Zavřít reklamu

Aktualizace iOS 16.2 je za rohem a již během příštího týdne bychom se měli dočkat jejího vydání. I přesto, že se jedná o minoritní aktualizaci, tak přináší opravdu mnoho zajímavých a důležitých novinek, o kterých byste měli rozhodně vědět. Pokud byste se tedy chtěli již nyní na tyto novinky připravit, tak rozhodně dočtěte tento článek až do samotného konce. Vrhněme se přímo na věc.

Aplikace Freeform

Největší novinkou v iOS 16.2 je rozhodně příchod aplikace Freeform. Apple tuto aplikaci představil při představování iOS 16, už tehdy se ale vědělo, že nebude k dispozici hned v první verzi. Pokud už si nepamatujete, co tato aplikace umí, tak se prakticky jedná o jakousi nekonečnou digitální tabuli, na kterou může kreslit a přidávat objekty, text, lístečky, odkazy, soubory, dokumenty, obrázky a mnoho dalších. Nejlepší na tom je, že lze ve Freeform v tabulích spolupracovat, takže můžete s kýmkoliv na světě tabule sdílet a pracovat tak na projektech společně.

Nastavení always-on

iPhone 14 Pro (Max) se konečně dočkal displeje s podporou technologie always-on. Nebyl by to ale Apple, kdyby nepřišel s něčím extra – díky Display Engine, který zaručuje nízkou spotřebu displeje, zobrazuje always-on ztmavenou tapetu, namísto klasické černé plochy, jako je tomu u konkurence. Jakkoliv se tato funkce může zdát skvělá, tak si na ni mnoho uživatelů stěžuje, a to mimo jiné z hlediska soukromí. V iOS 16.2 tak přichází nové předvolby pro always-on, díky kterým lze tapetu skrýt a zobrazit tak černou plochu. Kromě toho lze také vypnout zobrazování notifikací. Všechny tyto změny provedete v Nastavení → Zobrazení a jas → Vždy zapnuto.

Nové widgety na zamknuté obrazovce

Jednou z hlavních novinek v iOS 16 je rozhodně přepracovaná zamknutá obrazovka. Těchto obrazovek si jablíčkáři mohou vytvořit hned několik a měnit jejich styl, přidávat widgety apod. Tyto widgety jsou samozřejmě k dispozici jak z nativních aplikací, tak z aplikací třetích stran, což je zkrátka skvělé. Dobrou zprávou je, že v iOS 16.2 se dočkáme přidání dvou dalších nativních widgetů, a to konkrétně z kategorií Spánek a Léky. Zatímco Spánek bude schopen zobrazit data o posledním spánku, tak Léky zase zobrazí léky, které máte dnes užít.

Nastavení AirDropu

Jedna z novinek, která byla přidána do poslední beta verze iOS 16.2, se týká nastavení AirDropu a jeho bezpečnosti. Doposud si jablíčkáři mohli u AirDropu nastavit, aby byli viditelní buď pouze pro kontakty, anebo všem, společně s možností kompletního skrytí. Apple se však rozhodl možnost pro zobrazení všem uživatelům poupravit. Zatímco doposud bylo tohle nastavení permanentní, tedy dokud jej uživatel nezměnil, tak v iOS 16.2 bude viditelnost pro všechny v okolí omezena jen na 10 minut. To znamená, že po 10 minutách bude pro zobrazení zařízení v rámci AirDropu nutné viditelnost opět znova zapnout. Můžeme se tedy rozloučit se sdílením vtipných obrázků na veřejných místech.

airdrop ios 16.2

Rozšířená ochrana dat

Na předchozí stránce jsem se zmínil o chystaných novinkách pro zabezpečení AirDropu. Je ale důležité zmínit, že u AirDropu kalifornský gigant v rámci iOS 16.2 z hlediska ochrany soukromí a bezpečnosti neskončil. Nedávno došlo totiž také k představení hned tří nových a důležitých bezpečnostních funkcí. První se týká koncového šifrování na iCloudu, které bude výrazně rozšířeno a bude podporovat další kategorie dat. Druhá novinka pak spočívá v podpoře fyzických bezpečnostních klíčů pro dvoufaktorové ověření pro Apple ID a třetí pak v iMessage, kdy budou uživatelé pomoci speciálních klíčů schopni zjistit, zdali si i nadále posílají zprávy s tím samým kontaktem. Je však nutné zmínit, že zatímco v USA budou tyto novinky k dispozici prakticky ihned po vydání iOS 16.2, tak v Evropě si na ně budeme muset počkat do začátku roku 2023.

