Zavřít reklamu
Počítače s operačným systémom Mac OS X už dávno nie sú výsadou profesionálov v oblasti grafiky a dizajnu. Opadávaním mýtov o nepoužiteľnosti softvéru a predraženosti hardvéru sa stávajú stále viac dostupné pre široké masy. Mac mini alebo Macbook white si môže dovoliť už takmer každý.
Niet sa čomu čudovať, že práve študenti sú tou vrstvou, v ktorej sa počítače Apple používajú stále viac a viac. Mladí ľudia radi objavujú nové a zaujímavé veci. Moderný študent dnešnej doby si potrpí nielen na kvalitu svojej školy či univerzitnej knižnice, ale aj na svoju technickú vybavenosť. Rôzne seminárne, ročníkové, bakalárske, diplomové práce, ale aj obyčajné prípravy na vyučovanie a rôzne referáty sa nezaobídu bez použitia výpočtovej techniky (hlavne notebookov kvôli ich prenášateľnosti).
Väčšina študentov používa kvôli univerzálnosti Windows, percento používateľov Mac OS X  (či Linuxu) je minimálne. Pre tých, ktorí Mac používajú (alebo by chceli), som pripravila zoznam užitočných aplikácií, ktoré za vás úlohy síce písať nebudú, ale aspoň vám študentské chvíle trochu spríjemnia a uľahčia.

cram-iconPočítače s operačným systémom Mac OS X už dávno nie sú výsadou profesionálov v oblasti grafiky a dizajnu. Opadávaním mýtov o nepoužiteľnosti softvéru a predraženosti hardvéru sa stávajú stále viac dostupné pre široké masy. Mac mini alebo Macbook white si môže dovoliť už takmer každý. Niet sa čomu čudovať, že práve študenti sú tou vrstvou, v ktorej sa počítače Apple používajú stále viac a viac. Mladí ľudia radi objavujú nové a zaujímavé veci. Moderný študent dnešnej doby si potrpí nielen na kvalitu svojej školy či univerzitnej knižnice, ale aj na svoju technickú vybavenosť. Rôzne seminárne, ročníkové, bakalárske, diplomové práce, ale aj obyčajné prípravy na vyučovanie a rôzne referáty sa nezaobídu bez použitia výpočtovej techniky (hlavne notebookov kvôli ich prenášateľnosti). Väčšina študentov používa kvôli univerzálnosti Windows, percento používateľov Mac OS X  (či Linuxu) je minimálne. Pre tých, ktorí Mac používajú (alebo by chceli), som pripravila zoznam užitočných aplikácií, ktoré za vás úlohy síce písať nebudú, ale aspoň vám študentské chvíle trochu spríjemnia a uľahčia.

1. Schoolhouse
Schoolhouse je v podstate také zjednodušené študentské GTD. Na začiatku školského roku alebo semestra si pridáte s napätím očakávané predmety a potom sa tešíte, ako vám postupujú percentá ich absolvovania. Samozrejme, len v prípade, že použijete škálu hodnotenia na základe čiastkových úloh. Tento typ sa používa pri niektorých predmetoch na vysokých školách, napr. isté percento z úspešnosti tvorí test, niečo prezentovanie práce a jej písomné odovzdanie. Podľa toho, čo z toho už máte za sebou, si to môžete postupne “odškrtávať”.
Základné “mac-os like” okno programu ponúka prehľad všetkého potrebného – zoznam aktuálnych úloh a podrobnosti k každej označenej úlohe (na obr. “seminárka”)

