ostáva ako to bude s chladením takto výkonného hardware, keďže hlavu si rozhodne nenecháte obariť. Ale predpokladáme, že Microsoft to do vydania porieši. Prístroj ďalej disponuje operačným systémom na jadre Windows 10, takže ak si kúpite aplikáciu pre ne, získate ju zároveň v 2D desktopovej podobe na počítač alebo na Xboxe. Tým sa zároveň dostávame k ďalšej novinke. Microsoft oznámil, že hologramy bude možné prepojiť s Xbox One, vďaka čomu budete môcť u niektorých hier využívať 3D užívateľské rozhranie, zatiaľ čo obsah na obrazovke ostane nezmenený. Alebo sa konečne splní jeden z cieľov a Microsoft možno zrealizuje svoj projekt IllumiRoom, ktorým by posunul Philips AmbiLight na ďalšiu úroveň. Už by ste nemali zafarbené len blízke okolie televízie, ale celú stenu by ste mohli použiť ako náhradu za kinoplátno, ktoré je najväčším snom každého hráča. Verzia pre Xbox však bude trochu odlišná a tým pádom oveľa lacnejšia. Je totiž postavená priamo na Kinecte, pohybovom a hlasovom senzore.

HoloLens*Zdroj: Sector

Dnes nejčtenější

.