Zavřít reklamu

Vydanie kancelárskej sady Office pre iPad môžeme pokladať za najväčšiu udalosť v App Store za posledné mesiace. Do ponuky obchodu sa totiž dostala najrozšírenejšia kancelárska sada na svete, prispôsobená pre potreby užívateľov iPadu. PowerPoint, Excel a v neposlednom rade Word sa dajú odteraz stiahnuť bezplatne, ale plnohodnotne ich môžete začať využívať iba ak ste užívateľom Office 365. Ten stojí 99€ ročne a celkovo ponúka licenciu pre 10 zariadení, pre 5 počítačov a 5 iPadov. Za 10€ na zariadenie tak získate prístup k trom aplikáciám a ako bonus k ním dostanete 25 GB miesta na OneDrive a automatické aktualizácie na novšie verzie sady Office. Poďme sa však pozrieť na Word pre iPad.

Word si udržuje svojho modrého „ducha“ a tak sa aj tabletová verzia nesie v modrých farbách. Osobne mám z tejto farby pocit, že predstavuje príjemné oživenie oproti iWork, ktoré je pre zmenu celé biele a nesie sa v duchu systému iOS 7. Zásadnou výhodou oboch sád je, že nie sú graficky náročné a tak veľmi nerušia užívateľov pri práci. Zrejme najhlavnejší rozdiel medzi Pages a Word sa týka panelu s nástrojmi. Panel v Pages sa nachádza hneď nad klávesnicou. Apple tvrdí, že to tak je kvôli intuitívnosti a jednoduchosti, no osobne sa mi pri písaní na iPade mini stáva, že miesto zadania znaku omylom stlačím niektoré tlačítko v paneli s nástrojmi. U Wordu to tak nie je. Ten stavia na tradícii a panel s nástrojmi sa nachádza v hornej časti obrazovky, presne tak ako na PC, na webe a všade inde. Sila zvyku tu jednoducho robí svoje a nahráva do kariet Microsoftu.

Ďalšia vec, ktorá vám padne do oka, sú písma. Microsoft po boku štandardných písem systému iOS prináša písma kompatibilné so sadou Office, čo znamená, že začnete používať aj iné písma než tie, ktoré použijete napríklad v Pages. Už tradične je ako hlavné písmo použité Calibri, ktoré do Office a Windows dorazilo spolu s Vistou. Microsoft stavia na tomto písme ako na priamom nástupcovi svetoznámeho Arialu, ktorý je tu však tiež dostupný. Ak ide o možnosti písma, potom vo Worde nachádzam ďalšiu výhodu a to možnosť prepnúť na horný alebo dolný index, čo sa v Pages dá nahradiť len tak, že užívateľ vytvorí a naformátuje riadok nad daným textom, alebo za slovo vloží žiadaný text v najmenšej možnej veľkosti. Osobne túto možnosť považujem za veľmi dobrý prínos, ktorý potvrdzuje, že písanie dokumentov na iPade nemusí byť iba o planom písaní textu. Tu ale úpravy textu nekončia a Microsoft umožňuje užívateľom nastaviť si grafické efekty a dokonca aj vlastnú farbu textu. Na výber tak má milióny rôznych odtieňov farieb.

word pre ipad

Možnosti Word pre iPad sú skutočne obsiahle a ak nie ste profesionálny užívateľ, potom vám jeho možnosti zaiste postačia. Ba dokonca sa dá povedať, že tu nájdete aj také funkcie, ktoré by ste nemali v pláne používať. Napríklad vkladanie vysvetlivok a poznámok pod text, vkladanie nových textových polí či hypertextových odkazov. A ak potrebujete novú stranu, nemusíte „Enterovať“, stačí jednoducho túto novú stranu vložiť. Navyše ak doplníte text na predošlú stranu, potom s formátovaním novej strany nebudete mať žiadny problém. Nie sú tu totiž spomínané „Entery“. Ďalej môžete nastaviť orientáciu strany, jej rozloženie, formátovanie textu na nich a veľa ďalšieho. Nechýba ani tvorba stĺpcov, kde máte na výber z piatich možností. Ako som teda už vravel, Word na iPade toho ponúka skutočne dostatok pre bežného užívateľa. Ak ste však profesionálny užívateľ, potom by som rozhodne neočakával, že s Wordom budete tvoriť matematické vzorce, či upravovať obrázky.

