Zavřít reklamu

LsA iPhone 5cKeď Apple vydal iOS 8, pôvodne som si vravel, že ho na môj iPhone nenainštalujem z dôvodu možného spomalenia. Predsa len, procesor A6 je už dve generácie starý a ako bývalo zvykom, takto staré zariadenia už začínajú mať problémy s dlhším načítavaním, sekaním a absenciou niektorých funkcií. Mám však svoje povinnosti a preto som si nakoniec iOS 8 nainštaloval, aby som videl, ako beží iOS 8 na iPhone 5c. A tu som sa presvedčil, že je naozaj poznať, že sa už tri roky stretávame s dvojjadrovým procesorom s 1GB RAM. Samozrejme v dobrom zmysle slova.

Je totiž vidieť, že iOS 8 nie je o nič pomalší, než iOS 7. Vďaka tomuto sa už pomaly začína naskytať otázka, či iPhone 5c a iPhone 5 dostanú aj iOS X (alebo iOS 10), alebo Apple jednoducho usekne podporu kvôli marketingovej zastaranosti produktu. Aj keď sú dve ďalšie generácie iPhone 64-bitové, Apple prekvapivo nezabudol ani na optimalizáciu dnešného low-cost modelu a tá je naozaj na špičkovej úrovni, aj keď sa tu môže sem-tam naskytnúť bug so stratou vrchnej lišty pri otočení telefónu na šírku. Graficky náročné hry, aj tie, ktoré podporujú Metal (podporovaný iba na iPhone 5s a novších), tu fungujú prekvapivo dobre a bez sekania. Ani hry bez Metalu, ako GTA San Andreas [recenzia tu], tu nesekajú.

iOS 8 GTA SA

Mám však pocit, že načítavanie je o trochu pomalšie než na iOS 7. Tým sa zároveň dostávam ku zmene, ktorú som si všimol pri prechode z iOS 7.1.2 – animácie sú o trochu pomalšie, avšak to môže byť systémová zmena, na ktorú sa môžu sťažovať užívatelia iPadu Air a ďalších novších zariadení. Načítavanie aplikácií je podobne rýchle ako na iOS 7 a to aj napriek tomu, že do Fotoaparátu pribudli nové režimy a že Spotlight má nové schopnosti. Pri otvorení Spotlight nič neseká, avšak pri zatváraní a vyššej záťaži je možné vidieť lag vo vrchnej časti obrazovky. Fotoaparát má pre zmenu nepatrne pomalšie načítavanie, avšak nejde o nič tak dramatické, že by to zhoršilo užívateľskú skúsenosť.

iOS 8 Spotlight
iOS 8 fotoaparát

Čo ma ale z hľadiska možností zamrzelo, je nová podoba aplikácie Nastavenia. Tentoraz môžem skutočne povedať, že Apple odignoroval jednoduchosť a „nasáčkoval“ do systému toľko nastavení, že sa človek cíti ako keby používal Android. Ak je toto niečo pre prospech užívateľov, ktorí prestupujú z Androidu, potom to Apple predviedol dokonale. Ak to ale Apple myslel seriózne aj pre nás, dlhoročných užívateľov iOS, tak potom… Prečo Apple oddelil jas obrazovky od displeja, kde sa nachádzal posledných 7 rokov? iOS 8 je skutočne prvý systém od Apple, kde som mal problém s orientovaním sa v nastaveniach, kde sú teraz naozaj veľké možnosti. Možno iOS 8.1 to zmení?

Nevravím však, že mi nové možnosti vadia. Niektoré sú užitočné a prijal som ich s radosťou, iné pre zmenu pokladám za nadbytočnosti. Taká možnosť pridávania obrázkov do poznámok a úprava textu je skvelá a konečne už nemusím používať iné aplikácie preto, aby som spravil niečo produktívne tu v poznámkach. Ešte možnosť pridávať nadpisy a Poznámky budú skutočne dokonalou aplikáciou. Už teraz má však človek produktívnejšiu aplikáciu, kam môže pridávať obrázky a diktovať text pomocou svojho hlasu. Konieckoncov, aj tento článok diktujem v slovenskom jazyku. Osmička totiž posunula diktovanie na novú úroveň a plne podporuje slovenský jazyk, čo ma rozhodne prekvapilo nakoľko Siri ho ešte nepodporuje, aj keď na nej Apple pracoval, k tomu sa ale dostaneme inokedy.

iOS 8 PoznámkyiOS 8 Poznámky

iOS 8 podľa mňa prináša niekoľko funkcií, ktoré znižujú relevanciu displeja a aplikácie, ktoré sa na ňom nachádzajú. Ide predovšetkým o možnosť reagovania na správy priamou zo zamknutej obrazovky a možnosť diktovania poznámok. Na druhú stranu, jedná sa o funkcie, ktoré sú veľmi prínosné a zjednodušujú používanie systému a tak im nie je čo vyčítať. Za veľmi zaujímavý prínos považujem Rozšírenia v aplikáciách, vďaka čomu sa začíname dostávať na desktopovú úroveň a určitú formu multitaskingu na obrazovke telefónu.

Keď si totiž nainštalujete iMovie, ihneď po nainštalovaní môžete ísť do vašej fotogalérie (v ktorej je nanešťastie neporiadok) a tam môžete začať upravovať videá bez toho, aby ste ich museli vôbec importovať do spomínanej aplikácie. Na obrazovke sa jednoducho otvorí okno s úpravami a možnosťami a vy tak môžete rovno do fotogalérie exportovať video, ktoré ste obohatili o hudbu, vizuálny filter a text. Následne, keď sa vám váš výtvor nepáči, môžete kedykoľvek obnoviť originálny klip. Podobne je to aj v prípade fotografií, kde si samotná aplikácia Photos do seba vzala časť funkcií iPhoto. Po vyfotení môžete nastaviť kontrast, jas a množstvo ďalších vlastností týkajúcich sa obrázkov a pritom stále používate len tú základnú aplikáciu „Fotky“, ktorá sa nachádza na obrazovke iPhone už viac ako 7 rokov.

iOS 8 plugin iMovie

Ďalší taký plugin, ktorý ma zaujal, obsahuje aplikácia Microsoft OneNote. Poznámkový nástroj od Microsoftu budem dopodrobna rozoberať v samostatnom článku, avšak už teraz mi nedá nespomenúť jeho možnosť „importovať“ veci z ostatných aplikácií alebo dokonca webové stránky do poznámkového bloku. Pri kliknutí na ikonku OneNote v možnostiach v niektorej aplikácii sa na displeji zobrazí okno, v ktorom môžete určiť, do ktorej sekcie vaša poznámka pôjde a ako sa bude volať. Následne ju môžete uložiť, ona sa sama zosynchronizuje s OneDrive. Výhodou v prípade webových stránok v tomto prípade je, že doplnok zhotoví kompletný screenshot webstránky, čo je podobná funkcia, akú už nejaký čas ponúka moja obľúbená aplikácia Barry [recenzia tu].

iOS 8 plugin OneNote

Tým sa zároveň dostávame k novinkám v prehliadači Safari. Sem pribudla možnosť zobraziť desktopovú verziu stránky, avšak táto funkcia je podľa môjho názoru vhodná skôr na iPhone 6 a iPhone 6 Plus, ktoré už majú celkom veľkú obrazovku. Rovnako si môže nájsť úžitok aj na iPade, kde sa stáva, že dôjde k načítaniu mobilnej verzie stránky. Možnosť zobraziť desktopovú verziu stránky sa tak stane užitočnou až pre majiteľov novších a väčších zariadení, no predsa sa môže stať, že na svojom iPhone 5c alebo iPhone 5s narazíte na stránku, ktorá sa vám číta lepšie v takom podaní, na aké ste zvyknutí zo svojho MacBooku.

Nakoniec je tu jedna dôležitá vec a to výdrž batérie. Reakcie na výdrž batérie sú skutočne zmiešané, avšak ja sa môžem prikloniť k tej skupine, ktorá zaznamenala zlepšenie výdrže batérie. Kým na iOS 7 došlo pri bežnom používaní k vybitiu batérie za 4 hodiny a 40 minút, po prechode na iOS 8 som zaznamenal nárast výdrže na na jedno nabitie za 6 hodín a 20 minút. Nárast vo výdrži batérie je teda pozorovateľný, no ešte stále je treba brať do úvahy, že zmeny sú individuálne – niekto sa sťažuje na nižšiu výdrž, niekto pre zmenu chváli vyššiu výdrž tak, ako ja. A samozrejme sa na tom podieľa aj to, ako človek používa svoj iPhone.

iOS 8 výdrž batérie

iOS 8 homescreen

Související články

Dnes nejčtenější

.