Zavřít reklamu

Recenzi začnu otázkou, pokusili jste se někdy podívat, co dáma nebo muž sedící s iPhonem nebo iPadem v kavárně, letadle, autobuse, nebo například na nádraží na svém telefonu nebo tabletu dělají? Pokud ano, jistě tušíte, že to napadlo také lidi ve vašem okolí. V době telefonů a tabletů s poměrně velkým displejem, není problém přečíst z okruhu dvou metrů vše, co samotný uživatel telefonu případně tabletu. Řešení jak ochránit své soukromí nabízí společnost 3M v podobě Privacy Screen Protector. Jedná se o obdobu Privátních filtrů stejného výrobce určených pro notebooky, jejíchž recenzi si můžete přečíst zde. Snahou fólie je snížit pozorovací úhel displeje a tím zamezit lidem v okruhu vašeho telefonu vidět, co se právě nachází na jeho displeji. Pojďme se tedy podívat jak fólie funguje.

Horizontálně nebo vertikálně?
První a nejzásadnější otázkou, kterou si před nákupem musíte položit je, zda chcete zamezit možnost pozorovat displej ve vertikální nebo horizontální ose. Pokud zvolíte vertikální, nemohou displej pozorovat lidé stojící před vámi a za vámi. V případě horizontální fólie pak nemohou vidět displej lidé stojící napravo a nalevo od vás. Technologie, která by uměla zabránit pozorování v okruhu 360 stupňů není v současné době dostupná a tak si musíte při nákupu zvolit horizontální nebo vertikální krytí displeje.

Aplikace – obsahuje vůbec lepidlo?
Aplikace je shodná s aplikací fólie 3M Natural View, proto jsem si dovolil využít odstavec z recenze Natural View fólie od stejného výrobce. V balení 3M Privacy Screen Protector naleznete jednu fólii, společně s aplikační stěrkou, která zároveň slouží jako část balení. V papírové obálce není třeba hledat nic jiného než samotnou fólii a již zmíněnou stěrku, kterou fólii bezpečně aplikujete. Nejprve je samozřejmě potřeba očistit displej, na což je vhodné použít hadřík navlhčený v malém množství technického líhu. Díky líhu se bezpečně zbavíte i těch nejmeněích náznaků mastnoty a máte jistotu, že fólie k displeji okamžitě přilne.

Pokud již máte zkušenosti například s fólií Invisible Shield, bude pro vás překvapením, že 3M Privacy Display Protector není fólie typu igelitového sáčku, kterou je možné všemožně kroutit a ohýbat. Jedná se o skutečně pevnou vrstu, která spíše než igelit připomíná ohebný plast. Díky pevnosti fólie je její aplikace na povrch telefonu mnohem snadnější, než u „igelitových“ fólií. 3M Privacy Display Protector je ještě výrazně pevnější než fólie Natural View.

Fólie obsahuje doslova nano vrstvu lepící hmoty, která není patrna pohledem ani dotykem, o její přítomnosti se přesvědčíte až po nalepení fólie na displej telefonu. Fólie totiž okamžitě přilne k displeji a dokonce se neobjevují ani pověstné bublinky, které podle výrobců ostatních fólií do několika hodin až dní zmizí. Telefon můžete začít okamžitě používat, což je ohromná výhoda například oproti konkureční fólii od společnosti Invisible Shield, u které výrobce doporučuje vyčkat minimálně 24 hodin, než začnete zařízení aktivně používat. Díky opravdu dobrému lepidlu fólie okamžitě přilne a nevzniknou žádné mezery nebo bublinky.

Samozřejmostí je pak možnost dalšího odlepení a přilepení. Opětovnou aplikaci je však nutné provádět nejlépe ve sterilních prostorech, do kterých asi každý náš čtenář nemá přístup. Pokud totiž fólii odlepíte, okamžitě na ni přilne vzdušný prach, který je téměř nemožné odstranit. S trochou šikovnosti a puštěnou čističkou vzduchu však věřím, že lze fólii používat opakovaně, k tomu však většina lidí nemá sebemenší důvod.

3M-natural-view

Jste připraveni na změnu displeje?
Fólie 3M Privacy Screen Protector mění zobrazení displeje i v případě, že se na něj díváte z nulového úhlu, tedy přímo. Displej je pod fólií tmavší. Srovnání můžete vidět na následující fotografii, kde jsem vedle sebe přiložil na Apple LED Cinema Display fólie 3M Natural View a 3M Privacy SCreen Protector. Ztmavení je daní za soukromí, které fólie poskytuje, je však pouze na vás, zda si na něj zvyknete. Fólie nikterak nesnižuje jas displeje nebo jeho výraznost, pouze jej překryje vrstvou, jenž je tmavší než displej bez ní. Další vlastností fólie je pak skutečnost, že se perfektní Retina displej iPhone mírně zhorší. Rastr pixelů již není po aplikaci tak dokonalý a je možné, že vám bude zhoršení jemnosti displeje překážet.

Ochrana soukromí funguje přesně jak má, pokud se na displej podíváte z jiného než nulového (+/- dvacet stupňu) nevidíte nic jiného než černou fólii, pod kterou nelze pozorovat ani jen náznaky toho, co je právě zobrazeno na displeji. Svou funkci tedy plní ochraná fólie na jedničku.

Fólie 3M Privacy Screen Protector a 3M Natural View nalepené na Apple LED Cinema 24″ Display

3M-1
3M-2

3M-3

Další vlastnosti
Fólie díky povrchové úpravě nereaguje na každý dotyk nepříjemným otiskem prstů, ale snaží se minimalizovat čmouhy, které se na iPhone běžně nachází. Díky povrchu je i čištění snadnější než u displeje samotného. Podle výrobce je 3M Natural View vybavena také speciální technologií čistý stran, díky které by se nemělo za okraje fólie zachytávat nepříjemné smetí. Po týdnu testování mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je a fólie je čistá, týden však nepovažuji za dostatečně dlouhou dobu na to, abych mohl nulové špinění fólie vyvrátit nebo potvrdit. Po prvním týdnu se však na okrajích fólie nenachází nic. Nepříjemné špinění na okrajích fólie je například jednou z vlastností Gelaskins, jejichž recenzi si můžete přečíst zde.

Fólie poskytuje dostatečnou ochranu proti poškrábání displeje například když iPhone nosíte v kapse společně se klíčemi. 3M se nechválí legendárním videem, které zobrazuje nemožnost poškrábat displej pomocí ruční brusky, nabízí však dostatečnou kvalitu při běžném použití. Ruku na srdce, jak často používáte ruční brusku na displeji svého telefonu.

Resumé
Pokud řešíte se ženou zda si večer vezme černé nebo bílé podvazky, patrně se maximálně setkáte se zájmem spolusedícího ve vlaku, letadle nebo autobuse o spodní prádlo vaší dámy a nemusíte se obávat, že prozradíte státní tajemství. V tom případě je jistě fólie zbytečností. Pokud však přes iPhone nebo iPad řešíte celý svůj business, zadáváte přístupové hesla do online bankovnictví nebo řešíte firemní smlouvy, rozhodně ochranu těchto citlivých dat oceníte a nějaké ty „nežádoucí účinky“ s radoství přehlédnete. Doporučené koncové ceny privátních filtrů 3M (bez DPH) jsou stanoveny na 325 Kč pro privátní filtr pro iPhone a 722 Kč pro iPad.

Související články

Dnes nejčtenější

.