Zavřít reklamu

Apple WatchOficiální ceny Apple Watch sice až na nejlevnější model stále neznáme, ovšem spekuluje se o částkách, které se zřejmě přehoupnou přes 999€ a mnohé zdroje pak uvádí cenu atakující u nejdražšího modelu až půl milionu korun. To není až tak strašná cena za luxusní hodinky Švýcarských manufaktur, ovšem za spotřební elektroniku je to extrémní částka.

Vtip je však v tom, že si to Apple může dovolit! Ne kvůli tomu, že je to Apple, ani kvůli tomu že by lidé již nevěděli za co utrácet, ale kvůli tomu, že Apple Watch nejsou spotřební elektronika. Nechci nyní polemizovat o tom, zda zlaté Apple Watch skutečně mají tolik zlata, že jeho cena odpovídá půl milionu nebo o tom, zda je lepší koupit si Hubloty nebo Apple Watch. Řeč je o tom, že Apple Watch nejsou klasické inteligentní hodinky, které známe od jiných společností.

Apple Watch toho totiž sami o sobě příliš neumí a dokonce, jak prozradili vývojáři, kteří testují vývoj aplikací, nebudou mít Apple Watch ani vlastní aplikace, ale aplikace pro iOS zařízení budou mít možnost rozšířit své notifikace do mini aplikací pro Apple Watch. Podle Apple Watch Human Itergace guidelines, tedy podle příručky od společnosti Apple pro vývojáře, která informuje o tom, jak má pracovat uživatelské rozhraní Apple Watch, mají aplikace na hodinkách předpokládanou dobu běhu v řádu vteřin.

Hlavní úkolem aplikace na hodinkách je zobrazit aktuální údaje/akce, dané aplikace z iOS zařízení a poté se lidově řečeno klidit z cesty. V podstatě tedy mohou aplikace na Apple Watch dělat pouze základní věci a to jsou notifikace, trackování a například poskytnutí informací o letech, bookingu hotelů a tak dále. Apple Watch tedy vnímejme jako notifikační centrum pro iOS a OS X zařízení, protože tím také jsou.

A právě v tom je největší výhoda Apple Watch a fakt, proč si Apple mohl dovolit vyrábět zlaté hodinky bez ohledu na to, kolik budou stát. Nejedná se totiž o klasickou spotřební elektroniku, ale o notifikační displej, který vám bude sloužit dlouhé roky. Celý mozek hodinek je totiž v iPhonu a bude vám stačit měnit jen iPhone, nikoli hodinky. Apple samozřejmě představí za rok nebo dva další generaci, která nabídne o nějakou tu funkci navíc, pokud však nebudete nutně potřebovat další vychytávky Apple Watch první generace vám nezestárnou a mohou sloužit dlouhé roky bez toho, aniž byste řešili, že na nich něco neběží tak rychle jak by mělo.

Ostatní výrobci berou své hodinky jako plnohodnotný počítač nebo smartphone, který se stará o chod aplikací a o to, abyste mohli používat smartwatch bez nutnosti používat další zařízení. To je sice na jednu stranu výhoda, ale při rychlosti jakou stárnou telefony, si asi jen těžko bude normální člověk kupovat rok co rok zlaté hodinky s cenou přes tisíc Euro. Pokud vám však vydrží bez problémů pět nebo deset let, nebudete s tím mít zřejmě až takový problém jako kdyby vám někdo řekl, že za rok nebo dva budou zastaralé a k vyhození.

Apple Watch Edition Gold
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější