Zavřít reklamu

Poté co jsme porovnali iPhone 4s s Nokia Lumia 800, bylo srovnání se Samsung Galaxy S III doslova nutností. Najít fanoušky Apple víc nenáviděnou značku než je Samsung by bylo opravdu složité. Již delší dobu mě lákalo vyzkoušet mobilní telefony Samsung, které jsou často kritizovány za design kopírující vzhled iPhone. Když se na trhu objevil Galaxy S III a média začala zveřejňovat titulky typu: Samsung Galaxy S III: Do Čech přichází zabiják iPhone, bylo jasné, že se právě S III musím podívat na zoubek. Na úvod ještě dodám, že jsem testoval Samsung Galaxy S III s Android 4.0.4 z produkční řady pro ČR/SR.

Galaxy S III je tím nejlepším a nejnovějším, co v současné době Samsung nabízí. Jedná se o telefon, který bez debat nabízí vše, co by měl telefon v roce 2012 nabízet. Jedná se o telefon, kterému po stránce vybavenosti nemáte co vytknout. Všechny dnes dostupné technologie spojuje Samsung Galaxy S III. Ať se nám to líbí nebo ne, musíme si přiznat, že skutečně není nic co by es trojce chybělo. Je však skutečně tak dokonalá, jak se po přečtení technických specifikací může zdát?

Balení
V krabičce, jak jinak než podobné té od Apple, se ukrývá standardní příslušenství. Kromě návodu v Českém, respektive Slovenském jazyku, USB nabíječky, MicroUSB kabelu sloužícího k nabíjení i synchronizaci, zde najdete také Handsfree sluchátka. Ke sluchátkům jsou navíc k dispozici tři páry vyměnitelných silikonových špuntů, což je maličkost která potěší. Na druhou stranu však nemusíte být audiofil, abyste sluchátka nechali v krabičce. Zvuk totiž uchu příliš nelahodí a gumové špunty nic nezachrání. Pokud však chcete handsfree, není důvod kupovat jiné, jedna máte v balení.

Galaxy-S-III-Podvazky

Konstrukce
Pokud patříte mezi milovníky skla, kovu nebo jakýchkoli jiných dnes používaných materiálů u mobilních telefonů, nebude es trojka nic pro vás. Telefon je vyroben z plastu a je nutné přiznat, že zadní kryt baterie je plastový již na první pohled. Zadní kryt není problém poškrábat ani při častém pokládání na stůl. Záda telefonu však není problém vyměnit. To mimochodem znamená, že telefon obsahuje měnitelnou baterii o kapacitě 2100 mAh. V dnešní době kdy většina lidí mění telefon jednou za dva až tři roky považuji měnitelnou baterii spíše za staromódní řešení, díky kterému není možné vyrobit telefon v unibody designu. Na druhou stranu však někteří uživatelé mohou ocenit možnost dokoupit si druhou záložní baterii, ovšem opět mám pocit, že se tím dostáváme do časů Nokia 3310. Pod zadním krytem se kromě baterie ukrývá také slot na SIM kartu a MicroSD kartu, díky čemuž je možné paměť rozšířit až o 64GB.

Na zadní straně telefonu se nachází také LED blesk, čočka fotoaparátu a nešťastně také reproduktor. Právě reproduktor umístěný při běžném držení telefonu jednou rukou zhruba půl centimetru nad vašim ukazováčkem v kombinaci s plastovým tělem vyvolává rezonanci a ukazováček vám nepříjemně vibruje.

Boky telefonu jsou samozřejmě také plastové, tentokrát však v barvě kovu, který nejen že působí kvalitnějším dojmem než zadní kryt, ale je také výrazně pevnější. 3,5mm jack konektor společně s druhým, ruchovým mikrofonem je umístěn v horní části telefonu. Na jeho spodní straně pak naleznete kromě hlavního mikrofonu také microUSB konektor sloužící pro synchronizaci a dobíjení telefonu. Telefon je však možné po dokoupení speciální nabíječky dobíjet také dotykem.

