Zavřít reklamu

Hardware, který Apple umisťuje nejen do iPhonů, ale také do ostatních zařízení, jednoduše nemá obdoby. Oproti konkurenčním zařízením nabízí nejnovější iPhony prakticky ve všech ohledech lepší hardware, který nabízí obrovský výkon, ale zároveň také skvělou efektivitu. Vylepšení útrob se samozřejmě dočkal také iPhone 14 Pro (Max) a některé informace už nám poskytl Apple při samotném představení, jiné zajímavosti se pak dozvídáme teprve teď po prvním rozebrání. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, které jste možná nevěděli o hardwaru iPhonu 14 Pro (Max), abyste zase byli o něco chytřejší.

Nový iPhone 14 (Pro) koupíte zde

Modernější RAM

Dost možná už jste postřehli informaci o tom, že iPhony 14 Pro (Max) nabízí 6 GB operační paměti, což je stejná kapacita jako u loňských modelů Pro. Z toho pro obyčejného uživatele vyplývá, že je RAM stejná, opak je ale pravdou, jelikož kapacita není všechno. Nové iPhony 14 Pro (Max) totiž jako první jablečné telefony nabízí moderní a rychlejší LPDDR5 RAM, které oproti předchozí LPDDR4X, jenž disponují klasické „čtrnáctky“, nabízí až o 50 % větší propustnost. To poskytuje rychlejší zpracování operací.

Výrobní proces A16 Bionic

Před představením nových iPhonů 14 Pro (Max) se spekulovalo o tom, že jejich nový čip A16 Bionic se oproti předchozí generaci v podobě A15 Bionic nijak zásadně lišit nebude. Primárně se také hovořilo o tom, že A16 Bionic bude vyroben 5nm výrobním procesem, který poprvé Apple využil u čipu A13 Bionic. Opak je však pravdou a tento nový čip je vyroben nejmodernějším 4nm výrobním procesem, což je vskutku nečekané. Díky tomu nabízí A16 Bionic ještě větší výkon se zachováním skvělé efektivity. Jen pro zajímavost, součástí A16 Bionic je až 16 miliard tranzistorů, které dokáží provést až 17 bilionů operací za sekundu.

Podobné baterie, větší výdrž

Pokud jste očekávali, že letošní „čtrnáctky“ nabídnou oproti předchozí generaci výrazně větší baterie, tak jste se spletli. Co se týče iPhonu 14 Pro, tak ten nabízí baterii o kapacitě 3200 mAh, větší 14 Pro Max pak nabídne baterii o kapacitě 4323 mAh. V porovnání s předchozí generací je tak rozdíl prakticky zanedbatelný, pokud si odmyslíme pár desítek mAh. I přesto však nabídnou nejnovější iPhony 14 Pro (Max) delší výdrž baterie, což je způsobeno právě vylepšením čipu A16 Bionic, který je o mnoho efektivnější. Konkrétně se u vrcholných „čtrnáctek“ můžete těšit z až o hodinu delší výdrže baterie v porovnání s předchůdci, což už navíc bylo dokázáno několika různými reálnými testy, viz například video níže.

Display Engine a Photonic Engine

Nový čip A16 Bionic je opravdu velmi zajímavý, a to po několika různých stránkách. Apple do něj totiž umístil také Display Engine a Photonic Engine. Co se týče Display Engine, tak především díky němu funguje na nejnovějších iPhonech 14 Pro (Max) always-on displej, a to bez výrazného snížení výdrže baterie. Photonic Engine je pak speciální součást zmíněného čipu, která se stará o kompletní zpracování fotografie, a to v rámci několika kroků. Vyfocení snímku už totiž v dnešní době není jednoduchou operací – ihned po stisknutí spouště provádí iPhone na pozadí nespočet různých akcí, které mají za úkol fotografii vylepšit. Pokud se tedy díváte na jakoukoliv fotku vyfocenou iPhonem 14 Pro (Max), tak byste měli vědět o tom, že je tak perfektní právě díky Photonic Engine.

Lepší 5G čip

Jestliže vlastníte iPhone 12 a novější, tak se na něm můžete připojit k síti 5G, což zaručuje čip, který se nachází v útrobách jablečného telefonu. U nejnovějších iPhonů 14 Pro (Max) sáhl Apple tradičně po 5G čipu od společnosti Qualcomm, jedná se však téměř o to nejlepší, co na tomto poli můžete najít. Konkrétně Apple využil čip s označením X65, který byl představen v únoru roku 2021. Nabízí nízkou spotřebu, primárně se ale jedná o první čip s podporou přenosových rychlostí až 10 Gb. Aktuálně už je sice od Qualcomm k dispozici 5G čip ještě o řadu vyšší s označením X70, ten byl ale představen relativně nedávno a Apple po něm dost možná sáhne u následující řady.

iphone-14-pro-teardown-x65-modem

Související články

Dnes nejčtenější

.