Zavřít reklamu

Je tomu doslova pár minut, kdy Western Digital zrušil informační embargo na recenze disků My Passport for Mac 1TB. Novináři, kteří měli disk dopředu k dispozici, tedy včetně naší redakce, tak již nyní mohou publikovat své recenze. Proto se na ni rovnou pojďme podívat, ať si můžete na Letem světem Applem jako první v ČR a SR přečíst recenzi zbrusu nového externího disku My Passport for Mac s kapacitou 1TB. Pokud se vám zdá, že jste podobný disk již viděli v nabídce obchodů, jedná se o starší verzi. Novinka, kterou recenzujeme disponuje USB 3.0, kterým Western Digital osadilo svůj disk jako reakci na příchod USB 3.0 portů do nové generace MacBooků Pro.

My Passport for Mac 1TB se ukrývá v poměrně malé krabičce, i když na poměry velikosti disku, se jedná vlastně o obrovskou krabici. V té kromě samotného disku nalezneme také informační knížečku, která je již v novinářské verzi disku v Českém jazyku, což je milé překvapení. Kromě informací v návodu, nalezneme krátkou infografiku o připojení disku také na speciální brožurce, ve které se dozvíte jak disk připojit a jak nainstalovat aplikaci od Western Digital. Součástí balení je samozřejmě také USB kabel, který tentokrát nese modrou koncovku, značící, že se jedná o USB 3.0, které je však samozřejmě také kompatibilní s USB 2.0. Western Digital také k tomuto disku nabízí 3 letou záruku a 30 denní nonstop podporu od chvíle, kdy podporu poprvé kontaktujete.

My-passport-USB-3.0

Design do kapsy
My passport 1TB je disk, který je primárně určený pro cestování a zálohování mimo domov. S tím, že si jej většina uživatelů pořídí jako disk do kapsy, tedy počítá také design samotného disku. Na rozdíl od námi recenzovaného My Passport Studio, je My Passport For Mac kompletně plastový. Použití plastu však v tomto případě nevnímejme jako snahu ušetřit na kvalitním materiálu, ale jako snahu nabídnout disk co nejlehčí, tak aby se skutečně hodil ke každodennímu přenášení. Navíc pokud postavíte disky My Passport Studio a My Passport For Mac vedle sebe, všimnete si rozdílu mezi hliníkem a plastem skutečně pouze při doteku. Na první pohled je tedy My Passport For Mac stejný elegán, jako jeho větší sourozenec a k Macu se hodí ještě víc, jelikož jeho hlavní část je ve stříbrné barvě, která je zcela totožná s barvou hliníku na počítačích Apple. My Passport Studio nabízí hliník pouze na okrajích a zbytek disku je černý, u My Passport For Mac je to přesně naopak.

Tichý společník
Disk My Passport 1TB for Mac s USB 3.0 je opravdu tichý. V podstatě pokud položíte MacBook na stůl před sebe a sednete si tak, jak běžně sedíte, disk neuslyšíte. Jeho tělo nezpůsobuje žádní vibrace, které jsou cítit přitom, když je disk na stole. Pokud jej vezmete do ruky, samozřejmě cítíte, že je disk v provozu a otáčí se. Gumové podložky v každém rohu spodní strany disku se starají o to, aby se ani ty nejmenší vibrace nepřenesly na stůl a na váš počítač. Na druhou stranu v porovnání s My Passport Studio, je disk přece jen o něco hlučnější a také hlasitější, ovšem My Passport Studio je opravdu velmi tichý externí disk, který navíc za svoji nízkou hlasitost vděčí již zmíněnému hliníkovému obalu. Zvláští vlastností My Passport for Mac je, že pokud jej softwarově odpojíte, takříkajíc si „zabrumlá“ a poté se vypne. Zvuk při softwarovém odpojení je poměrně hlasitý a jistě jej zaregistrujete.

3

Externí disk je pouze o něco málo širší než iPhone a v kapse je pocitově stejný, jako když nesete mobilní telefon. Hmotnost disku je pouhých 140 gramů, respektive 230 gramů ve verzi s 2TB pamětí. Rozměry jsou pak přesně 110,6 x 82,1 x 15 mm. Jedná se tedy o skutečně přenosný disk, ke kterému lze přikoupit také neoprenové pouzdro, vhodné pro přenášení. Disk je vybaven nejen USB konektorem, ale také LED diodkou, která informuje o aktuálním využití.

My-passport-1TB-for-Mac-USB-3

WD Security a WD Drive Utilities

První věcí, kterou musíte po připojení disku udělat je instalace aplikace WD Drive Utilities. Aplikace nabízí několik základních možností, které můžete s diskem provádět. Na výběr je trojice diagnostik disku, jenž vás informují o jeho stavu. Velmi zajímavou možností, která najde uplatnění zejména v momentě, kdy disk používáte neustále připojený k počítači je Sleep Timer, umožňující nastavit uspání disk po určité době nečinnosti. Zkrátka Sleep Timer je to stejně jako uspání v případě Mac OS X. Drive Erase pak skrývá možnosti k formátování disku a v poslední nabídce Registration je možné disk zaregistrovat na stránkách výrobce.

