Zavřít reklamu

Recenzi začnu otázkou, pokusili jste se někdy podívat, co dáma nebo muž sedící s notebookem v kavárně, letadle, autobuse, nebo například na nádraží na svém počítači právě dělají? Minimálně se nezadaní chlapi pokusí vyčíst jméno, pod kterým se kráska sedící opodál nachází na FaceBooku. Pokud se chcete vyvarovat sledování vašeho soukromí, můžete tak učinit právě díky Privátním filtrům od společnosti 3M. Konkrétní filtr, který jsem testoval nese název: The 3M Black or Gold Privacy Filter for a 15.4″ widescreen. Jednotlivé filtry se však od sebe nikterak neliší a díky jednoduchému průvodci si můžete během chvíle najít filtr vhodný pro váš monitor, netbook nebo notebook.

Instalace

První co mě na fólii zaujalo je skutečnost, že se na display nijak nelepí! Na okraje displeje stačí podle návodu přilepit umělohmotné „držáky“ do kterých se fólie podle potřeby zasune a opět vysune. Společně s displejem notebooku vytvoří „držáky“ kolejnice, do kterých se celá fólie jednoduše a pohodlně zasune. Na displej tedy lepíte pouze kousky plastu o velikostech tří až čtyř centimetrů, které lze díky kvalitnímu lepidlu snadno odstranit bez toho, aniž by na displeji zanechali jedinou stopu. Při cestování můžete fólii nechat zavřenou v notebooku a následně ji dle přání buď použít nebo odložit.

Jak jsem již uvedl výše, fólii můžete kdykoli z přístroje sundat bez sebemenších potíží nebo námahy, což je ideální zejména pro počítače, se kterými cestujete, ale zároveň je chcete používat také jako přehrávače filmů. Během cesty v autobuse nebo například na letišti stačí nasadit filtr a vaše okolí si bude myslet, že jste blázen který ťuká do vypnutého počítače, naopak po příletu sundáte během okamžiku fólii a již se s přítelkyní díváte na film. Myslím si, že je dobré si chránit veškeré soukromí a díky tomu, že filtr uživatele nijak neomezuje, jej není potřeba používat pouze během placení kreditní kartou, ale během jakékoliv práce, při které nás může někdo sledovat.

3m-privátní-filtr
Ochrana soukromí

Přiznám se, že první co mě napadlo bylo, proč bych měl používat privátní filtr, když na mém lesklém displeji stejně není nic vidět. Okamžitě jsem si však uvědomil, že většina míst kde používáte počítač na veřejnosti není zrovna prosluněna paprsky slunce a filtr je zcela něco jiného než nedokonalost lesklého displeje.

Při použití filtru se samozřejmě obraz změní, pokusím se co nejlépe popsat jak. Je velký rozdíl mezi používáním filtru ve tmě a při okolním světle. Pokud se na filtr podíváte ve tmě z boku, není zlatý ale rozmazává obraz pod ním tak, že nelze poznat obrázky a již vůbec ne přečíst text, svůj účel tedy filtr plní na výbornou, lze však například rozeznat okno s iTunes od okna Photoshopu a to se stoprocentní jistotou. Při použití filtru za světla je při bočním pohledu displej zcela zlatý a funguje jako zrcadlo odrážející okolní předměty. Na displeji není vidět absolutně nic, jen zlatá fólie, která navíc upoutá ještě více, než ve předu svítící logo nakousnutého jablíčka. Fólie tedy plní za jakýchkoli okolních podmínek svoji funkci.

Filtr je účinný zhruba od 30% úhlu, což se na první pohled může zdát poměrně málo, ovšem při testování jsem zjistil, že pokud někdo sedí v úhlu 30 stupňů tak blízko aby mohl přečíst text na obrazovce, jste to buď vy nebo někdo kdo má hlavu velmi blízko vašeho těla. Bohužel jak jsem zkoušel například při jízdě v autobuse je možné, že váš spolusedící vidí na displej stejně jako vy. To je jistě nevýhoda, ovšem je jediný, který na displej vidí a to ještě jen díky blízkosti sedadel v autobuse. Stačí však počítač naklonit o pár stupňů na stranu a již vidíte displej jen vy. Dávejte si tedy pozor a pokud někdo sedí příliš blízko jak se může stát například v již zmíněném autobuse nebo letadle, natočte notebook do strany a opět uvidí pouze zlatou fólii.

