Zavřít reklamu

Apple Safari 5

S uvoľnením novej verzie Safari 5 sme sa dočkali viacerých nových funkcií ale je jedna ktorú len málokto očakával. Prečo? Je to jedna z mála noviniek o ktorej vývojári iných prehliadačov ešte ani neuvažovali. Všetci pracujú na zlepšení JavaScriptu ale Apple predstavil ako prvý niečo tak inovatívne a zároveň kontroverzné ako je Safari Reader.

Screen shot 2010-06-10 at 7

Jednoducho povedané je to funkcia ktorá na webovej stránke detekuje článok, o minimálnej dľžke 2000 znakov a vytiahne z nej samotný text a objekty ktoré s článkom súvisia. To zmanená že nemusíte zisťovať, ktorá časť stránky je ešte text a čo je už reklama.

Pri prehliadaní webu, môžete navštíviť rôzne tipy stránok od správ, cez blogy až po stránky so sociálnym obsahom. Každá s týchto stránok je kombináciou dvoch vecí. A to obsahu (môže to byť článok, blog, obrázok alebo video) a  reklamy (v tom lepšom prípade súvisiaca s obsahom). Safari reader vám umožní pomocou tlačítka “Reader” v pravej časti url okna adresy zobraziť text podobne ako aplikácia Instapaper “vznášajúc” sa nad samotnou stránkou. Podobne ako v “QuickView” (MAC OS X) pomocou jednoznačných tlačítok môžeme text približovať alebo vzďalovať, odoslať ho na mail, vytlačiť alebo zavrieť toto zobrazenie. Môžeme si tak vychutnať samotný článok bez rušivého elementu akým je webová reklama.

Screen shot 2010-06-10 at 7

Ale na druhej strane ako som už naznačil v úvode táto funkcia je trochu kontroverzná. Aj keď v podstate nejde o klasický ad-bloker ale výsledok je rovnaký čo sa v konečnom dôsledku nemusí páčiť zadávateľom reklamy a tiež majiteľom webov. Reakcie sú rôzne. Od zdržanlivých ktoré hovoria o znevažovaní práce web dizajnérov až po radikálne hovoriace o likvidácii webového hospodárstva a prirovnávajú ho k atómovej bombe či zbrani hromadného ničenia. A tiež že vydavateľia nebudú mať absolútne žiadnu kontrolu nad zobrazovaním vlastného obsahu.

Screen shot 2010-06-10 at 7

Z časti sa s týmito tvrdeniami dá súhlasiť ale ako vravia hlasy z druhej strany: “Ak majú vaši čitateľia potrebu používať Safari Reader na čítanie vášho webu, asi nebude niečo v poriadku ale to neni problém Applu ale vášho webu a skúste porozmýšlať či by nestálo za to ho spraviť užívateľsky prívetivejším.”

Tak či onak z toho vyťažíme mi čitateľia a nemyslím si že by Apple prvoplánovo chcel webovej reklame nejako významne uškodiť najmä v čase keď plánuje zaviesť vlastné riešenie “iAd”.

Jan Caran

twitter.com/jcaran

Související články

Dnes nejčtenější

.