Přední stranu telefonu s velkým 4,8“ displejem kryje sklo, díky čemuž se budete více než o poškrábání displeje obávat o záda telefonu. Ve spodní části pod displejem telefonu se nachází jedno hardwarové a dvě dotykové svítící tlačítka, tak jak jsem u Androidu zvyklí. Nad displejem pak kromě loga  společnosti nalezneme také reproduktor, přední kameru, čidlo a LED diodu upozorňující na některé změny telefonu.

Displej
Největším tahákem Samsung Galaxy S III je kromě výkonu a nejnovějších technologií samozřejmě 4,8“ Super AMOLED HD Displej s 16 miliony barev. Označení HD nemůže znamenat nic jiného než rozlišení 1280×720 pixelů. Displej sice nedisponuje takovou jemností jako iPhone 4s, ovšem jednotlivé pixely na něm uvidíte jen když je budete skutečně hledat. Díky velkému displeji navíc není potřeba telefon držet nikterak blízko u obličeje a tak je jemnost displeje skutečně dostačující.

Displej je skutečně nádherný, nabízí živé barvy, které lze navíc ještě nastavit pomocí jednotlivých barevných profilů podobně jako například u televizoru. Telefon je na přímém slunci lépe čitelný než iPhone a celkově se mi podání barev zdá o něco málo lepší než u iPhone 4s. Když si budete hrát několik dní s Galaxy S III a následně vezmete do ruky iPhone, bude vám telefon od Apple připadat jako hračka.

Displej je opravdu velkým tahákem, ovšem kdyby nebyl až tak velký. Měřím 202 cm čemuž odpovídají také mé ruce, ovšem dosáhnout při pevném úchopu telefonu do protilehlého rohu je téměř nemožné. Když držíte telefon jednou rukou tak, abyste neriskovali jeho pád,  dostanete se palcem do dvou třetin jeho displeje. To je pro mě poměrně zásadní problém. Pokud si totiž sednete do kavárny a budete prohlížet Google Maps nebo web, budete naprosto okouzleni. Živé barvy a HD rozlišení v kombinaci s velikostí displeje je totiž naprosto úchvatné. Zejména procházení webových stránek je skutečně perfektní a displej nabízí přesně takové pohodlí, jak jsem od něj očekával. Rovnou však zapomeňte na Coffe to Go a sedněte si pohodlně do Green Tree Coffe.

Běhat totiž s po městě s telefonem v jedné ruce je téměř nemožné. Možná jsem neschopný, to přiznávám, ale nebyl jsem při chůzi schopen nejen že napsat sms nebo něco vyhledat, ale dokonce ani vytočit telefonní číslo. Pokud si někde v klidu sednete nebo stoupnete, zvládnete telefon obsluhovat jednou rukou, ovšem pokud budete skutečně běhat po městě mezi lidmi, velké rozměry telefonu vám budou spíš na obtíž.

Pro mě osobně jako pro poměrně nenáročného uživatele, který nepotřebuje spouštět nejnáročnější aplikace nebo zjišťovat výkon svého přístroje v nejrůznějších testech, je displej největším tahákem telefonu. Když ležím večer v posteli, je S III se svými 133gramy skvělým pomocníkem při prohlížení našich webů. Díky téměř o 800gramů nižší váze vnímám S III dokonce pozitivněji než iPad, samozřejmě co se prohlížení webů týká. Na druhou stranu však nemohu s telefonem vyrazit do města a pohodlně jej ovládat jednou rukou.

