Zavřít reklamu

Během následujících dní se na trhu objeví zcela nový operační systém společnosti Apple, nesoucí název Mac OS X 10.7 Lion. Nová verze Mac OS X se bude prodávat výhradně přes Mac App Store a to za cenu 29.99$. Je pravděpodobné, že se v ČR/SR a celkově v Evropě bude nabízet za cenu 29.99€, jak je tomu u Apple zvykem. Pro přechod na Mac OS X 10.7 Lion je nutné mít nainstalovaný operační systém Mac OS X 10.6 Snow Leopard, v jeho poslední verzi. Pojďme se podívat jak co nejlépe přejít na nový operační systém Mac OS X 10.7 Lion.

Hardware

Operační systém Mac OS X 10.7 Lion je kompletně 64-Bit systém. Vyžaduje tedy Macintosh s procesorem Intel Core Duo. Pro zjištění procesoru používaného ve vašemu Macu stačí kliknout na logo jablíčka v MenuBar a zvolit položku About This Mac. Požadavky operačního systému Lion splňují procesory:

  • Intel Core 2 Duo
  • Intel Core i3
  • Core i5
  • Core i7
  • Xeon.

Mac OS X 10.7 Lion vyžaduje pro své používání minimálně 2GB operační paměti. Pro instalaci a spuštění Mac OS X 10.7 Lion je vyžadováno nejméně 8GB místa na pevném disku. Samotný instalační balíček který stahujete z Mac App Store sice má velikost „pouze“ 4GB, ovšem ten je zabalen. Pro instalaci operačního systému Lion je nutné připojení k internetu a datový limit minimálně 4GB stažených dat.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard podporoval všechny procesory Intel Core Duo v iMac roku 2006, to stejné platilo také pro Intel Core Solo a Core Duo v Mac mini. Pokud vlastníte jeden z těchto procesorů, Mac OS X 10.7 Lion nerozejdete, jelikož není kompatibilní s architekturou 32-Bit procesorů. Není tedy pravidlem, že na čem běží Mac OS X 10.6 Snow Leopard, rozjede také Mac OS X 10.7 Lion!

Mac OS X 10.6.8

Apple v minulém týdnu vydal poslední update Mac OS X 10.6 Snow Leopard před příchodem Liona. Právě tato poslední verze operačního systému Snow Leopard označována jako Mac OS X 10.6.8 je nutná pro instalaci Mac OS X 10.7 Lion. Mac OS X 10.7 Lion nebude distribuován jinak, než přes Mac App Store, pro jeho instalaci je tedy nutné mít nainstalovaný operační systém Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard! Verzi operačního systému zjistíte stejným postupem jako při zjištění použitého procesoru. Jedinou možností jak zajistit „čistou“ instalaci Mac OS X 10.7 Lion je naformátování pevného disku, na který následně nainstalujete Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard a posléze Mac OS X 10.7 Lion. Poté co již Mac OS X 10.7 Lion zakoupíte, můžete si jeho instalaci vypálit na DVD, nebo uložit na Flash Disk pomocí našeho návodu. Pokud tak učiníte, můžete následně naformátovat pevný disk a nainstalovat přímo Mac OS X 10.7 Lion.

Mac-os-x-10.6.8

*Počítač kompletně připravený pro přechod na Mac OS X 10.7 Lion

Odinstalujte PowerPC aplikace

Příchod operačního systému Mac OS X 10.7 Lion na váš disk znamená, že jej musí opustit všechny aplikace běžící na architektuře PowerPC. Takzvané Rosetta aplikace nemají podporu pro procesory Intel. Ačkoli Mac OS X 10.6 Snow Leopard běží pouze na strojích s procesory Intel, obsahuje zpětnou podporu pro aplikace určené pro procesory PowerPC. Tyto procesory využíval Apple před přechodem na Intel a počítače, které je využívali obsahují označení G3, G4, G5, jako například PowerMac G4. Abyste měli stoprocentní jistotu, že nepoužíváte žádnou aplikaci určenou pro PowerPC procesory, využijte následující postup.

  1. Otevřete všechny aplikace u kterých si nejste jistí že jsou určeny pro procesory Intel.
  2. Otevřete Applications – Utilities – Activity Monitor
  3. V aplikaci Activity Monitor vidíte pod položkou Kind naleznete informaci o architektuře, kterou daná aplikace používá.
  4. Aplikace u kterých v položce Kind naleznete PowerPC, je nutné upgradovat na nejnovější verzi s podporou Intel, nebo zcela vymazat.

Pokud aplikace neupdatujete nebo neodinstalujete, samozřejmě to neznamená že nebudete moci přejít Mac OS X 10.7 Lion. Tyto aplikace však pod operačním systémem Mac OS X 10.7 Lion již nespustíte a nebude možné je dále využívat.

powerpc

*Počítač připravený pro přechod na Mac OS X 10.7 Lion

Magic Trackpad

Uživatelé MacBooků získají s příchodem Lionu nová multi-touch gesta díky kterým mohou s operačním systémem pracovat rychleji. Majitelé stolních počítačů Macintosh (iMac, Mac mini, Mac Pro) musí pro jejich využití investovat do Magic Trackpad. Samozřejmě bude možné ovládat operační systém Mac OS X 10.7 Lion pouze za pomocí klávesnice a myši, ovšem díky tomu se připravíte o nová gesta, která jak jsme si sami vyzkoušeli velmi usnadňují práci. Veškeré funkce lze ovládat také bez trackpadu, ovšem neužijete si tolik zábavy jako uživatelé s trackpadem nebo s MacBookem.

Vytvořte zálohu

Je velmi nepravděpodobné, že by se během instalace mohla objevit nějaká neřešitelná chyba, přesto je však dobré být opatrní. Pravděpodobně jedinou a když ne jedinou tak nejlepší možností jak vytvořit zcela kompletní bootovatelnou zálohu operačního systému je zdarma dostupná aplikace Carbon Copy Cloner. Pro vytvoření zálohy je potřeba připojit naformátovaný externí disk se stejnou kapacitou, jakou má využité místo na disku ve vašem Macu. Následně již jen spustíte aplikace vytvoříte bootovatelnou zálohu. Pokud se něco pokazí, stačí připojit disk a nabootovat data přímo z něj.

Hotovo!

Nyní si můžete být jisti, že je váš Mac stoprocentně připraven na nový operační systém Mac OS X 10.7 Lion. Stačí počkat na jeho vydání a můžete se pustit do instalace. Pokud chcete mít instalaci co nejvíce „čistou“ můžete si ukrátit čas čekání na Liona využitím našeho návodu na kompletní zrychlení Mac OS X.

Dnes nejčtenější

.