Zavřít reklamu

App Store iconiTunes App Store dnes obsahuje viac ako milión aplikácií a pri tak veľkom počte je jasné, že sa stretnete s aplikáciami, ktoré vám prídu zaujímavé a užitočné. Na niektoré z nich dokonca nedáte dopustiť a každý z nás má vo svojom iPhone nainštalovanú nejakú aplikáciu, ktorú používame takmer vždy. Osobne som si teda pripravil zoznam 10 aplikácií pre iPhone, ktoré sú naozaj zaujímavé a ak sa vás týkajú, potom ich budete používať naozaj s radosťou a pravidelne. Zrejme neprekvapí, že to sú aj také aplikácie, ktoré vám zjednodušia život v meste. Poďme sa teda na ne postupne pozrieť.

iTransit BA

Jedna z prvých aplikácií, s ktorými som nesmierne spokojný (aj keď spočiatku boli problémy po upgrade na iOS 8.0), je aplikácia iTransit BA. Ide o aplikáciu, vďaka ktorej budete mať prehľad o stave MHD v Bratislave s tým, že obsah v aplikácii je pravidelne aktualizovaný vzduchom, vďaka čomu máte k dispozícii vždy aktuálny plán hromadnej dopravy. Okrem toho vie na základe vašej polohy určiť najbližšiu zastávku, vašu vzdialenosť od nej a tiež u nej zobrazí zoznam najbližších spojov pri danej zastávke. Taktiež je tu možnosť nakonfigurovať si vlastné spojenie a možnosť kúpiť si SMS lístok priamo z aplikácie. Vzhľad po vzore iOS 6 môže, aj nemusí prekážať. Aplikáciu si môžete stiahnuť úplne zadarmo.

iTransit BA
iTransit BA
Kinema Kity

Čo dávajú dnes večer v kine? Na to nájdete odpoveď v tejto aplikácii. Vďaka podpore lokalizačných služieb môžete mať kompletný prehľad nad tým, čo dávajú v kinách vo vašom meste a nájdete tu kompletný zoznam kín na Slovensku. Tiež je možné filtrovať určité kiná a tak keď je pri vašom dome bližšie Aupark, môžete si nastaviť, aby sa zobrazoval program v tamojšom kine. U jednotlivých filmov potom okrem času nájdete herecké obsadenie, trailer a recenzie užívateľov, ktorí ich sem môžu písať. Filmy, ktoré ste recenzovali, sa potom objavia v zozname „Moje filmy“. Podobne ako iTransit BA, aj Kinema Kity je zadarmo. Ale narozdiel od neho už ponúka vizuál iOS 7.

Kinema Kity recenzia
Kinema Kity detail
SMS Jízdenka

No, ale aby som nehovoril len o aplikáciách, ktoré využijete na Slovensku. V App Store nájdete bezplatnú aplikáciu SMS Jízdenka a ako už názov naznačuje, súvisí to práve s nákupom lístkov na hromadnú dopravu v ČR. Aplikácia podporuje široké spektrum českých miest, v ktorých figuruje hromadná doprava a na základe toho vám vie aplikácia povedať ceny jednotlivých lístkov, ktoré sú dostupné. Keď ste v Prahe, máte na výber zo štyroch lístkov – na 30 minút, 90 minút, 24 hodín a 72 hodín. Po kliknutí na typ lístka sa objaví okno s predpripravenou SMS správou, ktorú keď odošlete, sa prepojí s aplikáciou a v aplikácii uvidíte, koľko minút vám ostáva do vypršania lístka. To sa odráža aj na upozorneniach a keď sa blíži koniec platnosti lístka, aplikácia vám pošle upozornenie.

SMS JízdenkaSMS JízdenkaPocket Binder – 1,79€

Passbook je síce dobrá vec, ale úprimne – u nás s ním toho moc nespravíte. Ale je tu alternatíva, aplikácia PocketBinder, ktorá je momentálne dostupná v iTunes App Store za 1,79€. Jedná sa o aplikáciu, ktorá vám umožní zapísať si do iPhonu rôzne obchodné poukážky, kupóny a tak podobne. Výhodou je, že aplikácia podporuje skenovanie čiarových kódov a tak vám stačí tie nafotiť a aplikácia na ich základe vygeneruje číslo, ktoré je na karte. Ak máte teda napríklad zľavovú kartu do Billy, pri nákupe jednoducho stačí predložiť svoj telefón a nemusíte so sebou brať celý zoznam kartičiek, ktoré máte doma. Vaše kupóny ostávajú vašimi a ukladajú sa do zariadenia a nie do iCloudu.

