Zavřít reklamu

FCC symbolyPoznáte to. Kúpite si nový iPhone, rozbalíte ho a pri tom, ako sa zapína, si ho začnete obzerať zo všetkých strán. Pohľad padne aj na zadnú stranu, na ktorej sa nachádza logo Apple, nápis iPhone a legendárne vety „Designed by Apple in California. Assembled in China.“ Nižšie sa nachádza niekoľko značiek, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo jednotlivé značky znamenajú? V skutočnosti tieto symboly len vyjadrujú, od ktorých organizácii a úradov získal iPhone potrebné certifikácie na používanie mobilných sietí a tiež sa tu nachádza informácia, že by bolo lepšie zbaviť sa telefónu ekologickou cestou, než obyčajným vyhodením do koša.

Celkovo nachádzame na zadnej strane iPhone šesť symbolov, respektíve s príchodom iPhone 6 je ich už len päť. Poďme sa na ne pozrieť:

FCC – Úplne prvým znakom na iPhone je symbol, ktorý vyzerá ako „FC“. V skutočnosti to je symbol Federálneho komunikačného úradu USA, ktorý každý deň v roku testuje, kontroluje a schvaľuje množstvo zariadení, ktoré využívajú bezdrôtové komunikačné siete. Cez túto agentúru prejde každý telefón alebo iný produkt, ktorý sa začne predávať na území USA. Okrem symbolu FCC sa na zadnej strane telefónu nachádza drobným písmom napísané ID produktu. FCC-ID pozostáva z dvoch častí. Prvé tri znaky pred pomlčkou sú v skutočnosti identifikátorom spoločnosti, ktorá zažiadala úrad o udelenie certifikátu pre daný produkt. Apple má označenie BCG, Samsung pre zmenu A3L. Druhú časť ID tvorí označenie produktu. Môže pozostávať z čísel aj písmen.

OEEZ/WEEE – Tento symbol znamená, že je produkt v súlade so smernicou o odpadových elektrických a elektronických zariadeniach. Tá, oficiálne známa pod zahraničnou skratkou WEEE (alebo u nás OEEZ), platí v štátoch Európskej únie a reprezentuje, že ľudia by sa mali takýchto produktov zbavovať ekologicky nezávadným spôsobom namiesto toho, aby ich jednoducho vyhodili do koša. Pre zaujímavosť, vo Veľkej Británii sa nachádza 7-metrová socha „WEEE Man“, ktorá symbolizuje, koľko elektronického odpadu vytvorí bežný brit za svoj život. Symbol nemá nič dočinenia so smernicou ROHS, ktorá nariaďuje, aby výrobcovia umožnili zbaviť sa nezávadným spôsobom toxických častí produktu, napríklad batérií. Tá totiž nemá žiadny povinne udávaný symbol, aj keď ju musia produkty ako iPhone spĺňať.

WEEE Man
CE – Tieto dve písmená sú od seba dostatočne vzdialené na to, aby ich človek pokladal za dva rôzne znaky. No v skutočnosti to je jeden znak, ktorý znamená „Conformité Européene“. Ten symbolizuje, že daný produkt spĺňa regulácie Európskej Únie a produkt tak môže byť predávaný v Európe. Nejedná sa pritom len o spĺňanie frekvenčných pásem, ale tiež že produkt spĺňa napríklad voltáž. Certifikát si môžu udeliť firmy samy na určité prvky, ale pre ostatné je už treba, aby sa o to postarala určitá testovacia firma.

0682 – A práve tieto štyri čísla sú označením firmy, ktorá mala na starosti testovanie produktu pre Európsky trh. Firma, ktorá má na starosti testovanie produktov a môže schváliť „CE“ certifikát u produktov, sa volá Cetecom ICT Services so sídlom v Nemecku. Cetecom má mimo iného na starosti testovanie koncových telekomunikačných zariadení, čo je vec, ktorú môže schváliť jedine Cetecom a nie Apple.

Výkričník – Čo znamená tento znak? Na túto otázku by vám zrejme nikto nevedel odpovedať. Symbol výkričníku sa používa len na vybraných zariadeniach, vrátane iPhone. Dôvodom je, že zariadenie nespĺňa nariadenia o frekvenciách doslova – teda že vo Francúzsku, kde sa používajú len 2.4 a 2.454 GHz siete, môže telefón skúsiť operovať aj na inej frekvencii, ktorá nie je v danej krajine povolená. Takto sa značia len zariadenia „Class II“ triedy, zatiaľ čo zariadenia „Class I“ triedy nie.

iPhone 5c

Související články

Dnes nejčtenější

.