Zavřít reklamu

Díky úzké spolupráci se společností Western Digital vám máme možnost jako první nabídnout recenzi nejrychlejšího externího disku současnosti, za což společnosti WD patří hned v úvodu poděkování. Když jsem poprvé rozbalil krabici s diskem Wester Digital My Book Duo Thunderbolt, uvědomil jsem si že mohu konečně začít používat port, který mi více než rok slouží pouze pro připojení Apple LED Cinema 24″ display a jeho potenciál je tak zcela nevyužitý. Výrobce nemusel nad vývojem disku přemýšlet příliš dlouho. Vzhledem k tomu, že nejdůležitějším aspektem při vývoji byla rychlost, je box s dvojicí Thunderbolt konektorů osazen dvojicí disků VelociRaptor, které disponují 10 000 otáčkami za minutu. Díky tomu, že se v boxu nachází dvojice disků, je možné využívat RAID 0 stejně tak jako RAID 1. Pojďme se podívat jak rychlé ve skutečnosti je propojit externí disk s MacBookem Pro nejrychlejším portem na světě.

V poměrně velké krabici se kromě externího disku WD My Book Duo Thunderbolt 2TB nachází adaptér potřebný k napájení boxu a originální Apple Thunderbolt kabel. Složité několika set stránkové knihy ve všech jazycích světa kromě češtiny a slovenštiny nahradila stručná infografika, na které se dozvíte jak disk připojit k počítači. Díky dvojici Thunderbolt portů můžete disk pomocí jednoho připojit k počítači a pomocí druhého připojit Apple LED Cinema Display nebo Apple Thunderbolt Display, samozřejmě můžete připojit také další disk nebo jiné příslušenství.

My-Book-Duo-Thunderbolt-MacBook-Pro

Design a zpracování
Pohled který se vám naskytne po odklopení horního krytu, připomíná spíše součást letadla nebo tanku, než běžné domácí elektroniky. Masivní kovovou mřížku chránící dvojici disků je nutné pomocí uzávěru odšroubovat. Následně můžete vyjmout disky, které jsou uloženy v opravdu masivním chladiči. Ten je samozřejmě pasivní a stará se o odvod tepla z disků. Disky lze jednoduše vytáhnout z externího boxu a používat je samostatně. Zpracování vnitřního prostoru stejně jako vnějšího je na té nejvyšší úrovni, která samozřejmě odpovídá také ceně, za kterou je My Book Duo nabízen. Pokud si kupujete externí disk za 25 000Kč, zřejmě očekáváte určitou kvalitu nejen v jeho výkonu, ale také ve zpracování. U WD Duo se dočkáte obojího a se zpracováním disku budou jistě spokojeni i ti nejnáročnější uživatele, pro které je disk také primárně určen.

Vnější část boxu je zpracována z plastu s tím, že ze spodní strany kromě mřížky sloužící ke chlazení najdeme také čtveřici gumových podložek, zabraňujícím posunu disku po podložce. Na zadní straně boxu najdeme dvojici Thunderbolt portů a také napájecí konektor. Disk není možné napájet pouze z Thunderbolt portu a je nutné použít také externí napájení v podobě přiloženého adaptéru. Kromě Thunderbolt portu není disk vybaven žádným jiným portem, což osobně mi osobně nepřijde jako vhodné řešení. V případě že se vám pokazí Thunderbolt konektor nebo budete potřebovat připojit disk k jinému počítači bez Thunderboltu, máte zkrátka smůlu. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby byl box vybaven USB portem, který byste mohli využít v případě nouze. Řešit absenci dalších portů zřejmě nemá moc velký smysl, jelikož zde zkrátka nejsou.

