Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 byl pro veřejnost vydán před několika týdny. Bohužel, letos se uživatelé museli smířit s relativně velkými porodními bolestmi v podobě všemožných chyb a bugů, které se však Apple samozřejmě snaží co nejrychleji opravit. Mimo to si někteří z vás dost možná všimli, že v iOS 16 nejsou k dispozici všechny funkce, které Apple představil na letošní vývojářské konferenci. To je způsobeno tím, že je prozatím kalifornský gigant nestihl připravit, a tak se jednoduše dočkaly odkladu. U některých funkcí jsme to věděli hned, u jiných se na to přišlo až s vydáním iOS 16 pro veřejnost. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 funkcí, které prozatím chybí v iOS 16.

Živé aktivity

Jednou z velmi zajímavých funkcí, kterých jsme se měli dočkat s příchodem iOS 16, jsou Živé aktivity. Ty plně spolupracují s přepracovanou zamknutou obrazovkou, která zobrazuje veškerá oznámení zespoda směrem nahoru, tedy naopak oproti předchozím verzím. Živé aktivity si můžete představit jakožto jakási živá oznámení, která vás v reálném čase na zamknuté obrazovce o něčem informují. Může se jednat například o stav sportovního zápasu, čas do příjezdu Uberu, aktuální čas běhu a mnoho dalšího. Živé aktivity by měl Apple přidat již v iOS 16.1, tedy během tohoto měsíce.

Sdílená knihovna fotek na iCloudu

Další velikou novinkou, která prozatím není v iOS 16 k dispozici, je Sdílená knihovna fotek na iCloudu. Pokud ji aktivujete, tak si do ní můžete přidat vybrané uživatele s tím, že se vám následně zobrazí společná sdílená knihovna všech fotek a videí. Do této knihovny pak budete schopni buď přímo po nastavení fotit, popřípadě zde budete moci veškerý obsah vkládat ručně. Svým způsobem se tak jedná o velké rodinné sdílené album, které však disponuje funkcemi z klasické osobní knihovny. Veškeré akce, které v této sdílené knihovně provedete, se pak synchronizují také u všech ostatních účastníků. I Sdílená knihovna fotek na iCloudu nakonec přijde až v iOS 16.1.

Aplikace Freeform

Apple při představení iOS 16, a potažmo iPadOS 16, ukázal zbrusu novou aplikaci, která nese název Freeform. Svým způsobem se má jednat o jakousi nekonečnou tabuli, na které budete schopni spolupracovat s více uživateli. Navzájem tuto tabuli všichni uvidíte s tím, že na ni budete moci kreslit či psát, vkládat obrázky, přikládat všemožné dokumenty a přílohy a mnoho dalšího. To bude naprosto ideální pro větší skupiny pracovníků či týmy, které tak budou schopni moderně spolupracovat na jedné obrovské tabuli. Freeform je každopádně stále ve vývoji a dočkat bychom se ho měli do konce tohoto roku, nikoliv však v iOS 16.1.

Vylepšení Game Center

Game Center je jakési jablečné rozhraní, ve kterém můžete spravovat váš herní profil. Nastavit si v něm můžete přezdívku, dále si můžete zobrazovat vaše úspěchy ve hrách společně s historií aktivity a v neposledním případě si můžete přidat také přátele. V novém iOS 16 se Game Center dočkalo několika vylepšení – například podpory SharePlay, díky které budou uživatelé schopni při FaceTime hovoru ihned společně skočit do nějaké hry. Kromě toho se dočkáme také možnosti zobrazení toho, co zrovna hrají vaši přátelé, abyste se k nim mohli připojit a hrát společně, zároveň nebude chybět ani možnost otevření profilů přátel, kde si zobrazíte jejich herní úspěchy. Všechny tyto novinky mají přijít nejspíše v iOS 16.1.

Podpora Matter

Při představování iOS 16 Apple relativně dlouze hovořil také o Matter, což je nový standard pro chytrou domácnost. Tento standard konkrétně řeší aktuální problémy s kompatibilitou zařízení z chytré domácnosti – většina výrobců má totiž své vlastní ovládací aplikace, takže pokud máte různá zařízení od různých výrobců, tak to znamená, že musíte mít nainstalováno obrovské množství těchto aplikací. Díky Matter tyto trable mohou jít stranou, jelikož tento standard dokáže provést „propojení“, čímž se ovládání výrazně zjednoduší. Kromě toho budou uživatelé schopni díky Matter ovládat také zařízení, která jsou například určená pro Alexu apod. Kompletní podpory Matter bychom se měli dočkat do konce letošního roku.

mpv-shot0344

Dnes nejčtenější

.