Výkon
A jsem u toho, zajímalo vás někdy u iPhone něco jiného než kapacita paměti? Pokud ne, jste běžný uživatel Applu. Ovšem v případě Samsungu a Android telefonů obecně vás to zajímat musí, aplikace v Google Play totiž nejsou kompatibilní s určitým zařízením, ale s určitým výkonem.  Samsung Galaxy S III nabízí čtyř jádorvý procesor Exynos 4412 na frekvenci 1400Mhz. Telefon obsahuje také 1GB operační paměti, z nichž rovných 600MB se stará o samotný chod operačního systému, ovšem zbývajících 400MB je dostatečné pro všechny další aplikace. Telefon se prodává ve třech verzích s 16, 32 a 64GB. Telefon navíc díky již zmíněným MicroSD kartám nabízí prostor pro rozšíření paměti a to až dvojnásobně. S kapacitou 128GB již S III hravě strčí do kapsy leckterý tablet nebo ultrabook. Pokud navíc nejste skoupí na data, můžete využít předinstalovaného klienta cloudového uložiště DropBox, který vám jako majiteli S III nabídne exkluzivně na dva roky od první aktivace 48GB prostoru. Pokud jste navíc na DropBoxu úplně poprvé, dostanete rovnou 50GB prostoru.

Jsme samozřejmě Apple magazín a hlavním cílem recenzí Nokia Lumia 800 a SamsungGalaxy S III je porovnání telefonů s iPhone 4S zejména co se týče uživatelského dojmu. Není tedy na místě abychom zde uváděli výkonnostní testy. Telefon však reaguje opravdu velmi svižně a aplikace se v něm spouštějí rychleji než na iPhone 4s, ovšem nepatrně rychleji. Na druhou stranu však osobně vnímám a vždy jsem vnímal Android jako důkaz pro Apple, že udělat telefon s Widgety, živým pozadím a podporou nejrůznějších nástrojů, který bude stejně rychlý jako iOS je možné. Samsung skutečně reaguje bleskově a to i přesto, že vám během práce například v jednom z rohů telefonu běží video a na pozadí dopadají kapky na displeji při právě probíhající bouřce. S III je skutečně velmi rychlý telefon, který nabízí výkon, jenž si poradí s každou aplikací v Google Play a zvládne mnoho věci najednou.

Galaxy-S-III-Podvazky

Baterie
Samsung Galaxy S III disponuje vyměnitelnou baterií o kapacitě 2100 mAh, jejíž výdrž je dalším důkazem toho, že lze udělat telefon s 4,8“ displejem, čtyř jádrovým procesorem a podporou živých pozadí + widgetů, který běžnému uživateli dokáže vydržet nabití dva dny. Pokud si s telefonem budete hrát opravdu často, vydrží baterie na jedno nabití běžný pracovní den. Pokud si k S III dokoupíte speciální nabíječku v podobě podložky, je možné ji bez nutnosti používání jakéhokoli pouzdra nabíjet pouhým položením na nabíječku. Rozhodně se jedná o zajímavou funkci, díky které má S III opět něco navíc, co samozřejmě nemusíte využít, ale když se rozhodněte, nemusíte používat žádné speciální obaly jako u iPhone.

Vychytávky, které nejen potěší
Galaxy S III je přeplněný nejnovějšími technologiemi. Potěší například dnes již i v ČR/SR dostupné NFC, které využijete například při platbě jahodového Shake. Mcdonald totiž již minimálně v Bratislavě podporuje NFC platby. To je samozřejmě jen zlomek zajímavostí, které S III nabízí. Novinkou, která doposud nebyla u jiných telefonů použita je detekce očí. Inteligentní senzor snímá oči uživatele a v případě, že se díváte na telefon, například čtete článek na LsA nebo sledujete film, nevypne se podsvícení displeje ani po uplynutí nastaveného limitu pro podsvícení.