My-Duo-VelociRaptor

V přední části boxu se kromě loga Western Digital nachází také bílá LED dioda, která znázorňuje zapnutí disku a jeho aktuální činnost. Vrchní strana boxu je pak v podstatě odklopná plastová mřížka, pod kterou se nachází již zmíněný kovový kryt. to bohužel znamená, že se práší přímo na disky. WD zřejmě díky tomu, že teplo stoupá nahoru neměl možnost chlazení vyřešit jiným způsobem, ovšem počítejte s tím, že je dobré disk uložit na co nejméně prašné místo. Hlasitost disku je sice výraznější než u běžných externích disků WD, jejichž recenzi si můžete v případe WD MyPassport 2TB for Mac s FireWire konektorem přečíst zde nebo v případě 1TB MyPassport for Mac s USB 3.0 přímo zde. Ovšem i tak je hlasitost nižší než například u PS3, kterou běžně používáme v obývacím pokoji. Disk je navíc slyšet jen v případě kdy opravdu pracuje, pokud jej máte pouze připojený k počítači, případně stejně jako já vedete druhý kabel do monitoru, není s hlasitostí problém.

Pokud se rozhodnete stejně jako já používat disk jako mezičlánek mezi displejem Apple LED Cinema Display a MacBook Pro nebo jiným počítačem s Thunderbolt konektorem, počítejte s tím, že pokud disk vytáhnete ze zásuvky, monitor nepoběží. Zkrátka dvojice portů není propojena jako běžná redukce, ale je nutné aby byl disk v provozu, pokud chcete používat zařízení, připojené v řadě za ním.

WD-My-Book-Duo-Thunderbolt
My-Book-Duo-Thunderbolt

WD Security a WD Drive Utilities
Poté co nainstalujete aplikaci WD Security obsaženou na disku, je nutné nainstalovat také automatickou aktualizaci, která načte váš disk a umožní jej ovládat. Kromě několika různých diagnostik z nichž ta nejkratší trvá několik vteřin a ta nejdelší několik dlouhých minut, během kterých se ověří každý jeden sektor na obou discích, je k dispozici také nástroj pro formátování, rozdělení RAID priorit a registrace produktu u WD. Aplikace WD Drive Utilities je velice snadná na ovládání a její bližší představování je skutečně zbytečné. Ovládání zvládne každý uživatel s banální znalostí angličtiny.

WD Security je aplikace, která slouží k šifrování pevného disku. Jakmile aktivujete WD Security, je váš disk chráněn heslem, bez jehož zadání se k datům nedostanete. Výhodou je, že šifrování není závislé na aplikaci WD Security a pokud disk připojíte k počítači na kterém tento software není nainstalovaný, ochrana vás stejně vyzve k zadání hesla bez instalace software. Heslo si však opravdu musíte zapamatovat, WD jej neukládá na své servery a něco jako vyžádání hesla pomocí mailu není možné. Ochranu je zřejmě možné prolomit jako každou jinou na světě, pokud však najde váš disk i zkušenější uživatel, máte jistotu že se nedostane k datům.

DRIVE-test

RAID
Vzhledem k tomu, že se ve Western Digital My Book Duo Thunderbolt nachází dvojice disků Velociraptor s celkovou kapacitou 2TB, je možné využívat takzvanou funkci RAID 0 a RAID 1. Přepnutí mezi RAID 0 a RAID 1 je velice snadné a lze jej měnit pomocí nastavení v aplikaci Western Digital Utilities. Pokud používáte RAID 0, máte k dispozici kapacitu 2TB s tím, že jsou data zálohována tak, jako byste používali jeden jediný disk. V případě použití RAID 0 dochází při zápisu dat k jejich zrcadlení a data, která se zapíší na jeden disk, jsou automaticky zapsána také na druhý disk. To sice znamená, že máte k dispozici „pouze“ 1TB prostoru, ovšem vaše data jsou chráněna při poškození jednoho z disků. Pokud totiž dojde k poškození jednoho z disků, máte shodná data také na druhém disku. Vzhledem k tomu, že i ten nejlepší a nejrychlejší pevný disk na světě obsahuje řadu mechanických součástek, může se poškodit. Pokud chcete mít svá data opravdu ve 100% bezpečí, volte tedy možnost RAID 1 s tím, že musíte počítat pouze s 1TB kapacitou My Book Duo Thunderbolt.

