Zavřít reklamu

Jednou z nejzajímavějších spekulací ohledně iPhonů 14 Pro, které se před jejich představením dostaly na světlo světa, byly bezesporu ty točící se kolem zrychlení Lightning portu. Ten byl totiž doposud u iPhonů založen na standardu USB 2.0, kvůli čemuž byl rychlostně omezen na 480 Mb/s. iPady Pro v roce 2015 však přinesly Lightning postavený na USB 3.0, které jej zrychlilo až na 5Gb/s, které by byly pro potřeby letošních iPhonů ideální vzhledem k tomu, že u nich bude hrát velký prim vysokokapacitní video a fotky. Nic takového se však nekoná. 

Poté, co se začaly iPhony 14 Pro prodávat, se podařilo již několika na sobě nezávislým webům i technologickým společnostem potvrdit, že Lightning v nich běž i nadále maximálně rychlostí 480 Mb/s a je tedy založen na již zastaralém USB 2.0. Ze strany Applu se jedná bezesporu o extrémně zvláštní rozhodnutí, jelikož jen 48MPx ProRAW fotky ve formátu DNG zabírají mnohdy i více než 75 MB, takže při přetahování většího množství fotek kabelem bude právě rychlost Lightningu dosti limitujícím faktorem. 

Bohužel nebo bohudík, letošní rok by měl být zároveň tím posledním, kdy na iPhonech vidíme Lightningy. Od příštího roku mají totiž jablečné telefony přijmout i kvůli nátlaku mnoha zemí, federací a unií v čele s Evropskou unií či Spojenými státy americkými univerzální USB-C, čímž se jednak sníží množství elektroodpadu a jednak se iPhony pootevřou příslušenství třetích stran mnohem víc než je tomu nyní. 

Související články

Dnes nejčtenější

.