Zavřít reklamu

Holandský server iPhoneclub.nl dnes priniesol správu s odvolaním na oficiálne médiá, že tu Apple plánuje vybudovať nové dátové stredisko. Apple v súčasnosti túto stavbu označuje ako Saturn a podľa všetkého ju plánuje postaviť v prístavnej oblasti Eemshaven na sever od Groningenu. Apple by tak bol ďalšou spoločnosťou, ktorá by v tejto oblasti vybudovala vlastné datacentrum. Už od roku 2007 tu sídli stredisko spoločnosti Google s rozlohou 10 000 metrov štvorcových.

Záujem Applu o výstavbu tohto strediska je viditeľný, mesto Groningen totiž už v roku 2012 udelilo Applu povolenie na zahájenie výstavby objektu s rozlohou 40 akrov, teda zhruba 162 000 metrov štvorcových. Objekt má prakticky rovnaké rozmery ako dátové stredisko spoločnosti Microsoft a preto sa odhaduje, že sa bude zhodovať aj výstavba oboch projektov. Apple by tým pádom investoval 2 miliardy euro a zabezpečil by tu 150 až 200 stálych pracovných pozícií. Zväčša sa pritom bude jednať o technikov a ochrankárov, ktorí budú strážiť celý areál.

Je pritom pozoruhodné, že Apple so svojimi strediskami expanduje aj do Európy. Drvivá väčšina jeho dátových centier sa totiž nachádza na území USA a to zväčša v menších mestečkách. Príkladom takých miest môžu byť mestá Maiden, Council Bluffs, Boydton a Bluffdale, kde sa dnes nachádzajú jeho najväčšie datacentrá. Zároveň sa dozvedáme, že stredisko v Eemshaven bude prvým dátovým strediskom Applu na území Európy, pričom Apple ho prepojí so zvyšok prostredníctvom transatlantických optických káblov. Prímorská poloha tohto centra je výhodná aj preto, že sa v oblasti nachádza množstvo veterných elektrární, ktoré sem budú dodávať elektrinu.

Arriva-Roodeschool-Eemshaven-3667
*Zdroj: iPhoneclub.nl

Související články

Dnes nejčtenější

.