Zavřít reklamu

Koupíte první MacBook a jste nadšeni, prohlížíte si každý jeho detail a obdivujete dokonalé linie. U třetího MacBooku již začnete přemýšlet nad nálepkou, která okoření dokonalé linie. Pokud si pořizujete již pátý MacBook, vymýšlíte ledacos abyste zakryli hliník, ale stále si říkáte, že je to dokonalý pracovní nástroj, který zkrátka nemá nabízet nic víc než to nejlepší co využijete pro svůj business.

V případě iPhonu nebo iPadu je to však něco zcela jiného a uživatele se chtějí bavit. Nechtějí se již pátým rokem dívat na iOS, které kromě možnosti změnit si pozadí pracovní plochy nenabízí nic navíc. Nový uživatele jsou sice nadšeni a ti, kteří si jako první iPhone pořídili iPhone 4 jsou jistě spokojeni. Pokud však patříte mezi lidi, kteří mají iPhone již pátým rokem, chcete změnu. Najednou jdete do obchodu a nadchne vás podání černé barvy nové Nokie Lumia 800. Něco ve vás začne hlodat když si hrajete s kamarádovým HTC a zjistíte, že se vám líbí třeba předpověď počasí přímo na domácí obrazovce. Apple by měl začít pracovat na tom, aby své uživatele bavil a nedával tak stávajícím uživatelům iPhone důvod, aby si zakoupili telefon jiného výrobce.

Tim Cook a jeho tým jsou samozřejmě šťastní z toho že se telefony a tablety Apple prodávají, ale měl by jím pomalu začít dodávat šmrnc, který postupem času upadá. Dříve jste si mohli koupit iPhone s tím, že jste byli výjimeční a vlastnili velmi kvalitní telefon, který neměla jen tak každý. Nyní je jedno zda jste velkopodnikatel nebo žák základní školy, iPhone má každý. Změny se týkají zejména hardware a Apple předává zodpovědnost za zábavu vývojářům aplikací. Těm však bohužel svazuje ruce a API, která poskytuje v SDK jsou sice pěkné, ovšem umožňují vytvářet stále ty stejné aplikace. Nyní samozřejmě nemluvím o hrách, ale co se týká aplikací, již jsou k dispozici aplikace pro téměř každý účel a ze 600 000 dostupných aplikací se jich většina liší pouze vzhledem, nikoli funkcionalitou. Společnost by tedy měla začít postupně dovolovat využít více API a dovolit vývojářům čím dál tím více zasahovat do samotného operačního systému s tím, že jej budou mít možnost více využívat pro své aplikace.

Nikdy jsme neměl potřebu krást aplikace, ne snad proto, že bych neřešil cenu, ale proto že jich kupuji zhruba deset za rok a nevidím problém jejich vývojáře podpořit. Jailbreak jsem využil pouze v době, kdy ještě nebyl dostupný český iTunes App Store a na první iPod touch nebylo možné sehnat aplikace jinak, než pomocí Jailbreaku. V poslední době však začínám uvažovat buď po změně telefonu, což se však pravděpodobně nestane protože si mě Apple pojistil iMessages, jenž s manželkou využíváme, nebo právě po Jailbreaku. Jeho účel by nebyl stahování aplikací zdarma, ale právě oživení pro mě již značně okoukaného operačního systému. Většinu populárních aplikací navíc v poslední době naleznete nejen na iTunes App Store, ale také na Google Android Market nebo například v obchodě Windows Phone. Apple musí začít bavit uživatele samotným operačním systémem a nevsázet vše pouze na vývojáře. Osobně tedy doufám, že začne Apple oživovat svůj iOS a nezačne uživatele nudit.

Související články


Související články

Dnes nejčtenější