My-passport-1TB

WD Security je aplikace, která slouží k šifrování pevného disku. Jakmile aktivujete WD Security, je váš disk chráněn heslem, bez jehož zadání se k datům nedostanete. Výhodou je, že šifrování není závislé na aplikaci WD Security a pokud disk připojíte k počítači na kterém tento software není nainstalovaný, ochrana vás stejně vyzve k zadání hesla bez instalace software. Heslo si však opravdu musíte zapamatovat, WD jej neukládá na své servery a něco jako vyžádání hesla pomocí mailu není možné. Ochranu je zřejmě možné prolomit jako každou jinou na světě, pokud však najde váš disk i zkušenější uživatel, máte jistotu že se nedostane k datům.

My-passport-USB-3

Vzhledem k testování hardware se hodí také uvést hardware, na kterém se bude disk testovat. Pro testování jsem použil svůj MacBook Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 8GB operační paměti Kingstone PnP 1866Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3 a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti a SSD diskem OCZ Vertex 2 s rychlostí čtení/zápisu dat okolo 300Mb/s. Porty USB 3.0 pak byly testovány pomocí počítače MacBook Pro Retina v základní sestavě.

Výsledky z xBench 1.3 na MacBook Pro Retina vám přineseme v několika nejbližších dnech a upozorníme na ně pomocí Novinky na našem serveru. Externí disk My Passport for Mac obsahuje disk o velikosti 2,5″ a rychlosti 5400 otáček za minutu. Jedná se tedy o disk, který standarně obsahují MacBooky Pro.

USB 2.0

  • Čtení složky o velikosti 540Mb obsahující 450 fotografií ve formátu jpg = 15.2 vteřiny
  • Zápis složky o velikosti 540Mb obsahující 450 fotografií ve formátu jpg = 17.8 vteřiny

USB 3.0

  • Čtení složky o velikosti 540Mb obsahující 450 fotografií ve formátu jpg = 6.2 vteřiny
  • Zápis složky o velikosti 540Mb obsahující 450 fotografií ve formátu jpg = 6.9 vteřiny

USB 2.0

  • Čtení instalačního souboru .dmg o velikosti 9,34GB = 4 minuty a 12 vteřin
  • Zápis instalačního souboru .dmg o velikosti 9,34GB = 4 minuty a 48 vteřin

USB 3.0

  • Čtení instalačního souboru .dmg o velikosti 9,34GB = 1 minuta a 31 vteřin
  • Zápis instalačního souboru .dmg o velikosti 9,34GB = 1 minuta a 44 vteřin

Samozřejmě není možné testovat disk pouze pomocí stopek a proto jsem použil také profesionální aplikaci používanou pro testování pevných disků. Pro testování rychlosti disku jsem záměrně použil aplikaci xBench 1.3, s pomocí které jsme prováděli velký test několika externích disků. Díky tomu máte nyní možnost porovnat rychlost WD MyPassport For Mac 1TB pro Mac s jedenácti dalšími disky, testovanými naší redakcí na Mac OS X. Disk WD MyPassport 1TB pro Mac byl během testů zcela čistý bez jakéhokoli obsahu.

xBench 1.3 WD MyPassport 2TB pro Mac připojený pomocí USB 2.0

My-passport-disk

Resumé
My Passport for Mac je externí disk, který ocení zejména ti, jenž potřebují svá data neustále přenášet a nechtějí sebou nosit zbytečně velký a těžký disk. Díky USB 3.0, které jako reakci na nasazení těchto portů v počítačích Apple nabízí, disponuje také opravdu velkou přenosovou rychlostí. Western Digital prozatím nenabízí přenosné kapesní disky s Thunderbolt portem, ovšem vzhledem k tomu, že jsou přenosné externí disky v naprosté většině případů osazené diskem s rychlostí 5400 nebo výjimečně 7200 otáček, je USB 3.0 dostačující port pro přenos souborů na tyto disky.

Elegantní externí disk My Passport for Mac zaujme kdekoli, kde jej vytáhnete společně se svým počítačem MacBook Pro nebo MacBook Air. Disk je skutečně sladěný s MacBookem tak, že kdyby na něm bylo logo nakousnutého jablíčka, nikdo by se tomu nedivil. Disk vyniká nejen svoji rychlostí, ale zejména skvělým designem. Pokud hledáte partnera na cesty, který unese jedno až 2TB vašich dat a používáte Mac, zřejmě není moc důvodů proč hledat jinde.

Související články

Dnes nejčtenější