Zavřít reklamu

OS X 10.10 OS X Yosemite je doposiaľ najvýraznejšou zmenou Mac OS X od jeho predstavenia. Prináša kvantá noviniek na čele s prepracovaným flat dizajnom. Vzhľadom na to, že je tento operačný systém ešte v štádiu Beta verzie, neodporúča sa upgradovať ho ako primárny systém do vášho Macu či MacBooku z dôvodu viacerých, ešte neopravených a nevyladených chýb. Namiesto toho je tu oveľa bezpečnejší spôsob, ako si tento nový systém bezstarostne vyskúšať už dnes. Jedná sa o nainštalovanie OS X Yosemite do samostatnej časti disku s tým, že bude bežať ako sekundárny systém. Takto si môžete vyskúšať všetky novinky OS X Yosemite súčasne s OS X 10.9 Mavericks alebo OS X 10.8 Mountain Lion.

Toto vám umožní jednoduché prepínanie medzi dvoma nainštalovanými operačnými systémami. Stačí, ak pri ich prepínaní budete využívať jednoduchý reštart, ktorý vám taktiež umožní vymazanie beta verzie OS X Yosemite, kedykoľvek budete chcieť. Tento návod je určený hlavne pre tých, ktorí majú prístup k beta verzii OS X Yosemite pomocou developerského účtu Apple.

Pre celý proces si potrebujete najprv stiahnuť OS X Yosemite, ktorý je v dnešnej dobe dostupný len pre vývojárov. Stačí, ak si vytvoríte developerský účet a zaplatíte ročný poplatok 99 dolárov. Toto vám potom umožní stiahnuť si inštalačný program OS X Yosemite Dev Preview cez Mac App Store. Predtým si však skontrolujte požiadavky na systém, ktoré si pýtajú 25 GB voľného miesta na disku pre vytvorenie samostatného oddielu s týmto systémom. Ak vám na Macu funguje OS X 10.9 Mavericks, tak sa nemusíte obávať, pretože vám určite bude fungovať aj Yosemite. Zálohujte si svoj Mac a vytvorte si miesto na disku s potrebnou kapacitou pre inštaláciu. Najjednoduchší spôsob zálohy je pomocou Time Machine a ručného zálohovania. Po stiahnutí však nezačnite hneď s inštaláciou, ale vytvorte si miesto na disku pre duálny mód Macu.

Prvá vec, ktorú je treba urobiť, je už vyššie zmieňované miesto na disku, ktorý bude slúžiť k inštalácii OS X Yosemite. Toto vám zaistí, že váš primárny OS X bude oddelený od OS X Yosemite a tým pádom aj chránený pred prípadnými bugmi v beta verzii. Otvoríte si aplikáciu Disková Utilita. Túto aplikáciu nájdete v zložke Aplikácie a v časti Utility. Vyberiete si kartu s názvom vášho Macu, ktorá sa nachádza naľavo v časti Disková Utilita. Tu vidíte možnosť Partícia, na ktorú kliknete. Pod grafom znázorňujúcim rozloženie pamäte na disku sa nachádzajú tlačidlá plus +mínus –. Kliknite na a vytvorte miesto s kapacitou 25 GB a potvrdíte ho tlačidlom Použiť. Napokon môžete z Diskovej Utility vyjsť a máte všetko pripravené na inštaláciu OS X Yosemite.

make-a-partition-for-yosemite

Samotná inštalácia vám umožní urobiť si z tejto beta verzie duálny systém. Ak ste si už stiahli potrebnú verziu OS X Yosemite, tak potom vám už nič nebráni nainštalovať si ju na vyhradenú časť na disku. Samotný inštalátor spustíte cez možnosť Aplikácie a zložku Inštalovať OS X Yosemite Dev Preview. Vyberte si OS X Yosemite (podľa toho ako ste časť na disku pomenovali) ako cieľ inštalácie a počkajte, pokiaľ celý proces prebehne. Mac sa automaticky po nainštalovaní sám rozbehne. Inštalácia je už dokončená.

install-os-x-10-10-yosemite

Teraz vám nezostáva nič iné ako si užiť tento nový systém od Apple. Nezabúdajte, že sa stále jedná o jeho beta verziu, čiže musíte rátať s častými chybami a s tým, že nie každá funkcia je do tohto systému plne zabudovaná, čo sa však do vydania finálnej verzie určite zmení. Každú aktualizáciu systému OS X Yosemite Beta si budete môcť jednoducho inštalovať cez Mac App Store hneď ako bude k dispozícii.

Teraz keď máte oba systémy nainštalované v Macu, môžete medzi nimi prepínať hneď pri štarte Macu a to podržaním klávesy OPTION a vybratí presnej časti disku. Ak ste si ju pomenovali OS X Yosemite, tak v tom prípade to nebude žiadny problém.

os-x-yosemite-mac-desktop-610x382

Související články

Dnes nejčtenější

.