Zavřít reklamu

Apple dnes na konferencii WWDC 2013 skutočne nesklamal a predstavil ďalšiiu, v poradí už siedmu verziu operačného systému iOS, iOS 7. Narozdiel od systému OS X, ktorý opustil veľké mačky a vydal sa do Kalifornie, iOS 7 si zachováva to isté pomenovanie, bez akýchkoľvek zmien. Nová verzia najpokročilejšieho mobilného OS prináša drasticky inovovaný vzhľad, o ktorý sa postaral dizajnérsky tím Sira Jonathana Iva.

Už na úvod nás Apple upútal logom, ktoré odpovedá presne tomu, ktoré sme mohli vidieť na výzdobných mateiráloch. Je čas pozrieť sa na kompatibilitu. Ako sa dalo čakať, Apple definitívne odstrihol podporu pre staručký iPhone 3GS, vďaka čomu sa stal telefón z roku 2009 jediným, ktorého životná púť končí až v roku 2013. Zaujal nás však fakt, že sa Apple rozhodol ukončiť podporu pre iPod touch 4. generácie, ktorý sa len donedávna predával v obchodoch a naďalej sa vypredáva. Samotný operačný systém je tým pádom kompatibilný s nasledujúcimi zariadeniami:

  • iPhone 4
  • iPhone 4S
  • iPhone 5
  • iPad 2
  • iPad 3. a 4. generácie
  • iPad mini
  • iPod touch 5. generácie

Tentoraz nás však čakalo veľkolepé ohlásenie, ktoré CEO Tim Cook okomentoval tým, že iOS 7 predstavuje „najväčšiu zmenu v iOS od ohlásenia iPhone“. Okrem nového loga nás privíta úvodné video s Jonym Ivom, ktoré po čase prezentuje aj ohlasovanú drastickú zmenu prostredia. Pri tvorbe nového prostredia si Apple vzal inšpiráciu z jailbreakových utilít, Androidu a aplikácie Yahoo! Počasie. Túto inšpiráciu je možné vidieť v transparentnosti a rozmazaniu položiek na pozadí. Transparentnosť sa dotýka prostredia takmer všetkých aplikácií, multitaskingu a v neposlednom rade aj notifikačného centra.

Apple iOS 7

Notifikačné centrum sa dočkalo veľkej zmeny, vďaka ktorej vyzerá omnoho modernejšie, prívetivejšie a ponúka bližší prehľad činností, ktoré majú používatelia v pláne vykonať na ďalší deň. O toto sa postará predovšetkým spolupráca s kalendárom, ktorý je synchronizovaný s OS X Mavericks. Notifikačné centrum je teraz možné spravovať už na uzamknutej domovskej obrazovke, vďaka čomu Apple odstránil jednu z vecí, ktoré nám na systéme vadili.

Aj uzamknutá obrazovka sa dočkala zmeny. Drastickej zmeny. Slide to Unlock je možné vykonať kdekoľvek na obrazovke a nie je závislé na lište, ktorú sme mohli poznať doteraz. Prostredie si však zachováva tú istú čistosť, ďalšia novinka sa ale dotkne užívateľov, ktorí majú svoje prístroje zamknuté číslom. Pokiaľ sa vás toto týka, obrazovka sa presunie smerom doľava a ponúkne úplne novú uzamykaciu obrazovku s kruhovými tlačítkami a rozmazaným pozadím.

Po odblokovaní sa stretávame s úplne novou animáciou prechodu a všimnúť si tiež môžeme aj pozadia. Systém už nie je 2D, tvoria ho vrstvy. Vďaka týmto vrstvám sa pozadia na domovskej obrazovke pohybujú v závislosti od polohy telefónu. Novinkou sú tiež animované pozadia, ktoré predstavujú napríklad bubliny, ktoré sme mohli vidieť na prezentácii. Zmeny sa dočkali tiež foldery. Kým doteraz mohli všetky zložky obsahovať maximálne 12 aplikácií, dnes už je toto číslo omnoho vyššie. Zložky teraz majú vlastné strany, podobne ako domovská obrazovka s aplikáciami. Zároveň sa stretávame s úplne novým, príjemným prostredím, ktoré si vzalo inšpiráciu pravdepodobne z prototypu iPhone, ktorý zverejnil vietnamský server Tinhte.

iOS_7_airdrop

Inšpirácia Androidom pokračuje naďalej a po novom nájdeme v systéme aj úplne nové vysúvacie menu, Control Center. Toto menu ponúka vylepšené možnosti predchádzajúceho multitaskingu, a okrem nastavenia hudby a hlasitosti teraz umožní kontrolovať WiFi, jas, spúšťať okamžité aplikácie a množstvo ďalších možností. Navyše, Apple sa snaží spraviť systém skutočne neobmedzený a preto sa nemusíme čudovať, že tieto veci môžeme kontrolovať už na novej uzamknutej obrazovke iPhone.

