Zavřít reklamu

Apple A9 ikonaSamsung Semicondutor zahájil výrobu procesorov pre ďalšiu generáciu iPhone. Potvrdil to prezident polovodičovej divízie Kim Ki-nam, no neuviedol, pre ktorú spoločnosť tieto procesory vyrába a tak je s vysokou pravdepodobnosťou možné povedať, že sa jedná práve o procesory pre Apple. Spoločnosť totiž vyrába procesory s pomocou 14-nm FinFET procesu a práve takú technológiu by mali využívať procesory Apple A9 v budúcej generácii telefónov iPhone. Samsung totiž dávnejšie získal zmluvu, že bude vyrábať procesory pre Apple a zrejme aj pre ďalších výrobcov, ktorí nie sú v tomto ohľade až takí tajnostkári – AMD a Qualcomm.

Samsung by mal tiež vyrábať procesory pre Apple Watch, v ktorých sa ukrýva SoC Apple S1, obsahujúci procesor, operačnú pamäť a ďalší dôležitý hardvér na jednom mieste, kvôli obmedzenému miestu, ktoré Apple Watch ponúkajú. No aj keď nie je celkom známe, s akou technológiou bude Samsung vyrábať čipy pre Apple Watch, máme prehľad o tom, čo dosiahne Samsung pri výrobe čipov Apple A9. Vďaka 14-nm FinFET procesu bude Samsung schopný zmenšiť veľkosť čipu o 15% a znížiť spotrebu o 35% v porovnaní s čipmi Apple A8, ktoré sú vyrábané pomoocu 20-nm procesu od TSMC. Pri zachovaní rovnakého tela, aké má iPhone 6 (a opäť dvojjadrového procesoru) by to znamenalo ďalšie zvýšenie výdrže batérie, čím by už iPhone 6 mohol získať náskok pred drvivou väčšinou high-end konkurencie.

Samsung má okrem procesorov Apple A9 vyrábať tiež RAM-ky a NAND Flash úložiská pre iPhone 6, kde musel Apple prestať používať TLC úložiská kvôli vážnym problémom. Možno sa opýtate, prečo sa vlastne Apple spolieha na Samsung, keď na súde sú to veľkí nepriatelia? Dôvod je jednoduchý. Samsung si na jednu stranu spravil veľkú reklamu tým, že bol obvinený z kopírovania dizajnu telefónu od Apple, ale na druhú stranu je to jediná spoločnosť, na ktorú sa môže Apple vždy spoľahnúť. Juhokórejský gigant vie totiž zahájiť masovú výrobu tak, že pri výrobe vznikne len malé množstvo nefunkčných produktov. Vidieť sme to mohli napríklad v prípade iPadu mini 2, kde sa Apple musel obrátiť na Samsung kvôli výrobe displejov. A teraz to potvrdzuje aj samotný Kim Ki-nam, ktorý potvrdil, že výroba čipov pre neznámeho klienta prebieha veľmi dobre.

Apple A9

Související články

Dnes nejčtenější

.