Vliv na zobrazení

Výše zmíněné vlastnosti však zajímají pouze náš klidný spánek, který je uspokojený tím, že za žádných okolností nikdo nevidí na displeji to co uživatel. Naše oči však zajímá spíše chování filtru při pohledu ze předu, což je také jediný úhel při kterém je na displeji vidět obraz. Osobně se mi zdá, že se nesnížil jas displeje, ale lesklý displej se změnil v matný. Samozřejmě teď nemám na mysli odlesky a nic podobného, ale vizuální dojem z obrazu, který skutečně vypadá jako na matném displeji. Filtr mírně ztmavuje barvy, ovšem ne nikterak výrazně, barvy tedy působí jako na matném displeji a nejsou tak „živé“ jako bez použití fólie. Samozřejmě filtr není zrovna nejšťastnější volba pro práci na grafickém projektu, na to však také není určen. Při psaní textu, čtení a jakékoli běžné práci nepoznáte kvalitativní rozdíl v zobrazení.

Ceny

Ceny tmavých filtrů se pohybují od 700 Kč (bezrámový filtr o úhlopříčce 8,9″) až po cca 3000 Kč (tmavý bezrámový 30″). Zlaté bezrámové filtry se pohybují cenově od 800 Kč (8,9″) až po 2300 Kč (19″). Rámové filtry zle pořídit za ceny od 3000 Kč (17″) po 6500 Kč (24″). Cena filtru pro 15″ notebooky se pohybuje kolem 1400 Kč (tmavé) a 1700 Kč (zlaté). Cenu je podle mého názoru nutné vnímat jako například pojištění, které platíte a při tom se vám nemusí celý život přihodit jediná pojistná událost. Cena 2000 Kč v případě mého MacBook Pro se může zdát na první pohled jako trošku vyšší investicí, ovšem jen do momentu kdy uchrání váš bankovní účet před vybráním veškerých prostředků. Osobně se také domnívám, že lidé mající produkty Apple již nepovažují částku 1700Kč za tolik dramatickou, vzhledem k pořizovací ceně počítače.

Využití

Ačkoliv jsem si z počátku říkal, že privátní filtry najdou uplatnění zejména v bankách, pojišťovnách a dalších institucích, které sbírají citlivé údaje o klientech, musím se přiznat že jsem během testování změnil názor. Když jsem během té doby několikrát cestoval autobusem mezi Bratislavou/Brnem a Prahou, pozoroval jsem chování pasažérů. Vždy když si někdo otevřel notebook, ostatní, kteří měli možnost se automaticky podívali alespoň na vteřinku na to co uživatel provádí a kterou stránku zrovna navštěvuje. Osobně nejsem paranoidní, že mi někdo vybere kreditní kartu na základě toho, že si zapamatuje 20 místné číslo, bezpečnostní kód a platnost karty, které zadávám při placení na internetu a to navíc během několika málo vteřinového pohledu. Mnohem více mi však vadí pokud by měl někdo číst moji soukromou komunikaci s přítelkyní, pracovní maily, nevydané články na LsA a další věci. Privátní filtr nenajde uplatnění pouze v případě kdy víte, že platíte přes internet na veřejných místech, ale zejména tehdy, když vám záleží na soukromí. Produkt jako takový mohu doporučit nejen díky jeho určení, ale zejména díky sympatickému zpracování kdy není nutné nic lepit a filtr nijak výrazně nezhoršuje kvalitu zobrazení na displeji.

Seznam prodejců privátních filtrů pro ČR naleznete zde.

Dnes nejčtenější

.