Co mě trochu mrzí je fakt, že není možné používat RAID 1 a mít k dispozici 1TB kapacity s tím, že jakmile kapacitu překročíte, přepnete na RAID 0 a budete mít k dispozici opět 2TB prostoru bez nutnosti formátovat disk. Pokud totiž používáte RAID 1 a rozhodnete se, že vám již místo nestačí a chcete přejít na RAID 0, musíte disk naformátovat. To samozřejmě platí i při přechodu z RAID 0 na RAID 1. Pokud tedy chcete začít disk plnit daty, rozmyslete si zda zvolíte dvojitou ochranu dat nebo dvojnásobnou kapacitu hned od začátku. Pokud budete chtít RAID změnit později, musíte disk naformátovat, což může pro uživatele Maců znamenat vážný problém, 1TB disk totiž v počítači Mac má opravdu jen málo kdo.

WD-Duo-RAID

Rychlost
Když chcete testovat nejrychlejší externí disk na světě, potřebujete k tomu zatraceně rychlý počítač. Není přípustné aby jakýkoli komponent v sestavě zpomaloval testovaný disk. Pro testování jsem použil svůj MacBook Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 8GB operační paměti Kingstone PnP 1866Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3 a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti. Kromě výše uvedených komponent je samozřejmě tím nejdůležitějším faktorem rychlost disku v samotném MacBooku Pro. Vzhledem k tomu, že se v něm nachází SSD disk Kingston HyperX 240GB s rychlostí zápisu a čtení nad 500MB/s , můžete si být jisti, že ani disk nebude My Book Duo Thunderbolt omezovat. Recenzi SSD Disku si můžete přečíst přímo zde.

V první fázi testování jsem vyzkoušel zápis a čtení různých složek, které obsahují soubory v nejrůznějších formátech, jenž běžně zálohujete na externí disk. Vše jsem samozřejmě testoval jak při RAID 0, tak i při RAID 1, kdy dochází k zrcadlení uložených souborů na oba disky uvnitř boxu. Zajímavostí je, že zatím co při RAID 0 dochází k poměrně velkému, někdy až dvojnásobnému rozdílu mezi zápisem a čtením dat, při RAID 1 je rozdíl prakticky nepostřehnutelný. Disk je skutečně extrémně rychlý a zápis souborů probíhá vysokou rychlostí, o čemž mimo jiné svědčí také schopnost zapsat 15,6GB dat během necelých 50 vteřin. Disk byl před testováním zformátován a byl opraven pomocí Disk Utility v Mac OS X. Nyní již také můžeme vyhodnotit soutěž o nejlepší odhad doby, za kterou je možné na WD My Book Duo Thunderbolt 2TB zkopírovat tři série. Svým odhadem 48 vteřin byl nejblíže Martin s mailem stanclm@seznam.cz. Samozřejmě musíme ocenit také, Helenu (helena.tajcova@seznam.cz) a Rika (rik.vrba@gmail.com), kteří odhadli 91 vteřin, což bylo nejblíže k hodnotě zápisu při RAID 1. Děkujeme za účast v soutěži, výherci již byli kontaktováni na uvedený mail.

RAID 0

 • Zápis 3 řad seriálu Simpsonovi v HD kvalitě (69 dílů) o celkové velikosti 15,6GB = 47,5 vteřin
 • Čtení 3 řad seriálu Simpsonovi v HD kvalitě (69 dílů) o celkové velikosti 15,6GB = 1:29 minuty

RAID 1

 • Zápis 3 řad seriálu Simpsonovi v HD kvalitě (69 dílů) o celkové velikosti 15,6GB = 1:29 minuty
 • Čtení 3 řad seriálu Simpsonovi v HD kvalitě (69 dílů) o celkové velikosti 15,6GB = 1:26 minuty

RAID 0

 • Zápis složky Library obsahující 37 000 dokumentů o celkové velikost 5,68GB =44 vteřin
 • Čtení složky Library obsahující 37 000 dokumentů o celkové velikost 5,68GB =43 vteřin

RAID 1

 • Zápis složky Library obsahující 37 000 dokumentů o celkové velikost 5,68GB = 59 vteřin
 • Čtení složky Library obsahující 37 000 dokumentů o celkové velikost 5,68GB = 50 vteřin

