Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na tzv. bone conducting bezdrátová sluchátka Sudio B1. Jak již napovídá anglický název jejich produktového zařazení, jedná se o sluchátka, která využívají přenosu vibrací na lícní kost uživatele. Tato konstrukce spolu přináší celou řadu výhod i potenciálních nevýhod, na které se v tomto testu podíváme.

Specifikace

Pohledem do oficiálních specifikací zjistíme, že sluchátka obsahují dvojici 10mm dynamických měničů bez přesnější specifikace ohledně frekvenčního rozsahu a citlivosti. O provoz sluchátek se stará integrovaná baterie o nespecifikované kapacitě, díky které sluchátka na jedno nabití vydrží cca 6 hodin poslechu. Nabíjení sluchátek probíhá prostřednictvím proprietárního magnetického konektoru, přičemž nabíjecí kabel je na svém druhém konci zakončen USB-A konektorem (USB-C bohužel chybí). Vzhledem ke své konstrukci sluchátka pochopitelně nenabízí žádné možnosti odhlučnění (ba naopak, ničím neovlivněné vnímání okolí je jejich hlavní devizou), najdeme zde však například certifikaci odolnosti IPx4. Sluchátka podporují Bluetooth 5.2, kodek SBC a najdeme na nich čtveřici mikrofonů pro audio hovory. Váží 35,2g a jsou k dispozici ve dvou barevných variantách – černé a krémově bílé.

Provedení

Sluchátka jsou vyrobena ze dvou hlavních modulů, které jsou propojení opleteným drátem, který zaručuje jejich tvarovou stabilitu. Jednotlivé moduly jsou vyrobené z plastu a obsahují všechny komponenty sluchátek, od měničů, baterie, ovládacích prvků až po nabíjecí port. Plast je na dotyk velice příjemný, totéž platí pro zadní opletenou část sluchátek. Nabíjecí konektor je velice nenápadný a ničemu nikde nepřekáží. Chod tlačítek je jasný a příjemný. Z hlediska provedení sluchátkům není co vytknout.

Ergonomie

Vzhledem k váze a k charakteru konstrukce sluchátek jde o velice pohodlný model. Sluchátka na svém místě (lícní kosti) sedí velice pohodlně a díky opěrné konstrukci, která se obtáčí horní stranou kolem uší, vám jejich dlouhodobé používání nebude nijak vadit. Díky rozložení hmotnosti jsou navíc velice stabilní a jakmile je nastavíte do správné polohy, prakticky se nehnou. Tím, že si sluchátka nestrkáte přímo do uší nedochází také k žádným nepříjemným pocitům, které se mohou i sluchátek obvyklé konstrukce občas objevovat. Ani z hlediska ergonomie není tomto modelu co vytknout a patří rozhodně k tomu nejpohodlnějšímu, co můžete vyzkoušet.

SUDIO_B1 (3)

Ovládání

Ovládací prvky sluchátek jsou velice jednoduché, a to především kvůli jednoduchému ovládacímu schématu, které spoléhá pouze na dvě fyzická tlačítka. Jedno stisknutí na obou z nich ovládá funkce play/pause, dvojklik tlačítka na levém sluchátku vrací přehrávanou písničku zpět, pravým se přesouváte v seznamu dopředu. Trojklikem se upravuje hlasitost (levé sluchátko směrem dolů, pravé směrem vzhůru), podržením tlačítka na levém sluchátku po dobu cca 2-3 vteřin se aktivuje hlasová asistentka. Ovládací prvky jsou tak velmi jednoduché, což je však rozhodně pozitivní vlastnost.

Zvuk

Zvukový přednes je klíčovým prvkem každých sluchátek a u tohoto modelu tomu není jinak, na rozdíl od sluchátek klasických konstrukcí (pecky/špunty) je však třeba brát v potaz to, že tzv. bone conducting modely nabízí zcela jiný přístup k tomu, jak jejich uživatel přehrávanou hudbu (nebo jakýkoliv jiný obsah) poslouchá. Klíčovou vlastností tohoto typu sluchátek je to, že nijak neomezují jejich uživatele ve vnímání jeho okolí. Sluchátka jsou posazená na lícní kosti a zvukovody jsou tak zcela uvolněné, tudíž uživateli nic nebrání v tom slyšet a vnímat všechno, co se kolem něj děje. A existuje celá řada situací, kde je to (nejen z bezpečnostních důvodů) klíčové. Tuto funkci mohou ocenit například cyklisté, kteří chtějí mít perfektní přehled o tom, co se kolem nich děje, nebo obecně ti, kteří rádi poslouchají nějaký audio obsah, ale zároveň chtějí vnímat a interagovat s okolím (například v kanceláři).

S výše uvedeným je pochopitelně výrazně propojena kvalita zvukového přednesu, kterou takováto sluchátka nabízí. Díky tomu, že nedisponují žádnou úrovní pasivní izolace okolního hluku, a zároveň vzhledem k tomu, že je zvuk přijímán skrze vibrace prostupující lícní kostí do vnitřní části zvukovodu, dochází k jistým ztrátám na kvalitě zvuku jako takového. Ten logicky není tak přesný, hutný a obklopující, jako u modelů klasické konstrukce. To je ovšem daň za výše uvedené benefity, které tato konstrukce přináší. I tak je ovšem zvukový projev velice dobře použitelný, a to jak pro poslech hudby, tak mluveného slova. Sluchátkům se dokonce daří přenášet jistou míru basů a při dobrém nasazení je poslech příjemný. Je však třeba mít na paměti, že pokud se posluchač nachází ve velice hlučném prostředí, vnímaná kvalita zvukové produkce rapidně klesá.

Závěr

Sudio B1 jsou velice specificky zaměřená sluchátka, která nabízí přesně to, co jejich uživatel od sluchátek této konstrukce očekává. Nenarušují zvukově-prostorové vnímání, ale i přesto dokáží nabídnout solidní poslech hudby či mluveného slova, při skvělé ergonomii a solidní výdrži baterie. Pokud sluchátka, co tyto parametry splňují vyloženě nehledáte, nejedná se o produkt pro vás. Rozhodně bych však doporučoval jejich vyzkoušení, protože existují situace, kdy jde o potenciálně nejlepší (a nejbezpečnější) řešení poslechu hudby.

Dnes nejčtenější

.