Veľká zmena sa dotkla aj multitaskingu a Apple tvrdí, že tentoraz ponúkne vyššiu výdrž batérie. Podobne ako viaceré jailbreakové utility, nový multitasking ponúkne možnosť sledovať miniatúry aplikácií. Multitasking sa však prenáša aj do samotného rozhrania a systém je schopný teraz rozoznať, ktoré aplikácie používa užívateľ najčastejšie. Vďaka tomu dokáže systém automaticky potichu aktualizovať stav daných aplikácií a prispôsobovať ich prioritu. Pokiaľ často používate Facebook, aplikácia vás na zmenu statusu upozorní súčasne s vykonaním aktualizácie, vďaka čomu už nebude potrebné tieto zmeny načítavať manuálne. Aplikácie, ktoré vyžadujú internetové prihlásenie, sa teraz dokážu prispôsobovať podmienkam internetového pripojenia.

 

iOS_7_download

Apple útočí na Yahoo! jeho vlastnou zbraňou a pokiaľ ste aplikáciu Yahoo! Weather milovali, počasie v iOS 7 budete milovať. Rozhranie tejto aplikácie je priveľmi nápadné, narozdiel od nádherných fotografií zo siete Flickr sa ale na obrazovke objavia efekty, ktoré definujú príslušné počasie. Pokiaľ sa teda pozeráte na lokalitu, v ktorej prebieha búrka, na obrazovke z času na čas uvidíte blesk. Zároveň ponúka aplikácia inteligentný zoznam všetkých lokácií, ktorých počasie sledujete a ako ste si mohli všimnúť, toto rozhranie značne pripomína Passbook. Novinkou je však fakt, že okrem samotného stavu počasia a lokality uvidíme aj tamojší čas, vďaka čomu môže sekcia svetového času v aplikácii Hodiny stratiť význam pre viacerých užívateľov.

Pozrime sa na aplikáciu Hudba. Aplikácia Hudba tentoraz ponúka úplne nové rozhranie a ako sme očakávali už pred niekoľkými týždňami, Apple skutočne odstránil rozhranie Cover Flow. Namiesto neho teraz nájdeme kompletnú kolekciu obalov albumov, medzi ktorými sa je možné pohybovať šmýkaním. Okrem inovovaného prostredia je novinkou aj plná integrácia iCloud, vďaka čomu sa v systéme stretneme s prítomnosťou albumov, ktoré si užívateľ síce zakúpil, no nemá ich stiahnuté na zariadení. Používateľ tak má dve možnosti. Buď si hudbu do prístroju stiahne, alebo ju jednoducho začne streamovať. Sen viacerých užívateľov iOS 6 sa stal realitou. Presne táto istá možnosť je prístupná aj pre tých, ktorí si na iTunes Store zakupujú filmy. Pokiaľ si zakúpite film, už ho do vášho zariadenia nemusíte sťahovať, jednoducho ho začnete streamovať. Apple ďalej potvrdil, že skutočne pripravoval internetové rádio a aby Apple zjednodušil prácu so systémom, umiestnil iTunes Radio priamo do aplikácie Hudba. O tom, čo všetko iTunes Radio dokáže, sa viac dočítate v článku Apple představil iTunes Radio.

iOS_7_action

Farebná ikona Game Center je realitou a Apple tentoraz ponúkne na domovskej obrazovke ikonu, ktorá pripomína tlačítka herného ovládaču. Craig Federighi prezentoval túto zmenu posmešne, „Už ani kúsok zelenej farby!“. Animácie v tejto aplikácií môžu jemne pripomínať existujúcu aplikáciu Xbox SmartGlass, určenú predovšetkým používateľom konzoly Xbox.

Veľkú, a veľmi prívetivú zmenu prináša aj Safari. Safari teraz ponúke úplne nové, čisté full-screen rozhranie, ktoré už nie je dostupné len v horizontálnej, ale aj vertikálnej polohe iPhonu. Apple tiež zjednotil ovládacie prvky na vrchnej strane a preto v novom Safari nájdeme už len jedno textové pole, ktoré má na starosti jak vyhľadávanie, tak otváranie webových adries. Záložky sú samozrejmosťou a čo určite poteší, je neobmedzené množstvo otvorených tabov. Používatelia už nie sú obmedzení na osem tabov, najnovšie sa budú pohybovať v ponuke, ktorá mimo iného zahŕňa aj karty otvorené na iných zariadeniach, iCloud Tabs. Tieto karty je možné presúvať podľa potreby tak, že používateľ podrží a presunie dané okno. Efekt vypínania aplikácií môže pripomínať terajšiu aplikáciu Google Chrome pre iOS, v ktorej je možné zavrieť otvorenú stránku tým, že ju jednoducho „odsunieme“ preč z obrazovky. Safari je sociálnejšie a teraz umožní používateľom sledovať aj odkazy, ktoré zverejnili vaši priatelia na sociálnych sieťach, napríklad Twitteri.

