Zavřít reklamu

firefox_OSPro vstup na trh mobilních operačních systémů potřebujete marketing a to i v případě, kdy máte jméno vytvořené dlouhými roky tvrdé práce na internetovém vyhledávači Firefox. Mozilla doufá, že její open-source Firefox OS, bude časem soupeřit s iOS a Androidem v zemích, jako jsou USA nebo Velká Británie. Svůj marketing přitom CTO Mozilly Andreas Gal postavil na článku zveřejněném v The Guardian, ve kterém ostře kritizuje iOS a Anroid za to, že se jedná o uzavřené systémy, které spoléhají na proprietární software s naprostým nedostatkem transparentnosti.

Gal tvrdí, že spotřebitelé mají mít právě vědět, jak přístroj využívá jejich informace, zejména s ohledem na sílící obavy s dozoru NSA nad uživateli. „Právě teď má uživatel na výběr mezi dvěma telefony, u kterých neví co se děje uvnitř a nemůže vědět jako jsou využita jeho data,“ uvedl Gal. iOS byl vždy považován za uzavřený ekosystém, zatím co Android je prostě jen způsob, jak Google získává informace z vaší kapsy pro zvýšení hodnoty své společnosti.

„Co je to telefon s Androidem? Je to v podstatě agent Googlu ve vaší kapse, pomocí kterého Google zvyšuje hodnotu své společnosti. Rád bych věděl, co o vás a vašem telefonu Google sleduje a jak vás může zaměřit. Google stanovuje pravidla, která slouží pro společnost Google, nikoli pro uživatele,“ komentoval Gal situaci na trhu smartphonů. „Nemyslím si, že je dobrý nápad, aby korporace vládly tomuto masivnímu ekosystému a libovolně určovaly pravidla, která mohou být někdy přesným opakem toho, co chce uživatel. Uživatel by měl být schopen zjisti, co se děje s jeho daty a měl by na to mít vliv,“ dodal Gal.

CTO Mozilly se domnívá, že současná situace a debata o špehování telefonů uživatelů může podpořit nástup open-source operačních systémů jako je Firefox OS. „To jeto v co doufám, že lidé budou volit Firefox OS a ne tyto uzavřené systémy. Nemůžeme změnit průmysl přes noc, ale můžeme jím pohybovat správným směrem.“ Nás by zajímalo, zda si myslíte, že jsou to jen marketingové řeči určené na podporu prodeje Firefox OS nebo zda je na tom podle vás něco pravdy a i vám vadí, že vás telefon špehuje.

Související články

Dnes nejčtenější

.