Zavřít reklamu

Pokud se vám zdá, že se na internetu vždy objeví nějaký název, který pak hojně začnou všechny servery používat bez toho, aniž by vůbec věděli o co se jedná, jste na tom stejně jako my. Proto jste si již v minulosti mohli přečíst vše o technologii IGZO nebo například o tom, co je to technologie in-cell displeje. Dnes se podíváme na to, co je to technologie LuqidMetal a jaké má využití pro společnost Apple a její produkty.

První zmínka o spojení Apple a Liquidmetal se datuje roku 2003, kdy o Applu začaly kolovat zvěsti, že se žene za technologií, aby mohl lépe napájet tehdejší počítače PowerBook. Apple před dvěma lety podepsal exkluzivní smlouvu, která povoluje využívání technologie ve spotřebitelských elektronických produktech. I přesto ale Apple nevypustil do světa zprávu, co hodlá s materiálem dělat. Možnosti využití jsou totiž takřka nekonečné. Liquidmetal je totiž extrémně lehký, velice pevný a odolný proti rzi a poškrábání a jak říkají experti z NASA, je to kov, který má všechny předpoklady na předělání definicí a faktů o hmotě, jaké jsou zatím známé v 21. století.

LiquidMetal baterie
Jediné co je 100% potvrzené je, že Apple vlastní patent na využití technologie tekutého kovu přímo v bateriích svých přístrojů. Nový patent popisuje amorfní slitinu, z níž by měly být vyrobeny součásti nového typu baterií. Jedná se o elektrochemický zdroj energie, který sbírá a využívá vodík na výrobu elektřiny. I když patentní protokol neobsahuje ani zmínku o LiquidmetalTm, materiál je přesto Liquidmetalu podobný (je tedy rovněž amorfní slitinou neboli železným sklem).

Miniaturní palivové články, které by nahradily baterie, by byly nejen o hodně lehčí, ale v iPhonu by měly výdrž až 30 dní bez nabíjení a nejméně 20 hodin provozu pro notebooky. Problém těchto baterií, které jsou bezpečné, mají vysokou výdrž a vydrží roky a roky je podobný jako u většiny jiných technologií: jejich výroba je komplikovaná. Spousty firem pracují mnoho let na vývinu toho správného materiálu, který by se snadno vyráběl a měl stejné vlastnosti.

Sběrná destička, kterou by měla baterie obsahovat, by podle patentu měla fungovat jako katalyzátor (urychlovač), který bude hrát zásadní roli v chemické reakci oddělení elektronu od atomu vodíku. Tento proces by měl s pomocí konverzí vyprodukovat elektrický proud. Jedinými odpadními produkty jsou voda a teplo. A dokud článek obsahuje palivo, produkuje stejné množství elektřiny od začátku do konce. Proces je pro baterie velmi výhodný: je tichý, ekologický a vysoce efektivní – až třikrát efektivnější než klasické spalování.

LuquidMetal šasi
V současné době se však mnohem více diskutuje o LuquidMetal v souvislosti s tím, že jej Apple využije pro vytvoření šasi a to buď u nového iPhone nebo MacBook Pro. LiquidMetal je slitina titanu, zirkonu, niklu, mědi a dalších přísad, které ji propujčují vyjímečné vlastnosti. LiquidMetal připomíná v mnoha ohledech sklo, jedná se o amorfní materiaál, který tedy nemá krystalografickou strukturu. Na rozdíl od skla je však několikanásobně tvrdší. Technologové dokonce uvádí, že je 1,5 – 2x tvrdší než nerezová ocel. Většina lidí si pod pojmem tvrdé a odolné slitiny představí Titan, ten je však 2,5 měkčí než LiquidMetal.

V případě použití technologie na vytvoření šasi lze očekávat, že přístroj s takovým šasi bude téměř nemožné poškrábat při běžném užívání. Ani po několika letech užívání by patrně telefon nebo Macbook vytvořený touto technologií nenesl známky používání. Je sice pravda, že současné MacBook Unibody se již na rozdíl od prvních generací Unibody počítačů liší tvrdostí hliníku, který již není možné poškrábat nehtem.

Podle některých odborníku se majitele iPhone již setkali s technologií LiquidMetal. Údajně je totiž z této technologie vyrobena řada sponek sloužících k vysunutí SIM karty z telefonu. Podle informací se však jedná jen o určitý počet sponek, které Apple dodal do některých balení iPhone.

Související články


Související články

Dnes nejčtenější