camera_IOS_7

Veľkou inováciou je AirDrop. AirDrop je odpoveďou Applu na nemožnosť odosielania súborov medzi telefónmi a zariadeniami Applu. Takýmto spôsobom dokáže používateľ veľmi rýchlo odoslať súbor viacerým priateľom a ako tvrdí Federighi, nie je k tomu treba „prikladať telefóny k sebe“. Apple tak naďalej prezentuje, že NFC je preňho cudzí pojem. Funkcia je ale prispôsobená len pre najnovšie zariadenia a preto ju budú môcť využívať len majitelia iPhone 5, iPad 4. generácie, iPadu mini a iPod touch 5. generácie.

Inovácia sa dotýka hlasovej asistentky Siri. Tá sa síce zatiaľ neobjavila v systéme OS X, na iOS ale ponúka omnoho ľudskejšiu tvár. Apple sa rozhodol nahrať omnoho realistickejšie hlasy, vďaka čomu nová Siri znie len minimálne roboticky. Prirodzený hlas je dostupný v ženskom i mužskom prevedení a na úvod sa s ním stretnú len používatelia s Americkou lokalizáciou. Po novom ale už dokáže Siri prehrať posledný odkaz, zapnúť bluetooth, zvýšiť jas telefónu, čítať informácie z Wikipedie a Twitteru, zobrazovať internetové vyhľadávania a očakávať tiež môžeme niekoľko ďalších funkcií. S novými funkciami Siri sa ale stretnú len používatelia iOS 7. Snáď jedinou vlastnosťou, ktorá nám chýba, je offline režim.

Apple si mimo iného splnil sen mať „iCar“, a tentoraz budú môcť používatelia presunúť modifikované rozhranie iOS priamo na palubný počítač svojho vozu. Jedná sa pritom o vozy spoločností Hyundai, Mercedes-Benz, Nissan, Ferrari, Chevrolet, Jaguar a niekoľkých ďalších.

Zatiaľ čo doteraz bolo potrebné prepínať sa medzi režimom fotoaparátu a videokamery prostredníctvom páčky v rohu obrazovky, tentoraz už jednoducho stačí posúvať sa medzi režimami. Okrem režimov fotoaparátu a videa si svoju vlastnú obrazovku zaslúžil aj obľúbený panoramatický režim a úplne nový režim štvorcových fotografií, ktoré môžeme poznať napríklad z Instagram. Fotografie je tiež možné obohatiť o rôzne efekty, či už sa jedná o sépiové farby alebo vysoký kontrast. Apple priniesol významnú zmenu pre tých, ktorí využívajú svoje zariadenia na fotografovanie.

design_functional_gallery1

Týchto užívateľov zároveň poteší fakt, že nová fotogaléria automaticky triedi fotografie podľa miesta, kde boli zachytené, alebo podľa roku, kedy boli zachytené. Systém je tým pádom jednoduchší a umožní rýchlejšie sa pohybovať medzi fotografiami, ktoré boli zachytené telefónom. Samozrejmosťou je možnosť zdieľania fotografii a videa prostredníctvom AirDrop, e-mailu a ďalších existujúcich služieb. Novinkou je možnosť zdieľať video prostredníctvom Shared Photo Streams, zatiaľ však nie je známe, či bude mať táto možnosť nejaké kapacitné obmedzenia. Nové prostredie Shared Photo Streams môže priponínať rozhranie Instagramu, keďže tentoraz v ňom uvidíme všetky fotografie a komentáre pod nimi.

Nakoniec sa nám vyplnil ďalší sen a pokiaľ aj vám vadilo, že je potrebné všetky aplikácie aktualizovať manuálne, Apple túto možnosť odstránil. Po novom je možné všetky aplikácie aktualizovať automaticky, podobne ako tomu je u funkcie Power Nap na Mac. Očakávame, že toto sa bude diať len v prípade, že je daný prístroj pripojený k nabíjačke. Okrem bieleho užívateľského prostredia pribudla aj ďalšia užitočná služba vrámci aplikácií. Apps Near Me umožní vyhľadať všetky užitočné aplikácie v závislosti od vašej lokality. Ak sa používateľ nachádza v New Yorku, nájdeme v ňom napríklad aplikáciu Starbucks alebo mapy tamojšieho metra.

Medzi ďalšími možnosťami je možnosť vykonávania audiohovorov cez FaceTime, synchronizácia Notifikácií, blokovanie telefónov a SMS. Samotný systém sa do rúk vývojárov dostáva už dnes, nainštalovať ho môžu ale len na iPhone. Beta verzia iOS 7 pre iPad má prísť až v budúcich týždňoch, oficiálne vydanie ale odohráva na jeseň.

design_refined

Související články

Dnes nejčtenější

.