Zavřít reklamu

Nový model iPhone sa jednoznačne blíži a vrámci tohto čakania naň sa na internete objavujú špekulácie o tom, čo by nový telefón mohol priniesť. Okrem toho, že telefón pravdepodobne ponesie snímač odtlačkov prstov v inovovanom tlačítku Home Button, sa dnes objavuje dvojica špekulácii. Kým prvá vraví o tom, že by telefón mohol ponúknuť ako exkluzívnu funkciu offline diktovanie písma, iná špekulácia vraví o tom, že jednou z exkluzivít budúceho iPhone bude schopnosť nahrať spomalené video.

Obe menované funkcie sa pritom už dnes nachádzajú v testovacích verziách iOS 7, no ani jedno z podporovaných zariadení ich dnes nepodporuje. Práve preto vzniká domnienka, že tieto dve funkcie budú softvérovou exkluzivitou pre to najnovšie zariadenie, ktorým by mal byť práve iPhone 5S. Samotný iPhone by mal kvôli tomuto priniesť aj výkonnejší hardvér. Špekuluje sa, že práve kvôli lokálnemu diktovaniu by telefón vyžadoval viac operačnej pamäte, v tomto prípade 1,5 alebo 2GB. V prípade spomaleného videa však zrejme pôjde o grafické schopnosti a preto sa v telefóne najpravdepodobnejšie stretneme s aktualizovanou verziou procesoru Apple A6 s výkonnejším grafickým čipom.

Skutočnosť, že sa dočkáme nových funkcií zameraných na fotoaparát, môžeme očakávať z jednoduchého dôvodu:

  • iPhone 3GS – 3,2mpx fotoaparát, 640 x 480 video
  • iPhone 4 – 5mpx iSight fotoaparát s LED bleskom, 720p video
  • iPhone 4S – 8mpx iSight fotoaparát s LED bleskom, 1080p video
  • iPhone 5 – panoramatické fotografie (podporuje aj iPhone 4S)

Práve skutočnosť, že iPhone 5 nepriniesol do fotoaparátu skoro žiadne významné vylepšenia okrem zafírového sklíčka, dáva zmysel tomu, že by tá pravá inovácia mala prísť už tento rok súčasne s iPhone 5S. Pokiaľ pojmeme doterajšie špekulácie a správy ako pravdivé, koncom roku by sme sa mali dočkať telefónu s fotoaparátom, ktorý ponúkne dvojitý LED blesk a rozlíšenie 12, respektíve 13 megapixelov. Zaujímavé však je, že vývojár Hamza Sood objavil v systéme ďalšiu neaktívnu funkciu, ktorá ponáša meno Mogul Mode. Aj keď o tomto režime dnes nevieme nič povedať, vlastnosť sa týka práve fotoaparátu a nie je preto vylúčené, že sa bude jednať o exkluzivitu pre iPhone 5S a ďalšie budúce zariadenia.

Ako zistil server 9to5mac, vďaka funkcii Mogul sú zariadenia schopné nahrávať video s veľmi plynulým obrazom. Jeho rýchlosť je stanovená na 120 snímkov za sekundu, vďaka čomu má dvojité využitie. Pokiaľ by sa jednalo o režim vysokokvalitného obrazu, vďaka 120fps by dokázal budúci iPhone nahrávať veľmi realistické video s veľmi viditeľnými detailami. Druhý prípad, v ktorom by Apple mohol využiť funkciu Mogul, je spomalené video, alias slow-motion. Spomalené zábery môžeme poznať z akčných filmov, a zrejme nie som jediný, komu by sa páčilo zachytiť niektoré zážitky spomalene. Príklad: Váš známy rád jazdí na skateboarde či bicykli a zmyslí si, že by vám chcel predviesť nový náročný trik. A pretože chce, aby ste ho nahrali, možnosť spomaleného záberu by určite neuškodila.

V takomto prípade by systém nahral pôvodný klip pri 120fps, no následne by jeho rýchlosť zredukoval o polovicu. Prečo práve o polovicu? Operačný systém iOS 7 mimo iného prináša podporu pre nahrávanie videa s rýchlosťou 60fps, a v takomto prípade by práve slow-motion video dávalo zmysel. Že je táto funkcia exkluzívnou pre budúce zariadenie, potvrdzuje aj skutočnosť, že ju iPhone 5 nepodporuje kvôli slabému hardvéru. 9to5mac sa navyše môže pochváliť zaujímavým úlovkom. Portál získal informácie a záber od istého pracovníka Applu, ktorý mimo iného zverejnil, ako bude rozhranie režimu Mogul vyzerať.

screen-shot-2013-06-17-at-12-36-08-pm

Související články

Dnes nejčtenější

.