Pocket Binder
PocketBinder
TeeVee 3

V našej redakcii milujeme seriály a niekedy sa nám pri písaní článkov stane, že miesto článku o uniknutej skrutke z iPhone 8 sa na obrazovke MacBooku pohybuje Charlie. No a keď ste fanúšikmi seriálov ako takých, potom by vo vašej kolekcii nemala chýbať aplikácia TeeVee 3 od slovenského vývojára Tomáša Perzla, ktorá takpovediac dobila svet. Vďaka tejto aplikácii máte plný prehľad o vašich seriáloch a to z hľadiska prichádzajúcich dielov, predchádzajúcich dielov a aj o hercoch, ktorí v nich figurujú. Aplikácia podporuje možnosť označiť diely, ktoré ste videli a tak keď ste si dali úlohu, že si behom najbližších dní/týždňov pozriete niektorú sezónu Dva a pol Chlapa alebo že dopozeráte Breaking Bad, potom vám táto aplikácia pomôže mať prehľad o tom, kde ste skončili. Obsah sa synchronizuje s iCloudom.

TeeVee
TeeVee
Barry – 1,79€

Barry, to je jedna z prvých aplikácií, ktoré som recenzoval tu na LsA a ktoré som si obľúbil. Je to aplikácia, ktorá vám umožní uložiť si do svojho iOS zariadenia kompletne celú webovú stránku pre offline zhliadnutie. To síce podporuje aj Safari, ale Barry to posúva na vyššiu úroveň a na váš iPhone sa ukladá screenshot kompletnej stránky. Ten môžete následne ukladať na svoj Dropbox, pre prípad, že by ste plánovali prejsť na novšie zariadenie a starého sa chcete zbaviť tou cestou, že ho kompletne obnovíte.

barry-mini

Microsoft Word

Word je aplikácia, ktorú som si obľúbil z viacerých dôvodov na iPade a potajme som dúfal, že by sa aplikácia mohla objaviť aj na iPhone. To sa v uplynulých týždňoch stalo a Word, spolu s celou sadou Office, sa dočkal optimalizácie pre menšiu obrazovku iPhone, vďaka čomu som si aplikáciu stiahol okamžite, ako to bolo možné. Word je po novom bezplatný a na základné úpravy dokumentov k nemu už nepotrebujete Office 365. Ten budete potrebovať až v momente, kedy budete chcieť robiť profesionálnejšie úpravy, ale nemyslím si, že taký typ úprav by ste robili na obrazovke svojho iPhone – možno na obrazovke iPhone 6 Plus. Aplikácia je prepojená s úložiskom OneDrive, ktoré ponúka predplatiteľom Office 365 1 TB úložiska v tejto chvíli, zatiaľ čo užívatelia bezplatnej verzie dostanú 15 GB. Ako predplatiteľ potom máte k dispozícii 1054 GB, pokiaľ si aktivujete zálohu fotografií, pri ktorej získate ďalších 15 GB priestoru ako bonus.

Word iPhone
Word iPhone
Spotify – Zadarmo (s možnosťou predplatného)

Kto by nepoznal Spotify? Streamovacia služba je na trhu už nejaký čas a narozdiel od riešení od Apple, je už teraz dostupná aj na českom a slovenskom trhu. Navyše, hudbu v Spotify môžete počúvať zadarmo s reklamami alebo za predplatné bez reklám, ktoré mimo iného umožní ukladať vaše obľúbené pesničky do Offline režimu a môžete ich počúvať kedykoľvek chcete – a tiež nie ste obmedzovaní na náhodné prehrávanie ale si tu môžete vypočuť celý album postupne, čo oceníte napríklad pri novom albume The Endless River od Pink Floydu – aj keď pri náhodnom prehrávaní môže „mix“ znieť veľmi zaujímavo. Z osobnej skúsenosti viem, že keby som bol na tom lepšie s mobilnými dátami, iTunes by som kompletne vynechal a prenechal by som playlist výhradne na Spotify.

Spotify
iMovie – Zadarmo pri kúpe nového iOS zariadenia

S príchodom iOS 8 sa veľa zmenilo. Do systému iOS pribudli rozšírenia a aplikácia iMovie je jednou z úplne prvých, ktorá prináša rozšírenie pre iné aplikácie. Respektíve pre jednu systémovú, pre aplikáciu Fotky. Pokiaľ potrebujete rýchlo upraviť video, ktoré ste nahrali pred chvíľou, potom vám na iOS 8 stačí, aby ste klikli na symbol (…) v aplikácii Fotky a vybrali iMovie. Behom chvíle sa na obrazovke objaví nové okno iMovie, ktoré vám umožní vykonať potrebné úpravy vo videu a následne vám umožní vyrenderovať upravené video a automaticky nahradí klip z fotogalérie. Poteší však, že máte kedykoľvek možnosť obnoviť pôvodný klip, aj keď už bol nahradený.

iOS 8 plugin iMovie
In-počasí – 2,69€

A aby sa nepovedalo, tak ešte jedna užitočná aplikácia pro naše bratry Čechy. Aplikácia In-počasí je v Česku všeobecne populárna a netreba sa čomu čudovať. Okrem toho, že to je aplikácia, vďaka ktorej máte naozaj veľký prehľad o počasí v ČR, aplikácia funguje aj ako widget na domovskej obrazovke alebo v notifikačnom centre (v iOS 8). Aplikáciu som nedávno recenzoval a jej kompletnú recenziu si môžete prečítať priamo tu.

in-Počasíin-Počasí

Dnes nejčtenější

.