Zavřít reklamu

Photos os xAplikace Photos má velké ambice, měla by nahradit Aperture a zároveň také iPhoto, což je věc, které jak víme z minulosti, Applu příliš nevyšla. Když chtěl totiž Apple defakto sjednotit iMovie a Final Cut Pro, dopadlo to tak, že mnoho profesionálů odešlo od Final Cut Pro k Vegas a dalším alternativám a běžní uživatelé i nadále používají iMovie. Jak to tedy bude v případě Photos, bude vám stačit a nahradí Aperture nebo patříte mezi ty, kteří budou hledat alternativu. Pojďte se podívat na osm funkcí a vychytávek, které by vás mohli přesvědčit, abyste dali Photos šanci.

iCloud Photo Library
Fotografie jsou vzpomínky a vzpomínky jsou jednou z věcí, které si chceme za každou cenu uchovat a právě proto přichází Photos s funkcí iCloud Photo Library, která umožňuje uložit celou knihovnu do iCloudu. Funkce má dvě možnosti, buď stáhne originální fotografie z vašeho Macu přímo na iCloud v původním rozlišení a na váš disk ukládá pouze fotografie, které aktuálně používáte, celou knihovnu máte v iCloudu a můžete si být jisti, že o ni nepřijdete, pokud jste navíc celebrita, najdete si své fotografie případně na Google. Tato možnost je taktéž označena jako Optimize Mac Storage.

Druhou možností je uložit fotografie na iCloud pomocí takzvané možnosti Download Originals to this Mac. V tom případě jsou veškeré vaše původní fotografie uloženy v původní kvalitě a rozlišení přímo na disku v Macu a fotografie se ve sníženém rozlišení ukládají na iCloudu. Apple vám dává na iCloudu pouze 5GB volného místa a i když se mohlo z počátku zdát, že to bude stačit vzhledem k tomu ,že například fotografie z iPhonu se do tohoto místa nepočítají, nyní se ukazuje, že to bude pro Apple zajímavý business, protože fotografie uložené přes Photos se pochopitelně do tohoto místa počítají!

photos-edits-640x375
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Editujte a synchronizujte mezi Macem a iOS
Naše extrémně výkonné telefony a iPady se konečně najdou i další opodstatnění, než hraní Angry Birds v super rozlišení. Pokud budete používat iCloud `Photo Library, máte možnost veškeré fotografie synchronizovat a upravovat na iPhonu, iPadu a Macu. Je jedno na kterém zařízení fotku upravíte, veškeré úpravy se okamžitě uloží do iCloudu a v momentě, kdy fotku otevřete na dalším zařízení, je upravena, samozřejmě můžete tyto změny kdykoli vrátit zpět a to opět z jakéhokoli zařízení!

edits-everywhere-photos-640x355
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Lepší filtry
V dnešní době se svět profesionálních fotografů rozděluje na dva tábory, jedni si hrají hodiny se světlem, kompozicí, čekají na ideální moment, poté stisknou spoušť a mají hotovo, u fotografie tak maximálně vyváží barvy a tím jejích editace končí. Druhá skupina si pak hodiny hraje v editačních programech aby vše odladila a snaží se fotografii co nejvíc vylepšit. Stejně tak jsou na tom i běžní uživatelé, kteří však pro vylepšení fotografií většinou používají filtry. Právě lepší a efektivnější i efektnější filtry nabízí Photos. Osm vestavěných filtrů umožňuje okamžitě změnit fotografii. Stačí kliknout a filtr je aplikován na konkrétní fotografii nebo album. Pokud však chcete preciznější úpravy, jsou zde posuvníky díky kterým můžete určit jak moc se má filtr aplikovat, samozřejmě je možné určit také světlo, expozici, stíny a vyvážení barev. Bohužel jak již někteří profesionálové poznamenávají, právě tyto možnosti nejsou natolik precizní, aby nahradily Lightroom nebo Photoshop.

filters2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Více místa pro vaše fotografie
V souladu s trendem posledních let který Apple nastavil u OS X, se nese také uživatelské rozhraní Photos. To dává vyniknout samotným fotografiím a věnuje jim maximální pozornost a to v momentě kdy jsou v galerii a jen procházíte miniatury fotografií, tak i v momentě kdy chcete vybranou fotografii editovat, vždy je na prvním místě a je ji věnováno největší možné množství prostoru. Navigační nástroje jsou umístěny v horní části okna a pro samotné fotografie je tak mnohem víc místa.

screen-Photos-app-640x373
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Extrémně plynulé procházení obrovských knihoven
I v případě, že máte slabší počítač, tedy nějaký ten MacBook Air a procházíte knihovnu s tisíci nebo dokonce desítkami tisíc fotografií, Photos jede zcela plynule. Apple tvrdí, že udělal vše pro optimalizaci obrovských knihoven tak, aby Photos dokázala plynule procházet i desítky tisíc fotografií a to se prozatím ukazuje jako pravda, aplikace je zcela plynulá a je defakto jedno jakou rychlostí ji používáte.

bigphotos
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Sdílejte všude kde to jen jde!
Za další skvělou vychytávku nevděčíme ani tak aplikaci Photos, jako spíš samotnému OS X Yosemite, který přináší podporu pro přidání funkcí dalších aplikací přímo do aplikací Applu. Pokud tedy používáte nějakou utilitou nebo aplikaci podporující sdílení v rámci OS X, pak vám tato funkce bude k dispozici také v aplikaci Photos. Pokud vaše oblíbená aplikace podporuje Yosemite share sheets, pak budete mít tuto funkci k dispozici také v Photos.

share-photos
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Auto Crop
Když děláte výřez fotografie, je poměrně problém určit, aby byla fotografie stále v správném poměru stran. Proto Photos nabízí funkci Auto Crop, díky které si můžete být jisti, že je poměr stran zachován.

autocropthat
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Tiskněte knihy
Apple experimentoval s tiskem foto knih nebo fotografií v podobě obrazů již nějaký ten čas, tedy od starších verzí iPhoto. Dokonce nabízel také možnost nechat si knihy a další věci vytisknout přímo v Apple Store a nebo si je nechat poslat domů na svoji adresu. Nyní přináší možnost vytváření foto knih, fotografií a tisku fotografií na plátna až do velikosti 36″, tyto fotografie si však již musíte nechat vytisknout někde jinde než u Applu a v Photos si je můžete připravit.

photos-book-640x348
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

*Zdroj: cultofmac.com

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější