Zavřít reklamu

aperture-3_i8661Že Apple dlhú dobu neaktualizoval Aperture, nie je náhoda. Spoločnosť totiž plánuje definitívne ukončiť vývoj profesionálnej aplikácie na úpravu fotiek a hodlá preniesť časť jej funkcií do aplikácie Photos, ktorú plánuje vydať už začiatkom budúceho roku. Aplikácia Photos je novým softvérom, ktorý Apple odprezentoval na WWDC a uviedol, že viac detailov k nej nám prinesie neskôr, čo s vysokou pravdepodobnosťou znamená, že sa nových detailov dočkáme v októbri/říjnu pri predstavení nových Macov.

No ako som už uviedol vyššie, nová aplikácia Photos bude poskytovať len časť funkcií, ktoré ponúkalo Aperture. Práve preto má Apple spolupracovať s Adobe na tom, aby užívateľom, ktorí zaplatili za program, pomohol jednoduchšie prejsť na Lightroom, ktorý bol v poslednej dobe obľúbenejší kvôli častejším aktualizáciám a pridávaniu nových funkcií, ktoré tešia profesionálnych fotografov. Spoločnosť zároveň dodáva, že aj keď ukončí vývoj aplikácie, ešte predtým zabezpečí jej kompatibilitu s OS X Yosemite, aby mohli užívatelia bezproblémovo presunúť svoje knižnice Aperture do aplikácie Photos, ktorá ich následne zosynchronizuje s iCloudom.

Aplikácia Photos má byť úzko prepojená s iCloud Photo Library, vďaka čomu Photos ponúkne jednu zo základných funkcií iPhoto. Netreba sa preto čudovať, že Apple spolu s ukončením vývoja Aperture ukončí vývoj iPhoto, keďže istým spôsobom spojí tieto dve aplikácie do jednej a ponúkne ich ako jednotné riešenie pre konzumných užívateľov. Koniec aplikácie iPhoto je vidieť aj v prípade iOS 8, kde podľa viacerých nie je možné aplikáciu možné ani len otvoriť. Ostatné profesionálne aplikácie, ktorými sú Logic Pro X a Final Cut Pro X, budú vyvíjané aj naďalej.

Photos for OS X

*Zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

.