Zavřít reklamu

V březnu měl na Apple TV+ premiéru nový film „Tetris“ založený na skutečných událostech s Taronem Egertonem v hlavní roli, jež vypráví příběh soustředěný okolo uvedení populární logické hry do Spojených států. V souvislosti s tímto dílem však nová žaloba obviňuje Apple, společnost Tetris a další z toho, že jako základ filmu posloužila kniha, kterou napsal šéfredaktor serveru Gizmodo.

Jak informovala agentura Reuters, žalobu na společnost Apple, scénáristu Noaha Pinka, Marv Studios, společnost Tetris Company a další podal Dan Ackerman. V té tvrdí, že film Tetris je „téměř ve všech podstatných ohledech podobný“ jeho knize s názvem „The Tetris Effect“ vydané v roce 2016. V žalobě se píše: „Film s názvem Tetris demonstroval konfiskaci původního díla Dana Ackermana a vytvoření jeho knihy The Tetris Effect.“

Dan Ackerman tetris

„Žalobce Ackerman ve své knize zvolil jedinečný přístup k psaní o skutečné historii Tetrisu, neboť nejenže použil historické záznamy, ale také na ně navrstvil svůj vlastní originální výzkum a vynalézavost, aby vytvořil poutavě vyprávěnou knihu literatury faktu ve stylu špionážního thrilleru z dob studené války.“

„Pan Ackerman ve svém literárním díle na rozdíl od jiných článků a spisů upustil od důrazu na hru samotnou a fanoušky a místo toho se soustředil na okolní příběh, akční sekvence a protichůdné vztahy mezi hráči.“

„Toto byl identický přístup, který žalovaní zvolili pro film Tetris, bez pozoruhodných věcných rozdílů, ale často rezonující přesně stejným pocitem, tónem, přístupem a scénami jako kniha představená několik let předtím.“

„… je zcela zřejmé, že film Tetris je ve své podstatě knize podobný téměř ve všech podstatných ohledech, včetně konkrétních kapitol a stránek uvedené knihy, které byly odtud do filmu jednoduše převzaty, a to bez vědomí, povolení nebo souhlasu žalobce.“

Ackerman uvádí, že v červenci 2016 Tetris Company zaslal předlohu knihy „The Tetris Effect“. Generální ředitelka Maya Rogersová však údajně společnost instruovala, aby „neudělovala licenci na žádné duševní vlastnictví Tetrisu, jako je jeho název a podoba, pro jakýkoli filmový nebo televizní projekt“.

Žaloba dále zmiňuje, že Tetris Company zaslala Ackermanovu agentovi dopis, ve kterém hrozí právními kroky, pokud bude Ackerman „pokračovat ve využívání“ jakýchkoli licenčních možností, jako jsou televizní pořady a filmy, pro svou knihu.

Ackerman, pro nějž jsou stejně jako pro mnoho dalších spisovatelů, předkupní práva nebo licence na jejich díla pro film a televizi hlavním zdrojem příjmů, vnímá přístup společnosti Teptris jako porušení autorských práv a ekonomický útok na své podnikání, s cílem realizovat příležitosti, které jeho kniha představuje, s vyloučením obchodních příležitostí pro něj, a tedy bez přiznání zásluhy či spravedlivé odměny, která by mu měla náležet.

Podle žaloby Tetris Company začala následně pracovat na vlastním filmovém projektu týkajícím se historie společnosti, přičemž jako základ scénáře údajně použila Ackermanovo dílo.

„Poté, co si paní Rogersová prohlédla celou knihu, kterou pan Ackerman napsal, použila Ackermanovo dílo, k němuž žalovaný Noah Pink vypracoval scénář, jehož obsah byl z knihy převzat a podvodně zpracován do filmového projektu bez vědomí a souhlasu žalobce, což zahrnovalo i absenci jakýchkoli předkupních či licenčních práv.“

„Rukopis knihy Tetris Effect použili paní Rogersová a pan Pink k vytvoření scénáře a prezentovali scénář pana Pinka jako jeho originální výtvor, přestože byl zjevně založen na knize pana Ackermana.“

Když v březnu 2023 debutoval trailer k filmu Tetris, Ackerman okamžitě rozpoznal zásadní podobnost se svou knihou a na základě toho písemně požadoval zastavení vysílání, s tím, aby „film nebyl vysílán, dokud nebudou vyřešeny určité právní otázky“. V žalobě se uvádí, že společnost Apple o této skutečnosti věděla, ale o týden později přesto film ve vysílání Apple TV+ uvedla.

Ackerman se prostřednictvím žaloby domáhá skutečné a kompenzační náhrady škody ve výši 3 % celkového rozpočtu na výrobu filmu Tetris, dále sankční náhrady škody ve výši 3 % z celkového produkčního rozpočtu a dalších opatření.

Film Tetris byl diváky i kritiky dobře přijat a na serveru Rotten Tomatos získal 82% hodnocení a v českých končinách na CSFD 80 %.

Dnes nejčtenější

.