Zavřít reklamu

Disk Rugged od společnosti LaCie zaujme na první pohled netradičním designem, ale také tím, že kromě Thunderbolt portu nabízí také USB 3.0, díky čemuž je kompatibilní prakticky s každým současným počítačem a jeho využití tak není ničím omezováno. Když navíc zjistíte, že design není jen netradiční , ale také účelný, nezbývá než se na disk podívat blíže a zjistit v čem spočívá jeho výjimečnost a proč zaujme zejména ty, kteří svůj disk používají i na méně hostinných místech než je pohodlí kanceláře. Pojďme se tedy podívat na recenzi disku LaCie Rugged, který kombinuje dva nejrychlejší porty na světě s odolným designem a napájením přímo z portů, díky čemuž je jej možné použít kdykoli a kdekoli.

Design, který chrání i v extrémních podmínkách
Co vás upoutá ještě předtím, než vůbec disk vybalíte z krabičky je oranžové pogumování, které chrání disk ze všech stran. Pokud říkám chrání, pak skutečně chrání a to před pádem až z výšky 1,2 metru. Pokud tedy disk ponesete v ruce a vypadne vám, nic se mu nestane. S tím samozřejmě souvisí i vnitřní konstrukce Rugged od LaCie, která je uzpůsobena právě extrémnímu zacházení a podmínkám, při kterých by běžný externí disk nemusel vydržet. LaCie Rugged je tedy ideální například pro fotografy, kteří potřebují mít ve svém batohu disk se skutečně velkou kapacitou, který však přežije i jejich mnohdy nebezpečné výpravy za lovem těch nejlepších snímků a dává jim jistotu, že jsou jejich fotky v bezpečí. I v době kdy máte na disku nasazené pogumování, máte samozřejmě přístup jak k USB 3.0, tak i k Thunderbolt portu. Disk tedy můžete používat bez toho, aniž byste museli obal sundávat.

Pokud však víte, že se v nejbližší době nikam nechystáte a stolu ve vaší kanceláři vévodí hliník, můžete obal jednoduše sejmout z disku a vychutnat si tak hliníkový design ve stejném odstínu, jaký používá Apple. Vzhledem k tomu, že se uvnitř hliníkového šasi ukrývá klasický disk, je obal až překvapivě malý, tedy ne příliš větší než je velikost samotného disku a tak má Rugged následující rozměry 89 x 140 x 24 mm s váhou příjemných 260 gramů. A pokud stále přemýšlíte čím to je, že se vám disk od LaCie tolik líbí, pak věřte že za jeho designem nestojí nikdo jiný než světoznámý designér Neil Poulton, který získal mimo jiné i několikanásobné ocenění Red Dot Design Award a v roce 2008 díla tohoto Skotského designéra vybral magazín Time mezi 100 nejlepších v daném roce.

IMG_8107

Rychlost
LaCie je konečně společností, kterou napadlo skombinovat jak Thunderbolt, tak i USB 3.0 port na jednom externím disku, díky čemuž vznikl disk zaručující maximální kompatibilitu. USB port je samozřejmě kompatibilní jak s USB 3.0, tak i se staršími USB 2.0, z nichž alespoň jednu variantu nabízí prakticky každý počítač. Pokud však připojujete disk například k MacBooku jako v našem případě, můžete využít Thunderbolt port. LaCie v tomto konkrétním případě vsadila na kapacitu oproti rychlosti a tak jak asi sami tušíte uvnitř najdete kapacitu 1TB na klasickém disku s 5400 RPM. Společnost však vyrábí i varianty s SSD disky, které jsou však s menší kapacitou, za to dokáží lépe využít rychlost USB 3.0 a Thunderbolt portu.

IMG_8106

Vzhledem k použití klasického disku je v tomto konkrétním případě téměř jedno zda disk připojíte přes USB 3.0 nebo Thunderbolt. Disk totiž nedokáže využít rychlost ani jednoho portu, která je u USB 3.0 5Gb za vteřinu a u Thunderboltu dokonce 10Gb/s. Výhoda dvou portů tedy spočívá převážně v tom, že starší MacBooky sice nabízeli Thunderbolt port, ovšem chybělo USB 3.0 a většina současných počítačů pak sice nabízí USB 3.0, ale zase postrádá Thunderbolt Port. Pokud však máte počítač disponující oběma porty, je prakticky jedno jaký z nich pro přenos dat použijete, nejste totiž omezeni rychlostí portu, ale rychlostí samotného disku. Rychlost mezi USB 3.0 a Thunderbolt portem se může v tomto případě lišit maximálně +/- o 3%. To samozřejmě platí jen při použití klasického disku který omezuje rychlost portů jako v našem případě! Kapacita disku na kterou můžete ukládat svá data je 931,6 GB. Pro napájení disku není potřeba žádný další kabel a napájení probíhá přímo z USB, respektive Thunderbolt portu, díky čemuž je jej možné použít i v situaci, kdy nejbližším zdrojem energie je baterie vašeho MacBooku.