S detekcí uživatele souvisí také další vychytávka, odemykání pomocí obličeje. Pokud chcete telefon odemknout, stačí se podívat do přední kamery a telefon je okamžitě odemknut. Kamera reaguje pouze na obličej majitele a ostatním, ani podobným uživatelům se telefon neodemkne. Zajímavostí je, že odemknutí je opravdu okamžité. Pokud není tma nebo se na telefon nedíváte z nepřirozeného úhlu, je odemknut za méně než vteřinu. Pokud se po vteřině neodemkne, neodemkne se již vůbec a musíte zadat nastavený kód.

Zajímavostí jsou také gesta pomocí pohybu telefonu. K dispozici máte osm gest pohybu, které můžete nastavit. Když tak například pohnete telefonem zprava do leva, automaticky vyvoláte hovor nebo psaní sms, záleží jen na vás co si nastavíte pod kterým pohybem. Telefon navíc ovládá také zajímavé upozornění pomocí vibrací. Pokud například vezmete telefon do ruky po delší době a mezitím vám přišla sms nebo máte zmeškaný hovor, automaticky telefon při dotyku zavibruje. Samozřejmě se nejedná o stěžejní funkci celého přístroje, ale máte jistotu, že když odcházíte z kanceláře a vezmete telefon ze stou přímo do kapsy, bez toho aniž byste se na něj podívali okamžitě zjistíte, zda jste něco nepropásli.

Zajímavé je také například nastavení profilu barev nebo možnost zvolit pro internetový prohlížeč individuální nastavení jasu. Obecně nastavení u S III a tedy u Androidu je zcela o něčem jiném než u Nokie Lumia, tedy Windows Phone 7.5 nebo iPhone a jeho iOS. Nastavit lze skutečně vše a to až do takových detailů jako je délka podsvícení dotykových tlačítek nebo například zobrazení dotyků prstu na displeji. Vývojáře pak jistě potěší možnosti jako ladění USB portů nebo například detekce pohybu displeje, která rozbliká displej při každém pohybu. Nemá cenu rozepisovat detailně ve co lze u S III nastavit, ovšem pokud si telefon koupíte a najdete si na něj půl dne času abyste si vše vyzkoušeli a nastavili, můžete si telefon personifikovat do naprostých detailů.

Samozřejmostí je pak vysouvací lišta Androidu, díky které máte okamžití přístup k nastavení základních funkcí jako je GPS, Bluetooth, Wi-Fi, otáčení displeje a tak dále. Právě složitý přístup k nastavení některých základních fukcí jako je zapnutí/vypnutí Wi-Fi je jednou z nejkritizovanějších věci iOS, kterou však neodstranil ani nejnovější iOS 6. Používání Androidu je díky výše uvedeým vychytávkám skutečně rychlé a intuitivní. Na druhou stranu je však pravda, že ne všem musí výhovovat možnost nastavit každý i ten sebemenší parametr operačního systému. Ovšem jak jsme uvedl výše, pokud si půl dne s nastavneím pohrajete, již nikdy jej nemusíte používat.

SIIII

S Voice
Když Apple představil u iPhone 4s digitální asistentku SIRI, nemohl být Samsung pozadu a představil S Voice, tedy digitálního asistenta pro S III. Samozřejmostí je, že si s S Voice nepopovídáte v Češtině, respektive Slovenštině. Bohužel anglicky si tkaé moc nepopovídáte a paradoxně i když vašemu hlasu rozumí předem nainstalované hlasové vyhledávání od Google, které S Voice k vyhledávání na webu používá, není zaručené, že vám stejné slovo porozumí také S Voice. Pokud nejste skutečně rodilý mluvčí, příliš si S Voice neužijete. Celkově navíc S Voice funguje mnohem hůř než SIRI a v podstatě vám příliš užitečný nebude, lze s ním sice ovládat celý telefon, vše však stokrát rychleji uděláte dotykem, který jak brzy pochopíte raději použijete i při 300Km/h na německé dálnici, protože jinak by se stejnou rychlostí proletěl také S III.