schoolhouse2

Vloženie nového predmetu:
schoolhouse1
Ak chcete mať prehľad, čo vás v najbližších dňoch čaká a neminie, stačí sa prepnúť na zabudovaný kalendár:
Ku každej úlohe okrem základných informácií je možné vložiť komentár či odkazy na súbory, či označiť úlohu ako splnenú. Spomeniem možnosť vytvorenia smart priečinkov (tu sa to volá “notebook), kde sa vám môžu automaticy filtrovať napríklad všetky písomky. Veľmi dobrou vychytávkou je časť “websites”, ktorá slúži ako jednoduchý vstavaný prehliadač. Ak používate niektoré stránky špeciálne na študentské účely (napr. stránka triedy), môžete ich tam mať pohromade.
Za študentskú cenu ponúka tento program naozaj všetko, čo môžete pri organizovaní svojho školského života potrebovať.
http://www.schoolhouseapp.com/
Licencia: Trial
Cena: 14 $
2. Circus Ponies
Keď už máme aplikáciu na organizovanie, potrebujeme ďalšiu, ktorá bude slúžiť hlavne na pracovné účely. Takou je Circus Ponies Notebook. Je to program na vytváranie poznámkových blokov na rôzne účely. Na aké účely ho využijete, je na vás, inšpirovať sa môžete úvodným oknom programu, kde sú napríklad takéto možnosti: organizovanie poznámok, zhromažďovanie informácií, manažovanie projektu, plánovanie výletu či písanie knihy.
circus ponies1Na každý účel má Notebook svoju šablónu. Iná je na písanie knihy, iná napr. na plánovanie výletu.
Vzhľad a vlastne čokoľvek sa dá nastaviť podľa ľubovôle. Pripojiť sa dajú samozrejme rôzne súbory, url adresy, obrázky a pod. Plusom je synchronizácia úloh s iCalom.
Ako miernu nevýhodu vidím nutnosť registrácie pri použití trial verzie. Ak sa rozhodnete  Notebook zakúpiť, nebudete v ňom určite písať seminárne práce ani diplomovku, ale na poriadok v školskom neporiadku určite poslúži :).
Licencia: Trial
Cena: študentská licencia 29,95 $
3. Things
Pri vymenovávaní užitočných aplikácií nemôžeme obísť ani kráľa GTD aplikácií pre Mac platformu, ktorým je Things. Ak neviete, čo je GTD, odporúčam prednášku Petra Máru z Barcampu. Na bežné organizovanie vecí je trochu zložitý, no v rámci spomenutej metódy je to ale najlepší nástroj. Takže ak sa topíte v povinnostiach a neviete čo skôr, odporúčam najskôr naštudovať GTD. V opačnom prípade si môžete celkom dobre vystačiť so spomínaným Schoolhousom.
Podstatou práce s Things je rozdelenie povinností na projekty a úlohy. Na splnenie projektu potrebujeme viac krokov. Projektom môže byť napríklad napísať tento článok, úlohou v rámci neho “zhromaždiť zoznam dostupných študentských programov” alebo “urobiť osnovu”.
Keď si takto roztriedime všetky povinnosti, môžeme im priradiť rôzne tagy, určiť im dátum, dokedy ich treba splniť či asociovať ich s rôznymi ľuďmi. Podľa toho, čo najviac “horí” nám potom v položke “Today” vyskočia aktuálne úlohy, ktoré treba vyriešiť. Plusom je aj aplikácia pre iPhone, s ktorým sa dá všetko synchronizovať.
Licencia: Trial
Cena: 49.95 $
4. Anxiety
Pre tých, ktorí používajú iCal, sa bude hodiť táto maličká utilitka. Usadí sa vám v menubare a bude čakať, kým ju nebudete potrebovať. Dokáže v podstate len jednu vec, ale jednoducho a efektne. Pri prvom spustení uvidíte takéto okno:
Hore sa prepínate medzi iCalovými kalendármi a Anxiety vám ukazuje jednotlivé to-dos, ktoré v nich máte poznačené. Vytvoriť novú poznámku môžete kliknutím na fajočku.
Anxiety je pre zábudlivcov, ktorí si ju môžu nechať stále zobrazenú na ploche, aby im pripomínala, čo treba urobiť. Odetá do skvelého dizajnu sa môže stať vaším každodenným pomocníkom.
http://www.anxietyapp.com/
Licencia: Freeware
5. Skim
Skim je pokročilý prehliadač PDF, ktorý u mnohých nahradil vstavané Preview. Oproti nemu ponúka pridávanie a editovanie poznámok, zvýraznenie dôležitého textu, celoobrazovkový mód, záložky a mnoho ďalších východ, ako napr. podporu Apple Remote či LaTeXu.
Skim je nepostrádateľný pomocník pri zhromažďovaní študijného materiálu, písaní záverčných prác a podobne. Okrem spomínaných výhod treba spomenúť, že je úplne zadarmo.
Licencia: Freeware
+1 edukit.sk
Poslednou aplikáciou, ktorú si dnes predstavíme, je webová aplikácia edukit.
Výhodou je, že nie je viazaná v podstate na nič a prístup k nej môžete mať z každého počítača s internetovým pripojením. Je vhodná hlavne pre študentov ZŠ a SŠ, kde prevláda systém učenia sa z hodiny na hodinu.
Najskôr si treba pridať predmety do rozvrhu hodín. Pri každom môžeme nastaviť, koľko sa máme na čo učiť. Čiže ak vieme, že matika nám zaberie vždy aspoň polhodinu, nastavíme 30 min. Na telesnú sa učiť netreba, tam necháme 0.
Ak máme nejakú konkrétnu úlohu na určitý deň, vložíme ju v Domácich úlohách.
Známky z predmetov majú samostatnú položku v menu:Ak si takto spravíme poriadok, každý deň nám edukit ukáže, koľko sa toho máme na aký predmet učiť.
Autorom aplikácie je Slovák Vojtech Riník a registrácia je úplne zadarmo.
Študentský chlebíček každému nechutí, ale treba si ho spríjemniť ako sa dá. Možno aj s pomocou týchto aplikácií. Pomôžu vám mať vo svojich povinnostiach poriadok, aby ste ich čím skôr a čo najlepšie zvládli a mohli sa tak venovať zábave, rodine a svojim priateľom.
Monika Zbínová
“monicqa”

Související články

Dnes nejčtenější

.