Zavřít reklamu

Pokud byste ještě donedávna hledali v rámci macOS nativní aplikaci Počasí, tak byste hledali marně. Dlouhou dobu zde bohužel tato aplikace jednoduše nebyla k dispozici, což některé uživatele svým způsobem štvalo – widget počasí totiž k dispozici byl. Pravdou ale je, že se čekání rozhodně vyplatilo. V nejnovějším macOS Ventura jsme se totiž aplikace Počasí konečně dočkali a nabízí naprosto úchvatný design a rozhraní, o kterém lze tvrdit, že je jedno z nejlepších. Pojďme se společně v tomto článku podívat na Počasí v macOS Ventura více zblízka.

Úchvatný design

Jak už jsem nakousl v úvodu, tak Počasí má v macOS opravdu úchvatný design, který na větším a kvalitním displeji jablečných počítačů vypadá opravdu skvěle. Pokud aplikaci otevřete, tak si ihned všimnete toho, že se využívá rozhraní s bočním panelem. V tomto bočním panelu se nachází seznam jednotlivých oblíbených měst, včetně dynamického místa v podobě vaší polohy, které se samozřejmě automaticky aktualizuje podle toho, kde se nacházíte. U každého místa v seznamu se zobrazují základní informace v podobě místního času, aktuálního počasí a teplot. V pravém horním rohu okna se nachází textové pole, které slouží pro vyhledávání jednotlivých míst.

pocasi-macos-ventura5

Co se pak týče hlavního rozhraní s podrobnými informacemi o počasí, tak onen pocit skvělého designu dodává především animované pozadí, které se mění nejen na základě aktuálního počasí na konkrétním místě, ale také na základně denní doby. Pokud je tedy například večer a bouřka, zobrazí se tmavé pozadí s občasným bleskem, pokud je zrovna poledne a jasno, zobrazí se krásná modrá obloha se sluncem apod. V horní části je uveden název místa, společně s aktuální teplotou, slovním určením aktuálního počasí a minimální a maximální denní teplotou. Níže už pak najdete podrobné informace o počasí.

Zobrazená data o počasí

Ke každému místu, a to i k malým vesnicím v Česku, si můžete zobrazit podrobná data o počasí, což je taktéž obrovská výhoda nového Počasí. Tato data jsou zobrazená vždy ve formě dlaždic, které se samozřejmě liší obsahově, ale také velikostně v závislosti na tom, kolik dat v sobě nesou. Pojďme se podívat na to, jaké dlaždice si můžete v Počasí zobrazit a případně jaké možnosti nabízí.

počasí macos 13 ventura

Hodinová předpověď

Pro většinu uživatelů je hlavní hodinová předpověď, která je k dispozici až na 24 budoucích hodin. Každá hodina je zde rozdělena zvlášť s tím, že se vám u ní zobrazí vždy ikonka počasí, společně s teplotou a případnou pravděpodobností srážek. Po klepnutí na tuto dlaždici si můžete zobrazit graf, společně s textovým souhrnem, který najdete taktéž v horní části dlaždice.

pocasi-hodinova-predpoved-macos-ventura

10denní předpověď

Druhou nejdůležitější dlaždicí je pak 10denní předpověď, která, jak už název napovídá, zobrazuje předpověď až na 10 dní dopředu. U každého dne se zobrazuje převažující ikona počasí, společně s minimální a maximální teplotou a grafem. Na každý z jednotlivých dnů pak lze kliknout a zobrazit si graf teploty, společně s textovým denním souhrnem.

pocasi-macos-ventura-data-1

Extrémní počasí

V případě, že je zrovna vydáno nějaké varování před počasím, tak se o této skutečnosti zobrazí v Počasí zvláštní dlaždice, která je však jinak skrytá. V Česku vydává tyto výstrahy před počasím ČHMÚ s tím, že se zobrazuje vždy nejaktuálnější. Pokud na dlaždici klepnete, tak se otevře webová stránka, na které je možné zobrazit veškeré aktuální výstrahy před extrémním počasím, včetně detailních informací. Extrémní počasí dokáže upozornit třeba před bouřkami, vydatnými dešti, požáry, záplavami, hustým sněžením, kroupami apod.

Srážky – mapa

Velmi zajímavou dlaždicí, která je mimochodem jedna z největších, je ta s názvem Srážky. V této dlaždici se zobrazuje mapa, na které lze jednoduše pozorovat srážky prostřednictvím radaru, a to po celém světě. Po rozkliknutí této dlaždice dojde ke zvětšení mapy a ke zpřístupnění ovládání. Klepnutím na ikonu vrstev vpravo nahoře si pak můžete zobrazit ještě mapu s údaji o teplotě a mapu se stavem ovzduší, ta ale bohužel není v Česku k dispozici, stejně jako speciální dlaždice věnovaná tomuto údaji. Nechybí ani animovaná 12hodinová předpověď srážek, kterou můžete spustit ovladačem ve spodní části po rozkliknutí.

