Zavřít reklamu

Americký novinář Mitch Lipka upozornil na problém, ke kterému dochází v souvislosti s velmi benevolentním záručním programem společnosti Apple. V současné době je totiž záruční doba vázána na konkrétní přístroj, nikoli jeho majitele nebo majitele nákupního dokladu. V praxi to znamená, že pokud do jednoho roku od chvíle kdy byl přístroj prodaný dojdete do Apple Store a žádáte výměnu nebo opravu, prodavači vám okamžitě vyhoví bez toho, aniž byste museli ukázat jakýkoli doklad o koupi. Jen připomeneme, že v ČR ani v tech nejrenomovanějších obchodních domech a sítích butiků není možné až na naprosté vyjímky reklamovat zboží v jiné prodejně než v té, ve které bylo zakoupeno, na reklamaci bez dokladu o koupi pak můžete rovnou zapomenout. To je samozřejmě velmi výhodné pro poctivé zákazníky, jenž mohou své přístroje prodávat, darovat, nakupovat bez jakéhokoli omezení. Pokud se však váš přístroj dostane do ruky zloděje, je tento reklamační řád Applu na škodu.

Jak funguje zneužití systému v praxi si ukážeme na příkladu studentky, které byl iPhone 4 odcizen na nádraží v Bostonu. Za několik dní ji došel automaticky odeslaný email s tím, že přístroj který je registrovaný na tento email, byl opraven a může si jej vyzvednout v prodejně Apple Store. Když však studentka do prodejny dorazila, ani přesto, že měla účtenku o koupi telefonu, nebyl ji telefon vydán, jelikož na účtence není identifikovatelné o jaký konkrétní telefon se při prodeji jednalo. Účet nese pouze informaci o prodeji iPhone 4, ovšem těch Apple prodal již několik desítek milionů. Studentka vše oznámila na policii a příslušníci si na zloděje již počkali před prodejnou, telefon byl pochopitelně vrácen a zloděj putoval na policejní stanici.

Podle Mitche Lipky je zlodějským fenoménem poslední doby krádež mobilních telefonů iPhone, multimediálních přehrávačů iPod touch a tabletů iPad. Tyto přístroje zloději okamžitě po krádeži poškodí a jdou uplatnit reklamaci do nejbližšího Apple Store. Ve většině případů dostanou nový, originálně zabalený telefon, který nejen že má při následném prodeji větší hodnotu než kradený a tím pádem používaný přístroj bez příslušenství, ale navíc se jedná o legalizaci přístroje. Nový přístroj, který zloděj v Apple Store obdrží má samozřejmě také nové UDID, IMAI a sériové číslo. Přístroj tak nemůže operátor blokovat a ani při následném prodeji nehrozí, že podle výše uvedených parametrů pozná telefon jeho skutečný majitel. Situace pochopitelně není chybou společnosti Apple, ale lidské společnosti. Podle posledních policejních výsledků je 7 z 10 ukradených telefonů v USA iPhone.

Související články

Dnes nejčtenější

.