Lacie_Rugged

Pro měření rychlosti disku jsme již klasicky použili aplikaci Xbench 1.3, díky čemuž máte možnost rychlost porovnat s dalšími disky které prošly naším testem a jejichž recenze naleznete přímo zde. Disk byl při testování připojen k MacBooku Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 8GB operační paměti Kingstone PnP 1866Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3 a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti. Kromě výše uvedených komponent je samozřejmě tím nejdůležitějším faktorem rychlost disku v samotném MacBooku Pro. Vzhledem k tomu, že se v něm nachází SSD disk Kingston HyperX 240GB s rychlostí zápisu a čtení nad 500MB/s, díky čemuž si můžeme být jisti, že disk LaCie Rugged neomezovala rychlost počítače a jeho vlastního disku.

  • Zápis 3726 fotografií o celkové velikosti 26,8GB = 4 minuty 6 vteřin
  • Čtení 3726 fotografií o celkové velikosti 26,8GB = 4 minuty 16 vteřin
  • Zápis 1 souboru o velikosti 200Mb = 3,94 vteřin
  • Čtení 1 souboru o velikosti 200Mb = 2,96 vteřin
LaCie_rugged

Nastavení/software a rada k nezaplacení
Nedokážu si vybavit, kolikrát jsme odpovídal na otázku: „Proč můj disk který používám u Macu nefunguje na Windows?“ Konečně někoho kromě Applu napadlo, že běžní uživatelé skutečně neznají rozdíl mezi FAT32 a HFS+ a v LaCii tak vznikl průvodce, který vám okamžitě po prvním připojení disku oznámí, že pokud chcete disk používat pouze s Macem, můžete použít celou kapacitu disk jako HFS+ a pokud plánujete používat disk i s Windows nebo Linux, je nutné nechat nějaké nebo klidně všechno místo na disku jako FAT32. Jednoduchým pohybem slideru tak vyberete kolik místa chcete jakým způsobem formátovat. Asistent vám jednoduše ve dvou větách oznámí proč a jak to máte udělat a již se nemusíte o nic starat, jednoduché, ale geniální!

Asistent vám nabídne instalaci rovnou tří aplikací od LaCie a já věřím, že kdyby chlapci chtěli, mohli by všechny jejich funkce sjednotit do jedné, ale to už je věc názorů a někdo možná raději použije tři aplikace než jednu. Nainstalovat tedy můžete Intego Backup Assistant, Lacie/Private Public a Wuala. Nejzajímavější aplikací je LaCie Private Public, která se instaluje přímo na samotný disk a umožňuje zaheslovat některé složky nebo soubory pomocí 256 bitového šifrování. Disk tak můžete půjčit kolegům nebo kamarádům bez toho, aniž byste museli přemýšlet zda na něm nemáte soubory, které by neměl nikdo vidět, tyto soubory stačí ukládat do složky, která je chráněna heslem. Aplikace Intego Backup Assitant pocházející stejně jako Wuala přímo od LaCie pak slouží pro obnovení smazaných dat a Wuala je služba podobná Dropboxu, kde získáte zdarma 5GB místa na online serverech společnosti LaCie pro uložení svých dat.

LaCie

Resumé
U disků Rugged od LaCie je možnost zvolit si přesně takový disk, který bude splňovat vaše požadavky. Je tedy možné volit mezi rychlostí a velkou kapacitou nebo najít i poměrně vyvážený poměr rychlosti a kapacity díky tomu, že jsou disky vyráběny jak s klasickým pevný diskem, tak i s SSD disky. Největší předností je v podstatě ničím neomezená kompatibilita, software je přímo na disku, USB nebo Thunderbolt má skutečně každý počítač a díky absenci jakéhokoli externího napájení můžete disk připojit skutečně kdykoli a kdekoli, což je jeho hlavní výhodou. Samozřejmě pak přijde vhod ochranný obal, díky kterému nemusíte mít strach používat Rugged jako součást svého foto batohu i při skutečně nebezpečných výpravách. Jediná drobnost co mi u disku chybí, jsou dvě malé záslepky do USB a Thunderbolt portu, díky kterým bych získal pocit ještě větší bezpečnosti dat, které mám na disku uložená. Škoda že LaCie nenabízí záslepky například jako samostatný doplněk. Jinak není disku co vytknout a osobně si myslím, že vzhledem na to co disk umí a hlavně co dokáže přežít je přiměřená i jeho cena. LaCie Rugged je zkrátka disk plně kompatibilní nejen s jakýmkoli počítačem, ale i s aktivním a mnohdy náročným životním stylem jeho majitele. Kompletní nabídku disků LaCie naleznete přímo zde.

  • LaCie Rugged si můžete zakoupit za speciální cenu 3990Kč bez DPH přímo zde.
IMG_8117
IMG_8111

Související články

Dnes nejčtenější

.