Zavřít reklamu

Logitech představuje několik desítek produktů pro počítače Mac a iOS zařízení ročně. Většinou se jedná o zajímavé vychytávky a kdo trochu pochopí firemní politiku a zvykne si, že nápis Logitech znamená poměrně kvalitní produkty, najde si každý rok jistě něco co jej potěší a udělá si tak radost novým doplňkem ke svému počítači, iPhonu nebo iPadu. Tentokrát se mi však dostal do ruky produkt, který známe velice dobře přímo od Apple. Logitech totiž představil horkou novinku Rechargeable Trackpad, tedy bezdrátový trackpad určený přímo pro uživatele operačního systému Apple OS X. Recenzi na Apple Magic Trackpad jsme vám přinesli v druhé polovině roku 2010 a tak je čas se podívat, kam se po více než dvou a půl letech posunul vývoj bezdrátových trackpadů.

Logitech Rechargeable Trackpad for Mac, jak již název napovídá nabízí jednu „zásadní“ věc oproti Magic Trackpad, je možné jej dobíjet pomocí přiloženého USB kabelu a nemusíte tak ani na vteřinu přerušit svoji práci. Trackpad má tedy integrovanou baterii, která je ukryta v jeho plném těle. Na rozdíl od kolegy od Apple je totiž celé jeho tělo pod samotným sklem, tedy povrchem trackpadu plné a ukrývá se v něm veškerá elektronika, včetně baterie. USB pro nabíjení najdete v zadní části trackpadu, z boku se pak nabízí tlačítko pro zapnutí a vypnutí a na spodní straně je tlačítko pro aktivaci Bluetooth. Povrch trackpadu je skleněný s tím že skleněná plocha kryje barvu hliníku, která je však o několik odstínů tmavší, než u hliníku který používá Apple. Logitech Rechargeable Trackpad tak nemá stejnou barvu jako Apple produkty.

Samotný povrch trackpadu sice pěkně klouže, ovšem ne až tak abyste neměli nad prsty kontrolu a tak je možné provádět i opravdu malé pohyby kurzorem. Povrch funguje zhruba 5mm od kraje a tak pokud položíte prst úplně na kraj trackpadu, již vás neregistruje. To stejné platí také o oblasti nad nápisem Logitech, který zdobí vrchní část trackpadu. Povrch je tedy poměrně příjemný a není problém si na něj zvyknout. Plocha trackpadu je dostatečně velká , abyste na něm mohli provádět veškerá gesta a pohodlně ovládat kurzor.

Logitech_Rechargeable_trackpad

Software
Trackpad vyžaduje pro svoji funkci nainstalovat ovládací utilitu Logitech Preference Manager, která se nainstaluje přímo do System Preferences. Centrum pro nastavení Trackpadu nabízí stejné možnosti jako standardní System Preferences pro Trackpad, Magic Trackpad nebo Magic Mouse. Inspirace od Apple je očividná také ve videích, které doplňují možnosti nastavení jednotlivých gest. Bohužel navíc jediná možnost jak zjistit stav baterie v Trackpadu je právě v utilitě Logitech Preference Manager, v menuBar pod položkou Bluetooth totiž stav baterie neuvidíte, stejně tak jako nikde jinde. Pokud však energie v baterii skutečně dochází, objeví se přímo na displeji Macu varování. Utilita však nenabízí nic zázračného a slouží skutečně jen pro nastavení jednotlivých gest, bohužel žádné vychytávky nemusíte očekávat.

Gesta

 • Jedním prstem
  Můžete používat kliknutí klepnutím na aktivní plochu, tažení i zámek tažení. Můžete nastavit také, jak má být identifikováno pravé tlačítko. Můžete například jeden ze spodních rohů trackpadu použít právě pro tuto funkci.
 • Dvěma prsty
  Dvěma prsty můžete scrollovat obsah včetně možnosti inerciálního scrollování, rotování obrázků, zoom obrázků, zoom obrazovky (se stisknutou klávesou control) nebo simulovat kliknutí pravým tlačítkem.
 • Třemi prsty
  Trackpad nabízí pouze jedno gesto třemi prsty umožňuje přetažení celého aktivního okna, nebo tažení pro navigování sérií fotografií nebo webovými stránkami.
 • Čtyřmi prsty
  Gesta čtyřmi prsty dovolují vyvolat zobrazení oken Exposé, nebo skrytí všech oken. Dále pak přepínání mezi aplikacemi (tažení vpravo / vlevo).

Resumé
Osobně jsem si nezvykl na ovládání počítače pomocí Magic Trackpad od Apple a nevidím důvod, proč bych si zvykl na Trackpad od Logitechu, který oproti Magic Trackpad nabízí v podstatě jen jednu, ovšem zásadní věc navíc. Tím je již zmíněné nabíjení, díky kterému je možné používat trackpad i v momentě, kdy jej nabíjíte pomocí USB kabelu a svoji práci tak musíte přerušit jen na dobu, než zapojíte USB kabel. U Magic Trackpad je nutné vždy vyměnit baterie, to sice nemusí být vzhledem k několika měsíční výdrži baterií žádná otrava, ale na druhou stranu nabízí v tomto ohledu Logitech zkrátka komfortnější řešení. Pokud jste nikdy nezkoušeli pracovat s Trackpadem mimo toho který máte na svém MacBooku, budete zřejmě překvapeni tím, jaký je rozdíl mezi prací na trackpadu přímo v těle počítače a trackpadem externím.

Pokud se vám však externí trackpady libí a nemusíte mít vše od Apple, rozhodně je Logitech Rechargeable Trackpad zajímavou alternativou. Na druhou stranu si říkám proč, proč vyrazit a koupit něco s nápisem Logitech co umí naprosto to stejné co produkt s nápisem Apple a cenově se tyto dva produkty neliší o jedinou korunu, oba produkty totiž stojí shodně 69$. Jedinou výhodou tak zůstává již zmíněné nabíjení, pokud je toto pro vás argument proč koupit právě Logitech, pak není nad čím váhat. Pokud si však mám odpovědět na otázku z úvodu tohoto článku, pak bohužel musím konstatovat, že se jedná o produkt který po více než dvou letech od Applu okoukal sice vše co Magic Trackpad přináší, ale nepřinesl absolutně nic nového a revolučního.

L9997319

Související články

Dnes nejčtenější