RAID 0

 • Zápis složky obsahující 14 600 fotografií ve formátu .jpg a .raw v celkové velikosti 34GB = 2:01 minut
 • Čtení složky obsahující 14 600 fotografií ve formátu .jpg a .raw v celkové velikosti 34GB =2:49 minut

RAID 1

 • Zápis složky obsahující 14 600 fotografií ve formátu .jpg a .raw v celkové velikosti 34GB = 3:24 minut
 • Čtení složky obsahující 14 600 fotografií ve formátu .jpg a .raw v celkové velikosti 34GB = 3:15 minut

Ve druhé fázi testu jsem nechal disk prověřit aplikací xBench 1.3, kterou standardně používáme při všech recenzích pevných a SSD disků. Recenze disků, ve kterých naleznete také hodnoty z xBench 1.3 pro srovnání s diskem WD My Book Duo Thunderbolt naleznete v článcích Recenze SSD Kingston HyperX 240GB: ďábelsky rychlý Mac!, Recenze WD MyPassport 2TB pro Mac, Recenze My Passport for Mac 1TB s USB 3.0, Recenze Western Digital MyBook Studio Edition II – 6 TB: Spolehlivý a rychlý asistent na práci s videem, Test disků v prostředí Mac OS X. Pro porovnání rychlosti rovnou uvádíme také test běžného disku zapojeného pomocí USB 2.0, který dosahuje rychlostí, na které je zřejmě zvyklá většina běžných uživatelů, kteří si potřebují zálohovat svá data.

WD-MyBook Duo

Resumé
Je mi jasné, že tato recenze je pro běžné uživatele Maců pouze pro zajímavost a také proto, aby jim ukázala jak rychlý vlastně ten port s bleskem je. Zřejmě si disk za 25 000Kč nepůjdete koupit proto, abyste mohli zálohovat fotky z dovolené. Profesionální uživatel si však mohou být jisti, že zálohování získá díky WD My Book Duo Thunderbolt 2TB zcela jiný rozměr a pokud budete používat například Photoshop se 100MB velkým PSD souborem, můžete jej mít klidně uložený na tomto externím disku a plnohodnotně s ním pracovat stejně rychle, jako by byl na vašem SSD přímo v Macu. Zálohování dat probíhá skutečně extrémně rychle a soubory do 1GB velikosti jsou zkopírovány v momentě, kdy pustíte tlačítko myše přenášející pomocí drag and drop daný soubor. Western Digital dokázal využít potenciál Thunderbolt portu na maximu a ukázal nám, jaký je skutečný potenciál tohoto portu.

Možná vás napadlo, proč není box osazen SSD diskem, který je ještě rychlejší než desetitisícové VelociRaptory. Na to existuje jednoduchá odpověď. Když chcete poslat obálku z ČR do USA a potřebujete aby tam byla co nejrychleji, zaplatíte leteckou dopravu. Je to rychlé, efektivní a u malé zásilky také relativně levné. Pokud potřebujete přepravit do USA tunu materiálu, najmete si kontejner a pošlete jej přes oceán lodí. Je to pomalé, ale při tak velkém nákladu je to již mnohonásobně levnější a efektivnější než letecká doprava. V tomto případě by navíc byl SSD disk téměř nerozeznatelný od VelociRaptoru. Ano možná byste mohli nakopírovat tři série Simpsonů místo za 47,5 vteřiny za 20 vteřin, ovšem to by bylo zhruba vše co by se na takový disk vešlo. My Book Duo slouží primárně k zálohování obrovských souborů pro filmaře, fotografy, grafiky nebo další profesionály. Pokud hledáte nejrychlejší možnost na trhu jak zálohovat svá data na externí disk, zřejmě není moc důvodů proč nesáhnout po Western Digital My Book Duo Thunderbolt 2TB. Samozřejmě by potěšil například zmíněný USB port nebo lépe promyšlené chlazení do kterého nebude padat prach, to jsou však věci, které v té rychlosti snadno přehlédnete.

Dnes nejčtenější

.