Nová architektura Domácnosti

V iOS 16.1 a dalších nových systémech začal Apple podporovat standard Matter pro chytrou domácnost. Ten má zaručit jednodušší výběr chytrého příslušenství z důvodu kompatibility napříč ekosystémy. V rámci iOS 16.2 se pak dočkáme dalšího vylepšení aplikace Domácnost, která přijde s novou architekturou. Díky ní bude fungování chytré domácnosti ještě rychlejší a spolehlivější, což se vždycky hodí. Aby se mohla nová architektura nasadit, tak bude nutné mít aktualizovaná veškerá zařízení i příslušenství na poslední dostupnou verzi operačních systémů.

Vylepšené vyhledávání ve Zprávách

Zajímavého vylepšení se dočkáme také v nativní aplikaci Zprávy. Zatímco donedávna jsme přímo v nich mohli vyhledávat pouze obsah zpráv v podobě textu, tak v iOS 16.2 se tato aplikace naučí vyhledávat také ve fotografiích na základě obsahu. To znamená, že pokud vyhledáte třeba „pes“, tak se vám zobrazí veškeré fotografie ze Zpráv, na kterých se nachází pes. Případně můžete zadat také jméno nějakého kontaktu a budou vám taktéž zobrazeny veškeré fotky s ní, které jsou ve Zprávách k dispozici.

SharePlay pro Game Center

Někteří z vás jistě ví, že je součástí iOS také Game Center. Jedná se o jakési herní centrum, ve kterém si můžete zobrazit pokrok ve hrách anebo se třeba spojit s přáteli a hrát hry společně. Nedávno se Game Center dočkal většího přepracování a Apple nám slíbil, že do něj přidá také podporu SharePlay, díky čemuž bude možné hrát hry společně s jedinci, se kterými zrovna voláte skrze FaceTime, a navzájem se přitom sledovat. Tak právě tato slíbená novinka dorazí v rámci iOS 16.2 a SharePlay se tak stane ještě rozšířenějším.

apple tv 4K 2022 3. generace

Tiché odpovědi Siri

Nedílnou součástí iOS a dalších jablečných systémů je hlasová asistentka Siri, která dokáže zjednodušit každodenní fungování. Komunikovat se Siri můžete samozřejmě buď hlasem, anebo lze aktivovat funkce pro textové zadávání, což může v některých případech přijít vhod. Doposud však nebylo možné nastavit, aby vám Siri odpovídala potichu, tedy pokaždé svou odpověď řekla nahlas. Pokud jste někdy kvůli tomu Siri nepoužili, tak byste měli vědět, že v iOS 16.2 půjde nastavit tiché odpovědi Siri, čímž s ní budete schopni prakticky chatovat. Pro aktivaci tichých odpovědí bude stačit přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Siri a v kategorii Mluvené odpovědi zaškrtnout Preferovat tiché odpovědi.

Verze iOS a aktualizace

Malé, ale rozhodně přínosné vylepšení přijde v iOS 16.2 také v rámci sekce pro aktualizaci systému a zobrazení aktuálně nainstalované verze systému. Pokud tedy přejděte do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru, tak se zde nově zobrazí aktuální nainstalovaná verze větším a tučným písmem, abyste byli v obraze. A v případě, že přejdete do Nastavení → Obecné → Informace → Verze iOS, tak si můžete nechat zobrazit přesné označení aktuálně nainstalované verze iOS, společně s verzí rychlé bezpečnostní reakce. Obyčejní uživatelé tohle nijak zvlášť neocení, především beta testeři však ano, jelikož budou ihned schopni určit přesné označení jejich nainstalovaného systému.

Dnes nejčtenější

.