Evropská unie ovlivňuje podnikání Applu na evropském trhu čím dál tím víc a to i přesto, že o její zásah valná většina jablíčkářů vůbec nestojí. Poté, co přiměla kalifornského giganta k nasazení USB-C na iPhony či k odemčení jejich systému alternativním obchodům s aplikacemi, jednodušší změně výchozího prohlížeče, zpřístupnění NFC čipu platebním službám a aplikacím či podpoře instalace aplikací z internetu, totiž chystá další zásadní novinku.
Agentura Bloomberg upozornila před pár hodinami na to, že se Evropské komisi podařila rozšířit působnost zákona o digitálních trzích tak, aby pod něj nově spadaly i iPady, respektive iPadOS. Nyní má tedy Apple zhruba půl roku na to, aby tímto systémem splňoval ve výsledku vše, co v předešlých týdnech a měsících uzpůsobil požadavkům Evropské unie v případě iOS. To jinými slovy znamená, že i na iPady míří podpora alternativních obchodů s aplikacemi či instalace aplikací mimo App Store, alternativní webové prohlížeče nevyužívající WebKit a tak podobně. Pokud by pak Apple z nějakého důvodu nechtěl tyto požadavky dodržet, hrozily by mu drakonické pokuty dosahující až 20 % jeho ročního celosvětového obratu v případě opakovaného nedodržení.
Ze strany Applu se sice snaha zvrátit záměry Evropské unie dá očekávat, stejně tak se však dá očekávat i to, že se jí nakonec podvolí a softwarové úpravy do iPadOS nasadí. Astronomické pokuty se mu totiž i vzhledem k tomu, že softwarová řešení již má hotová z iOS, rozhodně nebude chtít platit. Do půl roku tedy můžeme očekávat, že se novinky, které dorazily nedávno v rámci aktualizace iOS na iPhony, dostanou i na iPady skrze update iPadOS.
Máme 20 ročné výročie vstupu do EU, ktorá bola pri vstupe úplne iná a založená na základoch vzájomného voľného obchodu a zákazu diskriminácie atď.
Po 20 rokoch sa zdá , že by ju bolo treba pomaly opustť.
Co z toho je porušovaním voľného obchodu?
Antitrust je súčasťou prava EÚ už naozaj dávno.
Páčilo by sa vám, ak by sa napríklad vo Windowse nedal nainštalovať iný prehliadač ako je Edge?
Čekal někdo něco jiného?