Zavřít reklamu

Nedávno představený iPad 10 čelí z mnoha stran poměrně tvrdé kritice, která se bude navíc pravděpodobně ještě stupňovat. Kromě nového designu a podpory 5G sítí toho totiž přinesl velmi málo nového, přičemž některé jeho vlastnosti jsou pak spíš negativní nežli pozitivní. Za zmínku stojí třeba jen podpora Apple Pencil 1. generace, přestože zařízení disponuje tělem schopným teoreticky nabíjet Apple Pencil 2. generace, relativně starý čipset a dále pak opravdu vysoká cena. Recenzenti ze zahraničního magazínu The Verge navíc nyní zjistili další velké negativum tohoto zařízení. 

U iPadu 10 nasadil Apple jako vůbec poprvé u základního iPadu USB-C port namísto Lightningu. S trochou nadsázky se však dá říci, že se o pravou výměnu nejedná a u Lightningu jen změnil jeho tvar. To proto, že USB-C v iPadu 10 nabízí stejnou rychlost jako právě Lightning, tedy až 480 Mb/s, což je rychlost standardu USB 2.0. Jedná se tak o suverénně nejpomalejší USB-C, které kdy Apple u iPadů či Maců použil. Vždyť iPady Pro zvládají díky podpoře Thunderbolt 3 přes USB-C přenášet data rychlostí 40 Gb/s, iPad Air 5 zvládá přes svůj port až 10 Gb/s a iPad Air 4 spolu s iPadem mini až 5 Gb/s. Nový iPad 10 je tedy z hlediska přenosové rychlosti jeho USB-C více než 10x horší než dosavadní nejhorší iPady, což je poměrně extrémní výsledek. 

Mnozí zastánci Applu budou zcela určitě namítat to, že kabelové přetahování souborů je již dávno pasé a že iPad 10 rychlý USB-C port ve skutečnosti nepotřebuje. S touto myšlenkou se sice dá na jednu stranu souhlasit, na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že se bavíme o zařízení na 14 490 Kč, u kterého se obecně podobné ústupky neočekávají. Navíc iPad mini s USB-C zvládajícím až 5 Gb/s je v základu jen o 1500 Kč dražší, přičemž za tyto peníze navíc dostane uživatel kromě rychlejšího USB-C i laminovaný displej či výkonnější čipset. Příplatek u iPadu Air M1 je sice už 4500 Kč, ale za ty dostanete kromě výkonnějšího čipsetu, rychlejšího USB-C či laminovaného displeje třeba i podporu pro Stage Manager, tedy vrcholovou funkci iPadOS 16. Je tedy skutečně otázkou, zda má vůbec iPad 10 smysl, nebo se vyplatí více sáhnout po jeho loňském předchůdci v případě nižšího budgetu či si naopak nějakou tu korunu připlatit za zařízení podstatně lepší. Minimálně z jeho USB-C je totiž vidět, že bylo nasazeno jen kvůli požadavkům EU na jednotný konektor, tedy jinými slovy ve stylu „vlk se nažral a koza zůstala celá“. 

Apple produkty (nejen) ve slevách lze zakoupit zde

Související články

Dnes nejčtenější

.