UV index

Nechybí ani informace o UV indexu, a to v podobě číselného a textového označení. Po klepnutí na dlaždici si můžete zobrazit graf s průběhem UV indexu a textovým shrnutím. UV index určuje úroveň ultrafialového zařízení a platí, že čím je vyšší, tak tím větší je pravděpodobnost poškození kůže. UV vám tak může pomoci při rozhodování, kdy se chránit před sluncem a kdy se případně vyhnout pobytu venku. Od úrovně 3 se doporučuje zdržovat se ve stínu, používat opalovací krémy, klobouky a ochranu v podobě oblečení.

pocasi-macos-ventura-data-2

Východ a západ

Další dlaždice vám umožní sledovat čas východu a západu slunce. Po klepnutí na dlaždici se vám zobrazí graf, který ukazuje polohu slunce, společně s dodatečnými informacemi také o času úsvitu a soumraku. Kromě toho nechybí informace o celkovém denním světlu a průměrném času východu a západu slunce v jednotlivých měsících v roce. Jedná se o zajímavá data, kde si můžete mimo jiné pěkně přesvědčit, jak moc se liší denní doba například v lednu a červenci.

pocasi-macos-ventura-data-5

Vítr

Pokud byste se chtěli dozvědět informace o rychlosti a směru větru, stačí k tomu využít dlaždici Vítr. Jakmile ji rozkliknete, opět se vám zobrazí graf s denním průběhem rychlosti větru a nárazového větru, níže pak naleznete i textový denní souhrn. Rychlost větru se stanovuje z průměru hodnot naměřených za krátké časové období. Nárazy větru jsou pak krátké poryvy o rychlosti vyšší než je stanovený průměr.

pocasi-macos-ventura-data-3

Srážky

Pro mnohé uživatele jsou taktéž velmi důležité informace o srážkách, které najdete ve stejnojmenné dlaždici. V té se zobrazuje info o počtu napršených milimetrů v posledních 24 hodinách a info a dalším očekávaném dešti. Po rozkliknutí se opět můžete podívat na graf srážek během dne – nechybí rozdělení na déšť, kroupy, smíšené srážky a sněžení. Níže se pak dočtete také o denním souhrnu srážek.

pocasi-macos-ventura-data-6

Pocitově

Údaj o teplotě je sice naprosto základní, pokud se však podle něj například oblékáte, tak byste měli vsázet spíše na pocitovou teplotu. O této teplotě najdete informace v dlaždici Pocitově, takže pocitovou teplotu můžete jednoduše srovnat s tou klasickou. V dlaždici se pak ještě zobrazuje důvod, z jakého důvodu je pocitová teplota vyšší či nižší. Po rozkliknutí se opět zobrazí graf s pocitovou teplotou během dne, společně s psaným souhrnem. Pocitová teplota odráží subjektivní vnímání tepla a chladu a je ovlivňována hlavně vlhkostí a větrem.

pocasi-macos-ventura-data-4

Vlhkost

V aplikaci Počasí se můžete dozvědět také přesné informace o vlhkosti, a to ve stejnojmenné dlaždici. V té se zobrazuje údaj o vlhkosti v procentech, společně s rosným bodem. Po otevření dlaždice se opět zobrazí graf s denním souhrnem. Relativní vlhkost je poměr mezi aktuální vlhkostí vzduchu a maximální vlhkostí, kterou může vzduch pojmout. Při vyšších teplotách může vzduch pojmout více vlhkosti.

pocasi-macos-ventura-data-7

Dohlednost

Nechybí mimo jiné ani dlaždice Dohlednost, kde si uživatelé mohou zobrazit údaj v kilometrech o maximální dohlednosti. Po rozkliknutí se opět zobrazí graf s denním průběhem dohlednosti. Níže si můžete taktéž přečíst denní souhrn tohoto údaje. Dohlednost udává, na jakou vzdálenost jsou zřetelně vidět objekty, například budovy a kopce. Představuje míru průhlednosti vzduchu, která nebere v úvahu množství slunečního světla ani přítomnost překážek. Dohlednost větší než 10 kilometrů se považuje za dobrou.

pocasi-macos-ventura-data-8

Tlak

Poslední dlaždicí, která je pro mnohé uživatele nesmírně důležitá, je Tlak. V rámci této dlaždice si můžete zobrazit hodnotu atmosférického tlaku, která u některých jedinců dokáže výrazně ovlivnit celý den. Po otevření této dlaždice si můžete opět zobrazit vývoj tlaku během celého dne, společně s denním souhrnem, který nabízí informaci o aktuálním, průměrném a minimálním tlaku. Rychlé a výrazné změny tlaku se využívají k předpovídání změn počasí. Pokles tlaku může třeba znamenat, že se blíží déšť nebo sněžení, vzrůst tlaku pak může signalizovat zlepšení počasí.

pocasi-macos-ventura-data-9

Notifikace

Výše jsem zmínil, že se v případě vydaných výstrah může v Počasí zobrazovat dlaždice Extrémní počasí, která před ním dokáže informovat. V Počasí si každopádně můžete také aktivovat notifikace, které vám o každé nové vydané výstraze na počasí dají ihned vědět. Nejedná se o nic složitého, stačí klepnout v horní liště na Počasí → Nastavení. V dalším okně už jen stačí zaškrtnout Extrémní počasí u všech míst, kde o nich chcete být informováni. Co se týče hodinové předpovědi srážek, tak ta bohužel v Česku není k dispozici.

Widgety

Z aplikace Počasí jsou nově k dispozici také widgety. Konkrétně je k dispozici jeden widget ve třech velikostech a dokáže zobrazovat informace o počasí na vybraném místě. V závislosti na tom, jak velký widget vyberete, bude samozřejmě zobrazen také počet informací. Malý widget zobrazí jen informace o teplotách a aktuálním počasí, střední widget pak nabídne už i hodinovou předpověď a velký k hodinové předpovědi přidá ještě pětidenní.

Související články

Dnes nejčtenější

.