Práve úpravy obrázkov sú tu oproti Pages slabšie. Kým v Pages viete z bežného dokumentu vytvoriť profesionálne vyzerajúcu prácu a viete sa v ňom pohrať s Alpha kanálmi u jednotlivých obrázkov, vo Worde máte k dispozícii len základné možnosti úpravy. To jest otáčanie, orámovanie, zarovnanie textu a tiene. Ak by ste teda niekedy mali v pláne používať svoj iPad napríklad na tvorbu magazínov, rozhodne ostaňte pri Pages. O nič lepšie na tom nie sú ani možnosti umiestnenia objektov. Microsoftu v súčasnej verzii Wordu príliš nezáleží na tom, aby boli obrázky v dokumentoch umiestnené dokonale. Aplikácia vám pri ich presúvaní ani zmene rozmerov vôbec nepomáha a vôbec vám neumožní automaticky presunúť zmenšený obrázok do stredu papiera. Umožní vám ale veľmi jednoducho rotovať obrázok s pomocou tlačítka nad obrázkom a rovnako vám umožní prispôsobiť zarovnanie textu k obrázku. No aj toto sú veci, ktoré dokáže konkurenčný Pages.

word pre ipad

V poslednom bode tejto recenzie by som sa chcel zamerať na najdôležitejšiu vec, na ukladanie dokumentov. Ukladanie prebieha v Office úplne inak, než v iWork. Ak už používate Pages, potom viete, že sa dokument začne ukladať okamžite po jeho vytvorení do iPadu a na iCloud, ak ste online a máte zapnutý iCloud. Vo Worde ale prebieha ukladanie tak nejak staromódne, desktopovo. Otvoríte nový dokument, začnete ho písať a keď už ste hotoví, vybehne na vás obrazovka, ktorá od vás žiada uloženie dokumentu na niektoré z dostupných úložísk. Na výber sú štyri, konkrétne iPad, OneDrive, OneDrive for Business a SharePoint. Defaultne sú potom k dispozícii len prvé dve. Staromódny proces ukladania dokumentu sa týka len prvého uloženia, pri neskoršom upravovaní dokumentov sa dokumenty ukladajú automaticky po ich zatvorení. Word sa tiež snaží šetriť miestom a stretol som sa s tým, že po napísaní dokumentu sa zmeny automaticky uložia na cloud a pri opätovnom otvorení dokumentu sa musia zase stiahnuť do iPadu. Automatické ukladanie je ale len voliteľná možnosť a môžete ju kedykoľvek vypnúť, ak to uznáte za vhodné. Avšak nemyslím si, že by sa ešte niekto chcel vrátiť do roku 2005. K dispozícii je tu aj história verzií. Užívateľ k nej pristupuje cez Safari a musí sa prihlásiť cez svoj Microsoft Account.

Ako sa teda dá vyčítať zo slov, ktoré som uviedol vyššie, Word pre iPad môžeme považovať za profesionálny textový editor, pokiaľ ide o prácu s textom.V tomto ohľade ponúka Word viac možností, ponúka viac písem a formátovanie textu sa nachádza v tradičnej lište vo vrchnej časti obrazovky, na akú sme zvyknutí z počítačov. Táto verzia Wordu má k počítaču celkom blízko a ľudia to vycítia pri ukladaní dokumentov, ktoré je v porovnaní s Pages tak nejak staromódne a poloautomatické. Na druhú stranu vám dá ale na výber, kam chcete uložiť svoj dokument čo sa dá považovať za výhodu v prípade, že svoj dokument nechcete uložiť na iné úložisko. Práve možnosť pridania ďalších úložísk je výhodou a tak si môžete spraviť poriadok v osobných a pracovných dokumentoch, ak sa náhodou v práci používa úložisko OneDrive for Business. Nevýhodou sú slabé možnosti úpravy obrázkov, v tomto ohľade je Pages jasným, bezkonkurenčným víťazom.

word pre ipad v safari

Související články

Dnes nejčtenější

.