Přehraje na co si jen vzpomenete
Na displeji s úhlopříčkou 4,8“ se již na dovolené dá dívat na videa nebo hrát hry. Právě přehrávání videa je se samsungem o něčem jiném než s iOS. Zatím co s iOS musíte veškerá videa buď stahovat z iTunes Store nebo převádět do MP4, se Samsungem přehrajete bez problémů soubory ve formátech WMV, AVI (Xvid, DivX) a MKV. Vše samozřejmě v HD rozlišení 720p nebo i vyšším. Pro nás uživatele iOS je pak naprosto nepochopitelné, že pro S III není problém ani přehrávání filmu s titulkami. Samsung nabízí také zajímavou možnost přehrávat video během práce v malém okně, což může sice odpůrcům velkých displejů připadat spíše jako funkce vhodná pro tablet, ovšem je přinejmenším zajímavá.

Hudební přehrávač je možné ovládat z widgetu přímo na ploše nebo jej spustit jako plnohodnotnou aplikaci, která si poradí s FM rádiem a RDS kanály, strukturou adresářů a inteligentním řazením alb, interpretů nebo hudebních stylů. Fotogalerie dokáže nabídnout zajímavé prezentace nebo například detekci obličeje podobnou detekci v iPhoto.

Fotoaparát
Pokud nefotíte iPadem, budete držet v ruce největší hledáček na světě, který je však opravdu efektivní a dokážete s ním fotit poměrně pohodlně. Fotoaparát navíc na rozdíl od iPhone nabízí celou řadu nastavení od rozlišení, přes vyvážení bíle, režimy až po expozici nebo ISO a různé režimy ostření. Samsung u svého fotoaparátu nabízí co se nastavení týká vše, co najdete u běžných kompaktů. Pokud jste hračička jistě si s fotografiemi vyhrajete a bude vás focení skutečně bavit, pokud však nepatříte mezi uživatele kteří chtějí něco nastavovat, jistě si vystačíte s HDR, které Samsung nabízí stejně jako Apple. Fotoaparát je kvalitní a čočka má dobrou světlost. Při přepnutí na realistický režim navíc lépe vidíte stíny a další objekty již během fotografování. Vestavěný LED blesk je výkonnější než LED dioda u iPhone a dosvítí nejen dále, ale také svítí do větší šířky. Z technických důvodů vám fotogalerii porovnávající fotografie z iPhone 4s a Samsung Galaxy S III přinese v příštích dnech v samostatném článku.

SIII

Resumé
Galaxy S III nelze po stránce vybavenosti a výkonu nic vytknout, stejně tak nelze nic vytknout jeho displeji nebo operačnímu systému, který je stabilní a nabízí možnosti o kterých se uživatelům iPhone ani nesnívá. Mám však pocit, že Samsung Galaxy S III za 15 500Kč nabízí z uživatelského hlediska to stejné, co Samsung Galaxy Mini za 2500Kč. Mám na mysli nastavení u fotoaparátu, nastavení živých pozadí nebo widgetů, i Mini vše stíhá. Tím chci říct, že v podstatě kromě některých výše uvedených vychytávek neplatíte za nové možnosti, ale za lepší fotoaparát, lepší displej a další vlastnosti. Rozdíl v ceně je přitom opravdu značný a pokud nepotřebujete nejvýkonnější Android současnosti v klidu můžete sáhnout po jiném Android telefonu s nižší cenou.

Nejvíc se mi líbí používání fotoaparátu, který díky velkému hledáčku nabízí pohodlné fotografování. Ještě mnohem pozitivněji však hodnotím prohlížení webů a Google Maps, což jsou samozřejmě věci, které dokáží perfektně využít velký displej. Ten je však natolik velký, že bych si Samsung Galaxy S III ihned pořídil bez GSM, GPS, NFC modulu jako čtečku webů do postele, ovšem nedovedu si představit jej používat pro běžné, každodenní běhání po schůzkách nebo jen tak po městě.

Související články


Dnes nejčtenější

.